Petit Dru (3730m) - 2010 (další neúspěšný výstup až na vrchol)

West face, American direct, difficulty ED (7/A1 UIAA), 1100m

Šlapeme na nástup za slunečného počasí.Já tuhle cestu do kopce přes volné balvany ze slavného Bonattiho pilíře šlapu již potřetí.Cíl je jasný.Opět vylézt cestu American Direct,kde na konci je natažen fix a musí se udělat kyvadlo za hranu. Tam pokračuje normálka až na vrchol.Petit Dru je dvojvrchol.Z menšího kde je konec cesty se musí na druhý vrchol a odtud je slanění na druhou stranu k chatě přes ledovec.

U nástupu cesty nabíráme vodu tekoucí z ledovce.Přespíme v bivaku pod balvanem.Ráno je zima. Klasický Bobkův efekt se projevuje.Nikomu se nechce z vyhřátého spacáku.Vstáváme v osum hodin.Nástup ke stěně je 50m přes ledovec.Letos je zde dost sněhu a musíme použít mačky.Nástup ve stěně je celý mokrý, všude teče voda.Navlékáme matroš.Sedák začíná těžknout,ale batoh je mnohem lehčí.

První délky ubývají rychle.Jsou zde borháky po 7 metrech. Začíná se kazit počasí.Slabě prší.To nás neodradí.Pokračujeme.Po prvních 300m začíná krásná kolmá stěna.Zde končí borháky.Začalo slušně pršet.Čekáme na polici. Zabalím se do bundy a přes nohy a batoh si dávám žďárák.Viditelnost několik metrů.Usínám.Po hodině se probudím,stále prší.Za další hodinku přestává.Pokračujeme. Občas je vidět stará skoba, smyce,nebo pěkně vyhnilý dřevěný klín s drátem.Ale na dojištění stačí friendy.Některé úseky za 7- lezeme těžce,vše je mokré.Dolezeme pod 45m dlouhou spáru za 7. Zde je dobrá police. Opět prší.Čekáme.Rozhodujeme se zavolat domů.Jaké bude počasí?V Chamonix u lanovky na Midi byla předpověď slunečno a 28°C.Z Čech máme aktuálnější předpověď. Zataženo,déšť,bouřky s blesky. Rozhodnutí je slanit.Jsem zde již potřetí,ale počasí se nedá změnit.

Sjedeme dolů za deště.Dostaneme se večer do bivaku.Silně leje. ZAčíná nám téci voda do bivaku pod balvanem.Asi budeme plavat na karimatkách.Okolo 23 hodiny usínám.Probudí nás strašné hřmění a celá zem se chvěje.Je nám okamžitě jasné co se děje. Vykouknu ven a vidím ohnivé jiskry ze stěny.Dost se bojíme.Ne že nás zasáhnou letící kameny,jsme dost kryti pod balvanem.Ale ten balvan pod kterým se krčíme se může dát do pohybu. Trvá to dlouhých 30minut.Potom se jen sypou malé balvany.To je úleva.Usínáme.Ráno jsou přeháňky.

Jdeme se podívat co se utrhlo.Myslí,že se utrhl asi 100m kus stěny. Jsem moc rád,že jsme nespali ve stěně a zvolili včera sestup.Dle předpovědi má stále pršet celý týden.Balíme.Myslím si,že letošní rok po neúspěšném výstupu severky na Matterhorn,jsem vyčerpal štěstí. Tak snad příští rok?Již po čtvrté!!!!Přeji všem horolezcům hodně úspěšnějších výstůpů.

Autor: Jirka Horský ... vstup do galérie ...

Zpět