AFRIKA 2004: Zimbabwe

Základní info:

Počet obyvatel: 11 365 000 (r. 2001) Hlavní město : Harare (mapa). Počet obyvatel : 9 mil. Rozloha: 390 757 km2. Státní zřízení: republika. Úřední jazyk: angličtina. Regiony: Manicaland, Midlands, Mashonaland Central, Mashonaland East, Mashonaland West, Matabeleland North, Matabeleland South, Masvingo, Bulawayo, Harare. Průměrný věk : 35 Hrubý domácí produkt na osobu: 800$. Zemědělství: kukuřice, čirok, rýže, ořechny, slunečnice, zelenina, květiny, tabák, bavlna, cukrová třtina, tapioka, skot, prasata, drůbež, mléko, vejce, káva. Přírodní zdroje: měď, kobalt, zinek, olovo, uhlí, smaragdy, zlato, stříbro, uran. Nejvyšší hora: Inyangani (2 592 m n.m.). Nejdelší řeka: Zambezi ( v zemi 800 km). Přístaviště: Mpulungu. Kurz: 1000 ZWD = 28,75 Kč (zimbabwský dolar = 100 centů). Náboženství: animisté 40 %, protestanti 21 %, afričtí křesťané 13 %, římští katolíci 7 %. Časové pásmo: GMT + 2 hodiny.

Cestování:

Do Zimbabwe je nutné vízum předem. Příjezd z hranic JAR do města Masvingo.Cesta minibusem z hranic je únavná a pomalá asi 6 hodin.Ve městě na zastávce autobusů se Vás ujmou nadháněči z hotelů.Nebo podle LP(lonely planet).Paw Paw Lodge,Kirton Road.Na této ulici je ještě jeden hotýlek. Na začátku města si nechte zastavit u motelu.Odtud k hotýlkům pěšky asi 7 minut.Cena za ubytování je 25 000 ZD v dormitory.Zde jsou pouze dormitory. Jak do Great Zimbabwe.Pěšky k Supermarketu.Odtud autobusem na autobusové nádraží.Z nádraží autobusem do Great Zimbabwe.Nutné říci v autobusu kde má zastavit, lístek okolo 10 000 ZD.Podle druhu autobusů. Můžete jet i stopem, za který se platí, ale je rychlejší.Vstupné do Great Zimbabwe je 6 US dolarů.

Nejstarší částí Great Zimbabwe je Akropole (Hill Complex). Jde o žulový kopec vyčnívající asi 80 metrů nad okolní terén. Původní obyvatelé dokonale využívali členitého terénu a stavěli své domy z opracovaných žulových bloků bez použití jakéhokoli pojiva. Neznali klenbu a tak nad vchody do různých prostranství můžeme najít obří žulové kvádry sloužící jako překlad.Archeologické výzkumy ukazují, že první kameny zde byly položeny již kolem roku 900 n. l., Kopec sloužil jako duchovní a náboženské centrum města a pořádaly se zde různé obřady, které řídil buď přímo král nebo vysoká šlechta. Možná právě zde bylo sídlo krále.Stoupáme vzhůru a obdivujeme křivolaké uličky vyhlodané v pevné žule neúprosným tokem času. Pod proutěným přístřeškem jsou uloženy hliněné a kamenné nádoby, mlýnek na obilí a další věci z bývalé kuchyně. Na kopci je oblé místo z něhož je nádherný výhled na všechny strany. V dáli se poledním slunci třpytí hladina jezera.

Z něho čerpali obyvatelé vodu na závlahu i pro svou spotřebu. Při té příležitosti se také dozvídáme, že král měl kdysi dvě stě žen, z nichž pouze jedna mu dělala v noci společnost, zatímco zbylé musely nosit vodu do kopce.Na hradbách nejvyšší části sídla byla vztyčována dřevěná soška posvátného ptáka (soapstone bird). Tento pták měl určitě rituální význam, možná dávní obyvatelé věřili v jeho nadpřirozenou moc ochránit sídlo.Dochovalo se jich celkem osm, většina je vystavena v muzeu přímo v areálu Great Zimbabwe. Jedna z nich byla přijata jako národní symbol nezávislé Zimbabwe. Nachází se na státní vlajce a některých bankovkách a mincích této africké země.Velké opevnění nedaleko Akropole, v údolí mezi svahy okolních kopců, se nachází Velké opevnění (Great Enclosure). Jedná se o největší středověkou stavbu v subsaharské Africe.

Nejmonumentálnější částí stavby je vnější opevnění. Obvod zdiva je 250 metrů, zdi jsou až 11 metrů vysoké a v základech 5 metrů široké. Průměr vnějšího opevnění je přibližně 100 metrů. Mezi jednotlivými opevněními lze pohodlně projít. Vše je stavěno, podobně jako Akropole, z žulových kvádrů bez použití malty. Odhaduje se, že na stavbu obou částí opevnění byl spotřebován přibližně milión žulových kvádrů. Stavba Velkého opevnění začala na počátku 14. století a trvala více jak sto let. Největší vnitřní stavbou je podivná kuželovitá kamenná věž. Stejně jako ostatní stavby je tvořena volně loženými opracovanými kameny.Skanzen Nedaleko Akropole se nachází malá vesnička původních obyvatel Shona. Jde spíše o skanzen, neboť ve vesničce asi nikdo nebydlí a lidé, které jsme tam viděli, jsou jen součástí oné „atrakce“. Hliněné domečky se střechou z proutí vypadají úplně stejně jako ty z dokumentárních filmů o Africe. Zdi tvoří konstrukce z proutí a rákosu, mezery jsou vyplněny hlínou, která na slunci rychle ztvrdne. Na takovéto válcové podstavě sedí střecha zhotovená ze stejného materiálu.

Uprostřed je díra sloužící k odvodu kouře z centrálního ohniště. Tento otvor se v případě nepříznivého počasí nechal zavřít dřevěnou deskou. Chýše byla vybavena i hliněným nádobím. Doporučujeme ještě navštívit hory národním parku Chimanimani nejvyšší hora 2436 m.Národní park Manapools. tento národní park je zařazen v listině UNESCO. Ubytování v parku je v kempech od 5 - 10 US dolarů. Vstupy jsou dosti vysoké. Odtud autobusem do hlavního města Harare. Moderní velkoměsto. Raději jeďte autobusem už dopoledne nebo se může stát jako Nám,že přijedete do Harare večer a všechny Beckpekery jsou zavřené. Z bus nédraží ve městě dále taxíkem.Protože byly Beckpekery zavřené, odvezl Nás taxi do černošského Beckpekeru, který byl otevřen i v noci. Cena 126 000 Z.Dolarů za tři osoby.V osm hodin ráno taxíkem na autobusové nádraží.

Pokračování - AFRIKA 2004: Zambie.

Zpět