INDOČÍNA: Vietnam 2010 - Část první

ZÁKLADNÍ INFO:

Oficiální název: Vietnamská socialistická republika - Công Hoa Xa Hôi Chú Nghia Viet Nam (mapa). Hlavní město: Hanoj(Ha Noi). Časové pásmo: GMT + 6 h. Rozloha: 329 566 km2. Počet obyvatel: 86 160 000. Hustota zalidnění: 254 lidí na km2. Měna: 1 dong (D) = 10 hao = 100 xu HDP na osobu (v USD): 2 300. Úřední jazyk: Vietnamština. Členění: 58 provincií. Nezávislost od roku: 1945. Nejvyšší hora: Phan si Pan (Fansipan, 3 142m).

Pro dopravu je rozhodně nejlepší autobusová doprava. Doprava autobusem je rychlá, existuje množství soukromých autobusových společností, které nabízejí dopravu po celé zemi s otevřenou jízdenkou. To znamená,že můžete vystoupit ve městě např mezi Saigonem a Hanojí a nastoupit až za několik dnů. Na větší vzdálenosti je lépe používat lehátkové noční autobusy.

Půjčovali jsme si v každém městě motorky.Cena se pohybuje od 3 -7US za 24 hodin,1 litr benzínu 16400 dongů = 16,50Kč. Většinou nechtěli ani vidět řidičáky, postačíl vždy jeden pas jako depozit.

Kurs - oficiální 10000 Dongů = 10Kč. Bankomaty: Jsou skoro na každém rohu ulice. Zastoupení ČR v zemi: Velvyslanectví: Embassy of the Czech Republic, 13 Chu Van An, Hanoi. Honorární konzulát Ho Či Minovo město: 28 Mac Dinh Chi, Quan 1, Ho Chi Minh City. Honorární konzulát Hai Phong: 2 Pham Minh Duc, čtvrť Ngo Quyen, Hai Phong.

14.12.2010. V Hanoji jsme přistáli v 8:40 hodin místního času.Teploměr neomylně ukazuje 30 stupňů. Když si k tomu přidáte zataženo,slabý déšť a dusno, je to přesně to nepříjemné počasí, které nás přivítalo. A bude provázet většinou pobytu.Vybíráme z bankomatu 4.000.000Dongů =´4000kč,polatek 20kč.Koupím si vietnamský HotDog + fantu = 60000dongů. Odbavení proběhlo v pohodě a za chvíli jsme frčeli autobusem č.17 do centra města,cena lístku 3000d = 3kč.Odjíždí zpod mostu napravo od výstupní haly.Autobusy jezdí pravidelně od 5:00 do 22:00. Jedeme celou hodinu. První co nás zaujalo byly nesmírně vysoké (až šestipatrové) domy různých barev, široké ale jenom na jednu místnost s maximálně dvěma okny. Domky byly nalepené na sobě nebo trčely jako komíny vedle zatím volných parcel, na kterých brzy také budou stát stejné stavby. Na první pohled vypadalo prostředí okolo dálnice velmi upraveně. Viděli jsme hned i první rýžová pole, tak to jsme tu správně … Bus nám zastavil kdesi v centru a musíme přestoupit na jiný bus.Musíme č.22 nebo č.10.Podle místních jedou tyto busy na autobusové nádraží směr zátoka Halong Ba. Občas prší.

Na autobusovém nádraží v hlavní budově zakoupíme lístky.Hanoi - Halong Ba = 60000d,asi 150km.Čekáme ještě hodinu než se malý bus zaplní a můžeme jet. Mezi autobusy procházejí ženy a nabízejí francouzské sladké bagety za 2kč.Než opustíme hanoj jedeme rchlostí asi 15km/hod.Zastavujeme u každé zastávky a nadháněči z busu,jsou dva,stále vykřikují z otevřených dveří.Občas někdo naskočí. Jedeme celé 4 hodiny.Ještě jedna nucená zastávka u silnice v servisu.Bus přestal jet.Za 30 minut je oprava hotova a pokračujeme. Bus nás vyhazuje před městem Halong na silnici.Do centra nezajíždí,pokračuje k čínským hranicím.Taxikáři nabízejí odvoz za 80000d.Usmlouváme cenu na 40oood.Měl zapnutý taxametr a tam stála cena 60000d.To ale po nás nechtěl. V centru je ulice plná hotelů,úplně prázdných.Jeden vedle druhého.Máme pokoj za 6US/2osoby.Ve Vietnamu je standartní pokoj vybaven klima,TV,WC,sprchou.Majitel hotelu je podnikavej a hned nabízí výlet do zátoky. Výlet džunkou na dva dny,kajak,noc na lodi,výstup na jeden z ostrovů,návštěva jeskyně,odvoz na ostrov Cat Ba.cena 55US/1osoba.

