Petit Dru (3730m) - srpen 2008

West face, American direct, difficulty ED (7/A1 UIAA), 1100m

Oblast: Haute Savoie - Mont Blanc

Mohutná dvouvrcholová věž na SV ledovce Mer de Glace. Nižší vrchol Petit Dru 3730 m spadá svou Z stěnou k ledovci Glacier des Drus. Z stěna Pt. Dru je dobře viditelná od konečné lanovky Chamonix - Motenvers, odkud je pod ní doporučený přístup. Severní stěny Grand a Petit Drus jsou oddělené Severním kuloárem a obě přiléhají k ledovci Glacier du Nant Blanc.

Srpen 2008

Přijíždíme do francouzského města Chamonix okolo poledne.Cesta autem 9 hodin z Plzně. Zastavujeme 10km před Chamomix.Nabízí se nám nádherný pohled na západní stěnu Petit Dru.To je náš cíl. Ptám se Kuby jestli to zvládneme na rozlezení?Stěna má délku 1100m.Cestu si vybereme až koupíme nějakého průvodce. Zatím netušíme co tam vlastně vede za cesty.Je vidět pravá část stěny kde se žřítila masa žuly a slavná Bonattiho cesta. Vrchol se nám schovává do mraků. Parkujeme u sportovního centra.Parkování je zdarma.

Jdeme vyhledat nějaký obchod s matrošem a potřebujeme průvodce. Obchodů s horo-materiálem je zde mnoho.Průvodce mají všude stejné.Kupujeme dva.Na oblast Petit Dru/23Eur a Grand Jorasses/23Eur.Kuba kupuje další mačky, obyčejné řemínkové,aby je mohl připevnit na tenisky.

Ponese nahoru dvoje, druhé má na skelety.Zjišťujeme jak se dostat co nejblíže k západní stěně.Musíme vyjet zubačkou na vyhlídku Montenvers. První odjíždí v 7:30 a každých 20minut další.Ve městě u lanovky na Aguile Du Midi zjistíme aktuální počasí.Za tři dny bude pršet. Vrchol Aguile du Midi není vidět.Bohužel už vše zahalili mraky.Přespíme na odpočinkovém místě v lese za městem. Je zde záchod a tekoucí voda.Začínáme balit matroš a jídlo.Batohy se zvětšují do neuvěřitelných rozměrů.

Máme vše na 10 dnů strávených nahoře a pro pobyt na sněhu.Druhý den ráno zaparkujeme auto u zubačky.Zubačka šplhá nahoru 30minut. Na vyhlídce hledáme nejkratší cestu ke stěně.Musíme sestoupit asi výškových 100m po žebřících a přejít ledovec. Jak se,ale dostat nahoru?Ledovec si vyhloubil cestu údolím a po stranách je 200m stěna z rozsypaných kamenů. Podle mapy je nástup pod stěnu o 800m výše.Dalekohledem vidím turisty na protější straně v té rozsypané stěně porostlé křovinami. tam bude cesta.Kuba uzavírá sázku.Jestliže tam je cesta platí večeři.

Přecházíme ledovec,slunce pálí.Nalézáme žebříky.Vystoupáme nahoru.Cesta vede na chatu. My musíme pokračovat doleva.Na malé louce kde je jediné rovné místo postavíme stan.Jsme ve výšce 2300m. Jdeme najít nástup ke stěně.Vidíme mužíky.Musíme přejít kamenné pole a vystoupat ještě 500m.Nacházíme nástup do stěny a vedle je několik bivakovacích míst pod velkými balvany.Vynesli jsme si matroš.Vrátíme se ke stanu,uvaříme večeři a studujeme průvodce. Vybrali jsme cestu American Direct 7/A1 1100m Ráno vycházíme v 5hodin ráno.

Na nástupu jsme v 7hodin.Je zima,rozhodneme se zalézt do bivaku a počkat,do 8 hodin. Zavrtám se do spacáku a usínám.Kuba mě budí.Nad námi spali francouzi - manželé.Sestupují dolů.Dostáváme cenné rady a informace. Lze zpět slanit z Jammed bloku.Dále se asi neleze,od té doby co zřítil Bonattiho pilíř.Nepotřebujeme skoby. Využije se jedna sada friendů.Spodní část je vyjištěna boráky a nýty.Poděkujeme za informace.Necháváme zde v bivaku kladiva,skoby.

Na nástupu necháváme jeden batoh s mačkama,boty,cepíny.První délky získáváme rychle.Jsou vidět boráky a nýty. Nádherné lezení v pevné žule.Zdoláváme malý převis,několik plotem a jsme na veliké polici.Vidíme smyce všude okolo.Kudy dále? Volíme cestu stěnou do prava a traverz do leva.Jdeme správně,nalézáme štandy.Jedna těžší délka po malých chytech a hurá do spár. Krásná spára 45m dlouhá, vyjištěna smycemi je za sedm.

