AFRIKA 2004: Zambie

Základní info:

Počet obyvatel: 10 462 436 (2004) + 58 405 uprchlíků z Konžské demokratické republiky + 5 767 uprchlíků z Rwandy + 2 000 humanitárních pracovníků UN, UNHCR a jiné Rozloha: 752 614 km2 Hlavní město: LUSAKA - 900 000 (mapa). Časové Pásmo: GTM + 2 h Administrativní dělení: 9 provincií - Central, Copperbelt, Eastern, Luapula, Lusaka, Northern, North-Western, Southern, Western Nezávislost od: 24.10.1964 Měna: zambijská kwacha (K) =100 ngwee Úřední jazyk: angličtina Sousedící země: Angola, Kongo, Malawi, Mosambik, Namibie, Tanzanie, Zimbabwe Průměrný věk muže: 35

Nejvyšší hora: masiv Nyika 2 164 mn.m. Nejdelší řeka: Zambezi 2 660 km (v zemi 1600 km)

Náboženství: animisté 27 %, protestanti 23 %, římští katolíci 17 %, afričtí křesťané 6 % Fotky ze Zambie

Cestování:

Z autobusového nádraží v Harare do města Lusaka odjíždí bus v 09:00.Cena lístku 120 000 Z.Dolarů.Na hranicích si koupíte bez potíží vízum za 25 US dolarů.Mějte peníze přesně. Celníci nechtějí vracet drobné.Jinou měnu než US dolary neberou.Kontrola batohů.Příjezd do Lusaky v 19 hodin večer. Zde jsme spali u známého z Čech, který zde pracuje v nemocnici.Město je plné kontrastů chudoby a bohatství. Po několika dnech autobusem do města Livingstone. Lístek je lépe rezervovat den dopředu.Platí se předem. Potom musíte být min. půl hodiny před odjezdem autobusu na nádraží.Cena lístku 50 000 Z.Kwacha.Město je výchozím místem pro návštěvu Viktoriiných Vodopádů. Livingstone je malé městečko.Ubytování je v Beckpekeru Fawelty Towers, cena asi 4 US dolary pro tři osoby v dormitory.S velikou zahradou a bezénem. Z hotelu zajistí taxi k Viktoriiním vodopádům.Nebo Vám na recepci zajistí odvoz z Beckpekeru zdarma.Každý den ráno v 09:00.Pouze tam.Asi 10 km.

Viktoria Falls - vstupné je 10 US dolarů.Je možné se vykoupat, když je méně vody.Nechodit do zátok.Před obdobím dešťů. Je možné vidět vodopády i ze Zimbwabské strany.jestliže máte vízum multiple.Jestliže ne, je možné jít pouze na most přes řeku na propustku. Což je pouze kus papíru kde je napsát počet lidí.Z mostu je možné skočit Bungee jump.Cena je 100 US dolarů. Hned za mostem je hraniční závora.Hraniční přechod je, ale dále o několik stovek metrů. Na pravé straně hned za mostem je díra v plotě. Tím se dostanete k vodopádům ze Zimbabwské strany aniž byste platili za vízum.Nikdo zde nehlídá. V Beckpekeru je možné zakoupit si několikadenní výlet na Bovu Island. Platí se záloha asi 20 US dolarů.Doplácí se při návratu. Na ostrov nepotřebujete peníze.Vše se zapisujte na papír a zaplatíte zpět v Beckpekeru.Odjezd Jeepem ve 14 hodin.Cesta trvá 2 hodiny.Na břehu řeky čekají místní , kteří se o Vás budou celou dobu starat.Odvezou Vás na ostrůvek uprostřed řeky ve vydlabaných loďkách. Domorodci se budou starat o dříví, úklízet, atd.Na ostrově je možné spát ve vypůjčeném stanu 6 US dolarů /noc pro dvě osoby, nebo v chýši.ta je dražší. Za poplatek Vám uvaří, nebo je možnost si vařit sám.To je zdarma, v polní kuchyni.Můžete jezdit ráno na ryby. Okolo půl šesté ráno vychází slunce nad řekou.Uvidíte také hrochy. Jestliže se Vám podaří něco ulovit, domorodci Vám ryby vykuchají a připraví. Úlovek je zdarma.Ostůvek má jen několik set metrů. Za poplatek 5 US dolarů / tři osoby (na rozvoj obce), je možné si prohlédnout vesnici místních domorodců, ochutnat místní kvašené pivo na spalujícím slunci.

Dále jsme si zaplatili v Beckpekeru další výlet.Za 50 dolarů / pěší safari. Ráno v 09:00 na hotelu Nás vyzvedl Jeep.Za dvacet minut jsme přijeli k parku.Zde dostanete průvodce a Rangera.Sebou stačí pouze voda. Můžete vidět nosorožce, buvoli, slony, žirafy, antilopy, prasata, volavky, atd.Výlet trvá jen několik hodin.Odpoledne jste zpět.Průvodce je možné ptát se na cokoliv o místních zvířatech a rostlinách.Mluví dobře anglicky.

Dále z Livingstonu zpět do Lusaky autobusem.Z Lusaky do Chipaty busem za 65 000 Z.Kwacha.Cesta trvá celý den.Protože jsme byli v Zambii v období dešťů, jsou Národní parky Kafua a Lower Zambezi zavřeny. Přespali jsme v Motel Chipata na kraji města.Cena je 10 US dolarů.Z motelu na bus nádraží jdete 15 minut pěšky. Z nádraží je možné jet náklaďákem do vesnice Mfuwe, odtud pěšky nebo stopem do kempu u řeky Kafue, což je přímo u rezervace.Kemp se jmenuje Flatdogs. je možné kempovat ve vlastním stanu / 5 US dolarů/ noc, nebo v Chalets - chatrče. Nebo je možné si ve městě Chipata půjčit auto.V motelu místní kluci půjčili auto.1 den / 50 US dolarů. Do rezervace je možné jet pouze s Jeepem.V kempu je možné zaplatit si cestovku, která zprostředkuje výlet do rezervace s řidičem 25 US dolarů.Rezervace se zavírá 18 hodin večer.Je možné podniknout i noční jízdu za 25 US dolarů s rangerem. Jestliže jedete se svým autem platíte vstup i za auto.Platnost je 24 hodin.Z rezervace zpět do města Chipata, vrátit jeep a na autobus do města Lusaka. Po zakoupení lístku Nás nechali přespat v autobuse, protože odjížděl až okolo 04 hodin ráno.Cena lístku 55 ooo kwacha. Od města Lusaka je asi 25 km možné podívat se farmu krokodýlů.Zde jsme ochutnali maso z krokodýla.Dále jsme pokračovali z Lusaky do hlavního města Dar es-Salaam.Cena lístku je 220 ooo kwacha.Vízum se kupuje na hranicích za 50 US dolarů.Autobus přijel v 05:30 a celnice je otevřena od 06:00.Hranice je na velikém parkovišti. Pokračujeme do Tanzánie. zpět na stránky Afriky.

Pokračování - AFRIKA 2004: Tanzánie-Zanzibar.

Zpět