Později jsme zjistili,že z Hanoje jsou tyto výlety mnohem levnější max.40US.Internet ve městě stojí 10kč/hodina.

15.12.2010. Ráno se valí voda ulicí.Tak silně prší.To bude výlet?Taxi v ceně výletu nás doveze do přístavu kde kotví pouze turistické lodě.Na veliké parkoviště přijíždí jeden bus za druhým v hanoje.Zorganizované to mají dobře. Už tam čekají průvodci a odvádšějí si turisty do lodí.Nás také nacpou k jedné skupince turistů.Džunky jsou pro 12 turistů.Stále prší.Hned se objevuje podnikavá vietnamka s pláštěnkama.Lodě vypadají hezky.V podpalubí jsou prostorné kajuty pro dva lidi se sprchou,WC,klima. To určitě nebudeme potřebovat.Je zima. NA střeše lodi jsou lehátka.Na první palubě dostáváme oběd a přípitek na uvítanou.NAše sestava je následující. Dva kluci z Anglie,mladý francouz s ruskou,jsou manželé,děedček z Japonska,opilý švýcar co pracuje příležitostně po celém světě,manželé pán z Austrálie a paní z Filipín a jejich dvě děti,kluk 13let a holčička 2 roky a poslední kluk a holka z Itálie.A my dva z ČR.Oběd nestál za nic.Maso se nedalo ukousnout,rýže tvrdá.Proplouváme mezi tisíci ostrůvky. Zátoku Ha Long na jihozápadě uzavírá ostrov Cat Ba a západním směrem se táhne v délce 120 km, celé území měří 1553 km2 a nachází se na něm 1969 ostrovů různých velikostí (989 má i své jméno). Ostrovy v zátoce Ha Long jsou převážně tvořeny vápencem a břidlicí a jsou staré zhruba 250 - 280 milionů let a v roce 2004 byly zapsány na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Na ostrovech je mnoho krasových jeskyní, jako např. Thien Cung (Nebeský palác), Dau Go, Sung Sot, Trinh Nu (Panna) a Tam Cung. Území zátoky je domovem velkému množství živočišných a rostlinných druhů, žijících ve zdejších mangrovových porostech, korálových koloniích a tropických lesích. Některé druhy jsou mimořádně vzácné a jinde než zde se nevyskytují. Přistáváme ja jednom ostrůvku a po schodech vystoupáme do obrovské jeskyně.Tady vidíme vietnamský nevkus a veliké krápníky jsou osvětleny barevnými světly. Vylezeme ven na druhou stranu a dole už je na dlouhém molu naše loď mezi desítkami dalších.Plujeme 2 hodiny mezi ostrovy další zastávka v rybářské vesnici na vodě. mají tady i hospodu,ale člověk si nemůže dát moc do nosu,aby nespadl do vody.Domky jsou na pontonech.Když chcete na návštěvu k sousedům musíte lodkou. ´V další zátoce nasedáme do kajaků a může si sami proplouvat mezi ostrůvky.Blíží se tma.Chtěli jsme proplout jednou jeskyní,ale kajak se tam nevešel.Nakonec jsme byli rádi,že se nezlomil. Loď na noc zakotví mezi ostrovy,můžeme se vykoupat,ale nikomu se moc nechce.Neprší,ale vane silný vítr.Po večeři vytáhne posádka karaoke sestavu a paří se do půlnoci. Alkohol teče na baru proudem.Švýcar má vlastní vodku a už je KO.Starý námořník vytáhne Bomg,trubku vlastní výroby a kýbl s vodou.Ukazuje jak se má pořádně zatáhnout do plic. Kolem půlnoci konec,je čas spánku.

16.12.2010. V 7 hodin snídaně.Tousty s vajíčkem.Dopoledne přesedáme na jinou loď.Naše se vrací do přístavu.Pokračujeme na ostrov Cat Ba. Přistupují další turisté.Slyšíme češtinu.Martin,studen z Prahy už cestuje z Malajsie.Na ostrov připlouváme v 10:30.Nasedneme do připravených autobusů. Musíme na druhou stranu ostrova do jediného města Cat Ba.Asi 30km. Vyhodili nás u hotelu kam se vrhli všichni turisté,cena 20Us.Jdeme asi ještě 1 kilometr a přímo na pobřeží je mnoho prázdných hotelů.Máme hotel za 6US/2osoby. Konečně celý den svítí slunce.

