Indočina: Laos, Kambodža, Thajsko (2010-2011)

Climbing in the LAOS - prosinec 2010

Cestujeme po zemích Indočíny a v každé zemi nelézáme oblasti pro lezce. První zastavení bylo ve Vietnamu.Lezení v zátoce Halong Ba nebo na ostrově Cat Ba.O tom jsem již psal.Druhá země kterou jsme projížděli byl Laos. Do Laosu jedeme z Vietnamského města Dien Bien Phu přes hraniční přechod Tay Trang (Vietnam) a Sop Hun (Laos)dále přes Muang Khua – Oudomxay - Luang Prabang.Cesta trvala dva dny s místními autobusy.Vízum na hranicích (35US). Našli jsme na internetu oblast u města Luang Prabang a horolezeckého průvodce ke stažení- zde stahuj(3,2Mb).

Ráno na ulici máme k snídani bagetu plněnou sýrem,šunkou,vajíčko,okurka,rajče,cibule,kečup 15.000Kp.byla vinikající.procházíme se ulicemi a zastavíme se na oběd u řeky.Restaurace má hezký výhled na řeku pod náma.Přinesli jsme si opečené ryby a dívka z resuarace nám přinese talíře.Nevadí,že si nic nedáme. Sledujeme život na řece.místní vozí na lodkách vše´,od prasat po veliké bedny. slunce spaluje a proto raději odpočíváme ve stínu. Ve městě si půjčíme motorky(Suzuky 350),půjčovné 24hod/250kč,skůtr 24hod/80kč a jedeme objevovat oblast.

Vydáme se za město na motorkách, ke známým poutním jeskyním Pak Ou.Po 20km odbočujeme na prašnou cestu a pokračujeme 10km. Na začátku malé vesnice necháváme skůtry na parkovišti 5000Kp.

Na břehu mohutného Mekongu dohadujeme cenu na druhou stranu kde se nachází jeskyně.40.000kp a počká na nás hodinu, potom odvoz zpět. Jeskyně Pak Ou(v překladu ústa řeky Ou) se nachází asi 30 kilometrů severně od Luang Prabangu, naproti ústí řeky Nam Ou do Mekongu, a tvoří je dolní jeskyně Tham Ting, 60 metrů nad hladinou vody a horní jeskyně Tham Phum ve výšce 150 metrů. Jeskyně byly uctívány jako sídlo duchů a bohů nejméně od 8.století, ale největšího významu nabyly v 16.století, kdy z nich král Setthathirat učinil královskou kapli. Královská rodina se sem jezdívala modlit na Nový rok a jako dar přinesla vždy sošku Buddhy. vrátíme se zpět na druhý břeh.

Vidíme obrovskou skálu nad řekou. Mám sebou knižního horolezeckého průvodce.Přesvědčíme místního mladého rybáře (20.000Kp), aby nám ukázal skálu na druhé straně.Zrovna se umýval mýdlem v řece. Vůně mýdla byla cítit ještě než jsme ho spatřili.Ukazuje na druhou stranu řeky na skálu vysokou nejméně 300m.

Za peníze nás převeze přes řeku na malém úzkém člunu s motorem.Dokonce nám ukáže nástupy do cest.Podle průvodce jsou cesty pouze v levé části stěny. Většina je pouze jednodélková.Asi tři cesty mají dvě délky.Osazení cest je boráky a nýty po 4 -7m.Cesty udělali američané v roce 1999. Na rozhýbání těla zkoušíme nástupy cest bez lana.Bohužel se nám právě vybil foťák.Některé cesty jsou omágovány,zřejmě se dost lezou. Ve městě jsou místní cestovky které nabízí možnost lezení s průvodcem i dopravou ke skále a zpět + vybavení. Do Luang Prabangu se vracíme za tmy.

Bouldering in the CAMBODIA - leden 2011

Dále jsme navštívili Kambodžu. Hraniční přechod Moc Bai (Vietnam) / Bavet (Kambodža)Autobusem (10US) ze Saigonu do hlavního města Phnom Phen. Vízum kupujeme na hranicích (20US) Odjezd je v 10"45 z hlavního města Phnom Phen. jedeme autobusem za 5US na pobřeží do města Sihanoukville. V 13:30 je zastávka na oběd,místní nabízejí i pěkně vypasené černé pavouky veliké jako dlaň. V půli cesty autobus zastavuje,zjišťujeme,že dojel. Motor KO.Řidič neumí anglicky a tak si musíme obstarat dopravu dále sami.Naskočíme na korbu projíždějícího pick-upu společně se dvěma kluky z Finska. zaplatíme 3200Rj/1 osoba.Do města Sihanoukville přijíždíme v 18 hodin.Tuk-tukem jedeme na pláž (7km) tři lidi 3US.Objíždí s náma hotely dokud si nevybereme.

