GrossGlockner - výstup jihozápadním hřebenem - zimní lezení

Doprava

Autem:časně ráno po celonoční jízdě dorážíme na velké parkoviště u Neues Lucknerhaus (1918m).

Abychom se dostali pod Grossglockner z jižní strany překonáváme masiv Glockner-gruppe průjezdem tunelu Felbtauerntunnel (placený průjezd 10 €). Příjezd na parkoviště od Kalsu je také zpoplatněn, když přijedete buď velmi brzo ráno nebo pozdě večer, hlídač tady není. Máme celý den na výstup k chatě StudlHutte 2802 m.

Nástup hřebene Stüdlgrat :Budíček máme kolem 4 hod ranní.Z chaty odchází ve stejném čase, několik skupinek, za stejným cílem, tím je jihozápadní hřeben Studlgrad na GrossGlockner. Od chaty Stüdlhütte na ledovec Teischnitzkees, západně pod hřebenem Luisengrat do rozsedliny Luisenscharte. Zde již začíná hřeben Stüdlgrat. Z tohoto místa je převýšení ještě 534m a čas výstupu cca 3 hodiny (v létě).

Stručný popis cesty - hřeben Stüdlgrat (výstup jihozápadním hřebenem) Od chaty Stüdlhütte je převýšení 997m a čas výstupu cca 4 hod., místy pevné jistící body (Borháky), obtížnost je II (místy III). Dále vede trasa vzhůru západní stěnou na hřeben a po hřebeni k vrcholu. Orientaci a jištění zde místy usnadňují drátěná lana a skoby.

Sestup:Z vrcholu GrossGlockneru sestupujeme normálkou přes rozsedlinu Glockneru (slaňování), KleingGlockner dále ledovcovým svahem Glocknerleitl k chatě Erz.-Johann-Htt. (3454 m). Od chaty vede zajištěná cesta (ocelová lana) po hřebeni Adlersruhe, který spadá na ledovec Kodnitz-Kees.

Live kamera na Großglockner z GroßglocknerstrasseLiveCam

Směr: Linz, Salzburg, Tauernským tunelem (9,50 €) na Spittal, Lienz, Kals a placenou silnicí (8 €) na parkoviště u Lucknerhausu (1918 m), necelých 500 km.

Poplatky a mýta: (aktuální kurz 1 € = cca 32 Kč) Rakouská dálniční známka na hranicích 253 Kč (8 €) Tauerntunnel 9,50 € Kals - Lucknerhaus 8 € Felbertauerntunnel 10 €

Průvodce ve formátu PDF: s nákresem, popis je v němčině.

Zpět