17.12.2010. Půjčíme si motorky a celý ostrov projedeme,na kajaku objíždíme malé ostrůvky,zkoušíme vydržet na plážích.Celých 20minut a musíme mít nějaký jiný pohyb. Našli jsme oblast lezení po útesech v místní cestovce.Cena loď,průvodce 100US na den.Jihočínské moře je teplé i v prosinci,příjemné plavání a padání do moře.V hotelu nabízeli kajaky za 10US.Přímo v přístavu od místních máme kajak za 5US. Po lezení na útesech odjíždíme navštívit jeskyně uprostřed ostrova. zaplatíme vstupné,dostaneme baterky a máme jít dolů sami.V některých místech svítí světlo žárovky,opět jsme úplně sami. Do hotelu se vracíme z druhé starny ostrova pozdě za tmy.Po cestě jedeme na motorkách a najednou vidím ve tmě před sebou šedou stěnu.Stála tam na silnici kráva.Zabrzdili jsme na poslední chvíli. ve městě jsou levné restaurace.Večeře kuře,nudle,zelenina,vajíčko + anansový šejk 60kč.

18.12.2010. Opuštíme ostrov.Bus nás odveze do malého přístavu směr město Haipong.Plujeme rychlou lodí 40minut.Máme lístek už z hotelu 190000d až do Hanoje. Bus nás vyhazuje na dálnici před Hanojí.Nasedáme do dodávky která nás odveze na autobusové nádraží MHD ve městě.Místní nám poradí bus č.3 jede do starého města v centru. Ve starém městě jsou desítky hotelů od 10 USD. Za 20 USD už dostanete velký pokoj s klimatizací, koupelnou a TV. Mnohé guesthousy nabízejí internet zdarma pro své hosty. Největší koncentrace individuálních turistů, hotelů a café je mezi Hang Bac a Hang Buom. Vybírejte si hotel podle hluku (uličky jsou rušné i v noci). Je zde dostatek restaurací s jídly v cenách od 20-60 000. Většina hotelů je plná.Máme hotel za 15US/2osoby. HANOJ je velkoměsto s bulváry lemovanými alejemi, francouzskou koloniální architekturou, orientálními chrámy a malebnými jezery, starými uličkami a tržišti. Navštívíme nejen historické památky jako je Pagoda jednoho sloupu, konfuciánský Chrám architektury z 11. stol., Želví svatyně na březích Jezera ukrytého meče či historická čtvrť řemeslníků a obchodníků založená ve 13. stol., ale i Ho Či Minovo mauzoleum,katedrála Sv. Josefa.

19.12.2010. dnes jedeme na výlet k VOŇAVÉ PAGODĚ. Jak se dostaneme k velmi významnému poutnímu buddhistickému místu, ke komplexu buddhistických pagod v horách Vonných cest, vzdálených 60 kilometrů od Hanoje. Nakonec jsme využili služeb cestovní kanceláře, protože výlet k Voňavé pagodě v Hanoji nabízí na každém rohu. Cena 370 000 dongů = 370 Kč, ale zahrnovala služby průvodce, dopravu autobusem i na lodi, vstupy a oběd. Tak jsme do toho šli. Nevím, zda bychom něco ušetřili při individuální dopravě, určitě bychom,ale ztratili mnoho času.Už jsem zjistili,že individuální výlet do zátoky Halong Ba je mnohem dražší. Po dvou hodinách zběsilé jízdy jsme přijeli do vesnice Ben Yen, kde je velké turistické přístaviště na řece Yen. Po pomalu tekoucí řece se vydáváme na docela dlouhou plavbu a za lodivodku máme jednu silnou ženskou s párem asi dost vymakaných rukou. Rozpohybovat celou loď plnou břichatých zápaďáků (tedy až na nás :-)) proti proudu do hor, to musí být pořádný záběr. Ale ta příjemná žena na nás celou dobu cenila svoje zuby a vypadala docela spokojeně. Řeka se líně vinula mezi rýžovými poli s množstvím kamenných hrobů na břehu a brzy se vklínila mezi vápencové, romanticky rozeklané skály, které byly původně vidět na obzoru. Tu a tam jsme v rákosí zahlédli rybáře.