Dále další dvě délky spárového lezení.Jsme přibližně v půli stěny. Zhoršilo se počasí,mraky vše zahalily.Doberu Kubu na štand.Má toho už dost.Přece jen na rozlezení je tato cesta nad jeho síly. Včera svítilo slunce až do 21 hodin.Dnes jsme jej neviděli.Rozhodnutí je rychlé.Když jednomu dojde,musí oba dolů. Slanění jde rychle.Hodinový sestup a jsme u stanu. Přesvědčuji Kubu,že dáme rest day a zkusíme to znovu.Ale už se mu do této stěny nechce.Je to dlouhé. A když nabízím přesun pod stěny Grand Jorasses a ukazuji vybranou cestu,kroutí hlavou.To neee.Dáme něco lehkého? Uznávám,že cesta na Jorasses bude ještě těžší.

Přichází dvojka angličanů.Hledají místo pro stan.Vyberou si velký plochý kámen pod nímž je bivak.Dáváme jim informace o stěně. Chtějí zkusit dolézt až na vrchol.Druhý den balíme,zkusíme Petit Dru z druhé strany.Přicházejí tři horolezci. Mluví anglicky a až po vyčerpávajících informacích kudy mají jít nahoru zjišťujeme navzájem české výrobky.Ahoj Češi. Kluci chtějí lézt ve třech a také zkusit vylézt až na vrchol.Potom sestoupit na druhou stranu.

Traverzujeme okolo hory. Jdeme zpět k turistické cestě,která vede na chatu.Chata je ve výšce 2800m.Je prázdná,pouze na papíru je napsáno cosi francouzsky a tel. číslo.Chata je pro osm lidí.Nad chatou asi 20m je několik bivakovacich míst.Jedno obsadíme. Chata je za 41Eur včetně polopenze.Správce objevujeme ve stěně jak dobývá krystaly.Večer se chata zaplní. Všichni jdou na Petit Dru klasikou.Lehká cesta max. obtížnost 3 UIAA.My jsme si vybrali cestu:Stembert Pillar VI(TD),650m,25 délek.

Ráno vycházíme jako poslední. Okolo 7 hodiny.Přecházíme ledovec a potom traverzujeme 300m,obtížnost tři.První délka s lanem je pěkně vypečená ,spárové lezení. Lezu první,jsem pomalej.Nevím jakou spárou.Chvíli lezu nalevo,potom traverz,lezu pravou spárou. Nalézám smyce,ale v levé spáře,tak opět traverz doleva.Pomalu se proplétám ve spárách nahoru.Mám štand. Další délka je V+ ,stěna a potom opět spáry.Zatím nacházíme štandy.Nějaké smyce nebo staré skoby.Všude lze používat friendy. Podle průvodce musíme traverzovat doprava do žlabu.Vidím vklíněnec a potom smyce.Bohužel to už je jiná cesta. Ale to zjišťujeme příliš pozdě.Do žlabu už se nedostaneme.Myslíme si,že musíme stále nahoru a potom bude jiný traverz do žlabu. Ztrácíme cestu.Ji mi to už jedno.Lezu přímo nahoru.Po dalších třech délkách jsem nahoře.Kubo jsem nahoře.

Rozhlédnu se. Ale vrchol Petit Dru by neměl být tak malej.Kuba doleze a je mu jasné kde jsme.V pr….!!! Vidíme vrchol Petit Dru naproti o 150m výše.Shodujeme se,že tam,ale nebudeme pokračovat,poté co slaníme do žlebu.Vypadá tam skála dost nejistě a lámavě. Hledáme slanění. Musíme o několik metrů níže.Vidíme smyci za hranou o 3m níže. Jedna stará skoba a jeden vklíněnec.Slaním ,lano obhozené o vrchol.Postavím se na malou polici u štandu a Kuba leze dolů z vrcholu po mé přilbě.Pociťuji na hlavě,že Kuba není zrovna nejlehčí.Přidáme naší smyci.Slaníme celých 60m do žlabu.

Sestupujeme žlabem obtížnost max.4,ale vše se láme.Použijeme lana navázána dohromady,takže můžeme sestoupit až 120m. Žlabem strháváme mnoho kamenů sebou.Po dvou celých délkách 200m vidíme slaňovat dvojku horolezců z Petit Dru. Musíme traverzovat 300m,ale jsou zde veliké police.Jdeme bez lana.Nalézáme slanění - dva nýty,další dvě délky a jsme konečně na ledovci.Po ledovci jdu první nemám mačky.Kuba mě jistí.Klesáme dalších 150m než se dostaneme na úroveň nástupu. Jdeme po stopách zpět k chatě přes ledovec.Některé trhliny vypadají děsivě.K večeru jsme u chaty v bivaku. Zítra má přijít déšť na několik nadcházejících dnů.

Rozhodneme se balit.Další den sestupujeme dolů. Vyzvedneme si odložené zbytečnosti,stan,skelety,které jsme nechali pod kameny u cesty.Začíná pršet. Na ledovci už nám lije.Po žebřících nahoru a jsme u zubačky.V Chamonix navštívíme bazén,první koupel po několika dnech. Přesuneme se do Švýcarska.Tam snad pršet nebude.Vzhůru na severní stěnu Eigeru.

Horolezci: Jirka Horský (UltraAnt climbing club Praha,HO Union Plzeń), Jakub Vaněk (HO Union Plzeń).

Autor: Jirka Horský ... vstup do galérie ...

Město Chamonix - informace,počasí,atd. - oficiální stránky města Chamonix

Zpět