Zůstáváme v malém hotýlku který má bungalovy 10US/2 osoby,tři minuty od pláže. Pláže mají bílý písek,slunce spaluje.Na plážích jsme strávili asi dvě hodiny.Více nás zajímá malé skalisko a několik velkých balvanů na konci jedné z mnoha pláží. Nikde na internetu jsme v celé Kambodže nenašli žádného průvodce na lezení. To nám vůbec nevadí a zkoušíme boulderování s pády do teplého moře.Materiál je šedý mimořádně pevný pískovec.Boulderování nám zabere celé tři dny. Je zde mnoho možností od lehkých boulderů po těžké.

Oblast čeká jen na objevení a zmapování s vyznačením linií.Potom jen sepsat průvodce. Další den si půjčujeme motorky 4US/24hodin.Chceme navštívit další pláže.Na první křižovatce ve městě policejní kontrola.Martin má řidičák v hotelu. To je potíž,říká policajt.Jasně mu jde o úplatek.Kolik? Dostává asi 6kč a je spokojenej. Hledáme restaurace.je čas oběda. Zastavujeme v Pizza restauraci,rýže s malou miskou polévky,kuřecí křídlo a stehno v opečeném těstě jako z KFC,cena za vše 2,6US. Navštívíme další dvě pláže.Zastavíme se na internet 4000Rj/hodina. K večeři grilované kuře 6US. Kuřata grilují celá včetně pařátů a hlavy se zobáčkem. Opět za tmy se vracíme do bungalovu.Byl to náročný den,opalování,lezení u moře,plavání,jízda na motorkách.

Climbing in the THAILAND - Ko Samui - leden 2011

Poslední zemí je Thajsko.Vízum(zdarma)je nutné mít předem pokud cestujete z Kambodže po zemi. Hraniční přechod Poipet (Kambodža) / Aranyaprathet (Thajsko)nevydává vízum pro čechy. Z Bangkoku odjíždíme nočním autobusem a lodí na ostrov Ko Samui 450Bt(850Km).Letecky s AirAsia za 110US. Ráno okolo 6 hodiny přijíždíme na místo kde je pouze jedna čekárna ,jedinné občerstvení a hodně turistů.je to výchozí bod z Bangkoku. Odtud se pokračuje dále na ostrovy Phuket,Phi-Phi,Kraby,Ko Samui.Čekáme do 7 hodin.Máme nasednout na další bus.Jedeme hodinu a jsme v malém přístavu. Opět si nás označí malými nálepkami,aby poznali kdo kam jede. Loď má první patro bez klima,v druhém za příplatek 30Bt máme klima s Tv.je zatažená obloha. Na ostrov připlouváme v 11:30.Ihned na molu jsou řidiči taxi a Tuk-tuků.Jdeme dále a na konci mola je půjčovna motorek. 4US/24hodin. Jedeme najít bungalov na pláži Lamai,který jsem si rezervovali z Bangkoku.Sakra,tady se jezdí vlevo!!!problém je vždy při odbočování.Chvíli si musíme zvyknout.

Pláž Lamai je asi 30km od přístavu.Občas slabě prší.Bungalovy nalézáme,ale je obsazeno.Zjišťujeme,že jsme rezervaci nezaplatili a proto ji nemáme. Přes úzkou cestu je naproti další resort s bungalovy.Všude jsou majitelé Francouzi.Máme bungalov s moskytiérou za 300Bt/2 osoby. Navíc mají i malou příjemnou restauraci a skvěle vaří.Španělská omeleta se sýrem 70Bt.Po ubytování jedeme objevit skálu pro horolezce. Na internetu jsme našli oblast lezení na ostrově. Skálu nalézáme poměrně snadno.Přímo pod skálou je malý domeček s názvem Horolezecký bar.

Je zavřeno a zjišťujeme,že již dost dlouho.Vedle se začíná stavět hotel a zabral půlku stěny.Bar je zrušen.Na skále dodnes zůstali expresky v nýtech. Co nás udivilo jsou nalepené umělé chyty v těžkých hladkých místech.I tak se dá vyřešit nepřelezitelné místo.To se nám vůbec nelíbí. Raději objevíme skály do 15 metrů na pobřeží a veliké balvany.To je místo pro nás.I zde je mnoho nevyužitých míst a oblastí pro boulderování a čeka jen na první objevitele.

Na motorkách projedeme celý ostrov,občas silně prší,objevujeme bahnité cesty v džungli kterými nelze projet, vyjedeme na nejvyšší kopec ostrova 635m, lezeme po balvanech na plážích,plavání v 3metrových vlnách. Po pěti dnech relaxace odplouváme z ostrova a vracíme se do Bangkoku.Po dvou měsících na cestách je čas návratu do Evropy.

Autor: Jirka Horský (Ho Union Plzeň a UltraAnt Climbing club Praha) ... vstup do galérie ...

Zpět