Po půlhodině plavby zastavujeme u chrámu Trinh, kde máme krátkou pauzu k občerstvení a prohlídce této památky, u které se zastavují poutníci aby požádali ducha hor o ochranu při nadcházející pouti. Potom pokračujeme další hodinu plavby po řece plné leknínů až k dlouhému molu, které je jediným východištěm do Hor vonných cest. Vydáváme se po dlážděné cestě, kterou lemují pokroucené plumérie, k nedaleké pagodě Chua Thien Chu (Pagoda vedoucí do nebe), postavené na zalesněném úbočí vysoko nad řekou již v 2. polovině 15. století za vlády krále Lé Thánh Tông.Tady jsou malé stánky a restaurace.Máme zaplacený oběd. Rýže,maso,zelenina. Nahoru na kopec jedeme lanovkou, která nás za 40 000 dongů = 40 Kč dopravila nahoru za 10 minut. Zpáteční jízdenka stála 70 000 dongů, ale my jsme se rozhodli jít alespoň dolů po svých. Pagoda vůní je asi nejznámější severovietnamské poutní místo, které na tomto nepřístupném místě zřídil král Le Huy na konci 17. století. Dole jsme si tak akorát dali čaj a přiblížil se čas našeho návratu do Hanoje. Znovu se potvrdilo, že jsme dobře udělali a zájezd si takto koupili, protože jinak nevím, jak by se to dalo stihnout. Musím ještě dodat, že jsme nebyli nijak průvodcem omezováni, pouze nám dal instrukce, dopravil nás na místo, pak byl individuální program a návštěvy pagod a zase nás dopravil zpět. Večer jedeme na slavné hanojské vodní loutkové divadlo.Vyprodáno,ale máme štěstí a Martin to zvládne na jedničku.Lístek 600000d = 60kč.Sedíme v první řadě. Show, což je hodinové představení, kdy po vodě jezdí fantasticky sladěné a rozhýbané marionety za doprovodu živé muziky. Vodiči těch marionet nejsou vidět, protože jsou za zástěnou z rohoží po pás ve vodě.

20.12.2010. Ráno nasednme za řidiče motorek.Odvezou nás na bus nádraží směr městečko Sapa.Lístek lehátkovým busem stojí 180000d. Doprava:Hanoj -Lao Cai.Z Hanoje jede denně šest vlaků až do Lao Caie na vietnamsko - čínské hranici 340km. Odtud Vás dopraví taxi nebo autobus do Sapy přesně za hodinu. Po celé oblasti lze skvěle cestovat automobilem nebo na motorce a dojet až do Dien Bien Phu. Z Dien Bien Phu letí zpátky do Hanoje linka Vietnam Airlines jednou až dvakrát denně. Let trvá přesně jednu hodinu. Csta busem trvá stejně jako vlakem 9hodin.Po cestě opět vidíme vietnamské telenovely a zvuk je patřičně přidán.Aby řidič slyšel až od zadních sedadel.lehátka nejsou pro nás moc pohodlná. Vietnamci jsou malý.Máme nohy v uličce,jinaks e tam na lehátko nevejdeme.Do města Lao Cai přijíždíme v 19 hodin.Vyhazují nám batohy na zem a chtějí odjet.Dohadujeme se,ale moc nám to nejde.Neumí anglicky. Ukazujeme lístky Hanoj-Sapa.ještě nám zbývá 38km do hor.Marně.kolemjdoucí vietnamec nás uslyší a zastaví se.Umí anglicky.Hurá.Stojíme v autobusu,aby neujel nám.Nakonec kdosi přichází,že máme jít za ním.zařídí odvoz. opět dohadování ceny.proč máme platit,když máme lístek až do Sapa?Jedeme jeppem.Ještě jsme doplatili 20000d = 20kč. V Sapa najdeme hotel za 6US/2osoby.Mapa města www.sapa-hotels.com/map Sapa je hornatá oblast v provincii Lao Cai,ležící ve výšce 1600m.Sapa má mnoho přírodních krás, například horu Ham Rong (Dračí čelist), stříbrný vodopád, ratanový most, bambusový háj a jeskyni Ta Phin,nejvyšší horu Indočíny Fancipan 3143m.

21.12.2010. Ráno je hustá mlha.Oblečeme si veškeré oblečení.Je chladno.v turistických informacích zjišťujipodmínky pro trek an nejvyšší horu Indočíny. 2denní trek s průvodcem,nosiči,vč.jídla a spacáků 55US/1 osoba.jednodenní výstup 40US,ale podmínkou je více osob.Když jsem sám tak je cena 190US. Velmi zajímavé je pro návštěvníky i pozorovat příslušníky nejrůznějších etnických menšin jako Tay, Hmong, Dao, Thai, Lao, Khang, Muong, nebo Cao Lan. Ti sem přicházejí vyměnit zboží a své výrobky.

