Deep Water Soloing - VIETNAM (prosinec 2010)

Zátoku Ha Long na jihozápadě uzavírá ostrov Cat Ba a západním směrem se táhne pobřeží v délce 120 km. Toto území měří kolem 1553 km2, kde se nachází 1969 ostrovů různých velikostí, z nichž 989 bylo pojmenováno. Ostrovy v zátoce Ha Long jsou převážně tvořeny vápencem a břidlicí.Množství skalnatých ostrovů se může pochlubit fantastickými vyhlídkovými místy a světoznámými jeskyněmi. Území kolem Ha Longu je domovem velkému množství živočišných a rostlinných druhů ve zdejších mangrovových porostech, korálových koloniích a tropických lesích. Jsou zde tisíce nejrůznějších druhů rostlin a živočichů jako například krabi, ryby a sepie. Některé druhy jsou mimořádně vzácné a jinde než zde se nevyskytují.

Zátoka Ha Long leží asi 150km východně od Hanoje. Z Hanoje až do města Ha Long jezdí denně autobusy. Dále musíte přestoupit na express loď,odjezd 4krát denně.Nebo cestovní kanceláře v centru nabízejí dopravu automobily pro dvanáct cestujících až na ostrov s plavbou a přenocováním na palubě tradiční džunky.

Cestovek jsou desítky. Vyplatí se obejít více z nich ceny se dost liší. Na ostrově Cat Ba ve stejnojmenném městečku Cat Ba na nábřeží nejdete cestovku "Slo Ponny Adventures" která Vám zajistí skalní lezení(oblasti Butterfly Halley,Lien Minh,The Ghetto ) na ostrově na vyjištěných cestách,nýty a borháky. Veškerý matroš (sedák,lano,expresky,atd.) mají v půjčovně.Nejpopulárnější je lezení po útesech nad mořem. Deep Water Soloing .Asi 16 oblastí.Tištěný průvodce 380kč.

Důležité je zjistit si předem zda je dostatek vody v moři.To nás zarazilo.Přijeli jsme na ostrov,abychom zjistili v cestovce,že je málo vody a nedostanete se ke skále.Ani nedosáhnete na první chyty z loďky.Nejlepší termín dle námořní předpovědi vychází na Štědrý den.Až za několik dnů.Nezbývá než-li čekat.Na ostrově si můžete vypůjčit motorky,půjčovné je okolo 3US/den. Cena za výlet je různá,podle druhu lodi,zda chcete full servis vč.stravování, jednodenní nebo vícedenní.

Máte k dispozici loď s kapitánem,kterou se dostanete k ostrůvkům,průvodce,kajak pro přiblížení k útesům.Nejnižší cena za 2 osoby,2 dny,1 noc na lodi je 120US.Někde musíte vyšplhat po laně k prvním chytům v převislých stropech,jinde se vystoupí přímo na skálu.Záleží na obtížnosti.Oblastí je mnoho,cesty jsou klasifikovány francouzskou stupnicí UIAA.Obtížnost začíná na 4a končí 7c ,zatím.Stále vznikají nové linie. V budoucnu budou určitě mnohem těžší cesty.

Ale v cestě pro objevování nových oblastí stojí vietnamská vláda.Oblast je přírodní rezervace zapsána v organizaci UNESCO.Lezení je fantastické v pevném vápenci,moře má i v prosinci příjemnou teplotu.Jestli-že se Vám více potí ruce,je důležité mít dostatek mága.Po pádu do moře je již nepoužitelné.Lezačky mají dobré tření i mokré.Cesty mají mnoho nástupových variant:např.Me Kong 7b+ nejtěžší a spodní část má další 4varianty 6a,5c.6b-,7a,Dau Be 6c+, Ong 7b+,variante de départ de la voie 7, >7a Vápenec je dostatečně hrubý a ostrý.

Autor: Jirka Horský (Ho Union Plzeň a UltraAnt Climbing club Praha) ... vstup do galérie ...

Zpět