22.12.2010. Půjčíme si motorky v hotelu,24hodin/4US.Jedeme navštívit vodopád Tác-Bác.Po cestě si koupíme rukavice. Asi 250vysoký vodopád je v mlze.Jedeme až do sedla odkud začíná trek na fancipan.Viditelnost 50 metrů.Jedeme po nějaké silnici,zkoušíme kam až lze dojet.Míjíme kluky kteří jdou ze školy.Ke každému z nás si sednou dva kluci a pokračujeme. V první vesnici kluci vystoupí.Klesáme do údolí,místy jsou sesuvy půdy přes silnici.Míjíme dřevěné chýše,rýžová políčka jsou prázdná.Je zima.Místní nosí na zádech dříví z lesa. večer se vracíme do hotelu celý promočení.

23.12.2010. Zjištuji počasí na netu.Stále déšť.Přesto se rozhodnu pro výstup na Fancipan.Zítra na Štědrý den.Dostávám nabídku v hotelu.Za 70US mě tam kluk z recepce vezme. Martin se lečí na pokoji.Chodím uličkami městečka,občas prší.Snad bude zítra lépe?? 24.12.2010. Dnes je Štědrý den.ráno v 7 hodin odjíždíme na motorce do sedla.tam koupíme povolení a vzhůruna kopec.Na cestu mám jeden tonic v plechovce,jednu tyčinku mars a tři mandarinky. začíná svítit slunce.Můj průvodce z hotelu má rifle a tenisky.Sapa leží v mracích dole pod náma.Vrchol hory je v mracích.Cesta vede džunglí,přes kořeny stromů,několikrát překračujeme potok.Můj průvodce nasadil rychlé tempo,ale po hodině zpomaluje. zaptám se zda nevadí když půjdu svým tempem a někde na něj počkám.Souhlasí.Občas něco vyfotím a zatím mě dojde.ve výšce 2700m je výškový tábor.Míjím dvě skupiny turistů s průvodci. Občas musíme přelézat padlé stromy,několik míst je vyjištěno lanem a betonovým zábradlím.ve 3000m fouká silný vítr.Skoro až na vrchol vede cesta prosekána slabými bambusy.Posledních asi 200m je cesta bahnitá.na vrcholu si dám svačinku a čekám 40minut než přijde průvodce. Nestačím se divit,co vše táhnul nahoru.Řekl jsem jim v hotelu,že nechci žádné jídlo.Přesto vytáhl vajíčka,sýr,konzervu,okurku,salám,veku,jablka,pomeranč. Mezitím přicházejí ostatní skupiny.Vrcholové foto a hurá dolů.Na hotel se vracíme v 17 hodin.Máme domluvenou společnou večeři s celou rodinou,majiteli hotelu. připravili kousky kachny,sušené maso,játra,závitky,zeleninu s rýží,salát,šíleně pálivé omáčky.Včera jsme pro všechny nakoupili dárky.

25.12.2010. Ráno máme připravéné skůtry.Martin už je zdráv.Dnes budeme objevovat vesnice v horách u čínských hranic.Celý den jsme projezdili v horách. Navštívíme vesničky kmene Hmongů,přes zákaz projedeme na motorkách i vesničky kam turisté nejezdí,po úbočích hor jsou prázdná rýžová políčka. Večer začíná pršet.

26.12.2010. V 7:45 přijíždí dodávka,odjíždíme k hranicím Laosu.Máme zakoupené lístky z hotelu 12US/os.Dodávka je plná,pouze jeden turista z Dánska. Večer vystoupíme ve městě Diem Bien Phú.Na zdejším kopci slavný Ho Chi Min přemohl Francouze v květnu 1954 a vyhlásil nezávislý Vietnam .Nacházíme nejhorší hotel(5US/2osoby),přímo u nádraží,ale jsme unaveni z celodenní jízdy přes hory.Spíme oblečeni,tak se bojíme celého pokoje. A to jsme již zažili hodně šílených a špinavých hotelů v celém světě. Vstup do galerie.

27.12.2010. Ráno odjezd na Laoské hranice,lístek 88000d.Bus jede až do první laoské vesnice.30km jedeme 4hodiny.O tomto hr. přechodu není nikde zmínka,pouze v roce 2008 jej překročili dva češi.To je výzva!Vše bez potíží, autobus jede na hranice a ještě pokračuje přes hranice do první velké vesnice v Laosu.Na hranice přijíždíme v 9:30.Vietnamská hranice bez potíží. Pokračování - Laos 2011.

Zpět