TURECKO: Istanbul - 2007

Mapa    Vstupné Památky  Víza   Kurzy měn

Oficiální název: Turecká republika. Hustota zalidnění: 88 lidí na km2. Hlavní město: Ankara. Měna: Nová turecká lira - YTL Časové Pásmo: GMT + 1 h. HDP na osobu (v USD): 7 400. Rozloha: 814 000 km2. Úřední jazyk: Turečtina. Počet obyvatel: 70 000 000. Nejvyšší hora: Ararat - 5 166 m.

Doprava: Pro dopravu je rozhodně nejlepší autobusová doprava. Doprava autobusem je rychlá, většina hlavních tahů je v lepším stavu než např. naše dálnice V Turecku existuje množství soukromých autobusových společností, které nabízejí dopravu po celé zemi. Nejlevnější je dopravní společnost METRO. V každém autobusu dostanete občerstvení +(džus,vodu,colu).

Směnárny: najdete na Divan Yolu, ve Velkém bazaaru a u vlakového nádraží.

Zastoupení ČR v zemi - Velvyslanectví České republiky v Turecku:

Embassy of the Czech Republic, Kaptanpasa Sokak No. 15, G.O.P., Ankara

Generální konzulát České republiky v Turecku: (Consulat Generale of the Czech Republic). Adr.: Abdi Ipekci Cad. 71, Macka - Istanbul,80212, P.O.Box 35. Tel: 0090/212/2329046, 2309597 (po 17.hod. záznamník), 0090/212/2319493. E-mail: istanbul@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/istanbul.

Víza: Vláda Turecké republiky zrušila s účinností od 1. ledna 2005 vízovou povinnost pro občany ČR přicházející do Turecka za turistikou. Pobyt nesmí nepřesáhnout 90 dnů. Občané ČR, kteří přijíždějí za jiným než turistickým účelem, si musejí opatřit vízum. www.letsgoistanbul.com je vynikající stránka o hlavním městě Turecka určená turistům.

5.6.2007. Ze Sofie přijedeme na mezinárodní autopbusové nádraží OTOGAR ,čtvrť ESENLER. v půl osmé večer. Zde v hale jsem vybral penize 120lir = asi 2000kc. Lístek nebo kovový malý žeton na MHD stojí 1,3Tl.Na každé zastávce se prochází turnikety,není možné jet na černo. Do autobusů se nastupuje pouze předními dveřmi. Metrem jak říkají klimatizované moderní tramvaji jsme jeli do čtvrti AKSARAY kde je konečná.Přestupujeme na tramvaj a pokračujeme k modré mešitě do centra.Hned se Nás ujal nadháněč. Hotel kde jsem byl před 7 lety Nám nabídl jako prvni,ale byl plnej, Adresa hotelu v centru města blízko Modré Mešity:Paris Hotel &Hostel, lice Dizdariye Medresesi Sk.No.9/11 Cemberlitas Istanbul.Jdeme do jiného.Ten byl hnusnej bez sprchy a bez oken za 30Tlir. Chtěl jsem s vyhledem na moře.Jdeme o jeden blok dále.Adresa hotelu:PAMPHYLIA roh ulice, Yerebath Cadesi a Catalcesme Sokak, No 47, čtvrť Sultanahmet.

Stránky hotelu s mapou. Mame na pokoji vše i Tv, Tel, WC, Sprchu, kanape, tři postele. Snidaně (kahvalti) v ceně, buchty, vajíčka, sýr, dva druhy oliv, máslo, kafe, čaj, dva druhy džusu, atd. Snídáme hned vedle pokoje v nejvyšším patře kde je prosklená restaurace s výhledem na bývalý byzantský kostel, přestavěný na mešitu Aja Sofia, nejslavnější mešitu Sultanahmed (modrá mešita), Bosporsky most,atd.Je to super, jen ta cena je jiná.Kdysi jsem spal za 5 US/noc, dnes je to 25 Eu/noc.Zůstaneme v Istanbulu asi tři noci. V pondělí je zavřena celá řada památek a některé další v neděli nebo úterý. Večer po deváté hodině jdeme ještě do Modré mešity (SULTAN AHMET CAMII)., Vstup zdarma kromě doby modlitby.Informujte se na časy "Sound and Light Show", kdy je za tmy Modrá mešita osvěcována barevnými světly za doprovodu hudby a výkladu historie Turecka v různých světových jazycích. Show je možné nejlépe sledovat z hezky upraveného prostranství mezi Modrou mešitou a AYA SOPHII. Tomu a celému blízkému okolí se říká Sultanahmet. I kdyby show nebylo, obě mešity jsou nejméně do půlnoci hezky osvícené.

6.6.2007 Hned ráno jdeme najít íránskou dopravní společnost ,je v Ruské čtvrti jménem AKSARAY. Nalezneme ji u Istanbulské univerzity,jen se přesunula na hlavní třídu.Cena se nezměnila ani po 7 letech. Koupili jízdenku na bus doTeheránu za 30US.Včera pršelo.Dnes občas vylezlo slunce.Přes ruskou čtvrť jdeme k moři.Od pouličního prodavače , nakupujeme banány a třešně, které má na káře a projíždí uličkama.Procházíme rozbořenou uličkou. Zastavíme se u malého obchodu, nakoupíme výborný jogurt a Ayran (zakyslé slané mléko),výborný nápoj proti žízni. Před obchodem sedí malá skupinka můžů a zvou nás na oběd. Uvařili si přímo na ulici oběd.Chutná jako naše lečo bez masa. Na olátku rozdáváme třešně a české bonbony. Pokračujeme stále k moři ,proplétáme se špinavými uličkami s obchody železářství. U moře je mnoho slepých ramen,přes něž vedou dlouhé mosty. Na mostech postávají rybáři.Chytají malé rybičky, tak pouze do konzervy. Za mostem stoupáme do veikého kopce.Navštívili jsme velikou byzantskou věž GALATA TOWER. Vstupné je 10Tl,neuznávají žádnou slevu.Před sedmy lety byla sleva na karty ISIC/ITIC 70% ceny. Nahoru musíme pouze výtahem. V šestém patře je restaurace, do semého patra se jde po schodech, zde je další restaurace, přes níž se jde na výhlídku. V osmém patře je Night Club.Z věže je pěkný výhled na velkou část Istanbulu.Od věže klesáme uličkami k moři. Jedeme tramvají až na konečnou stanice KABATAS.Pěšky pokračujeme asi pět minut k paláci DOLMABACHE.

Vstupné Palác 10 Tl + Harém 10 Tl= dohromady 300kč, dále příplatek zafocení uvnitř paláce 6 TL.Palác byl sídlem sultánů ,potom zde žil první turecký prezident Atatürk.Do paláce i Harému se může pouze s průvodcem.Ten je zdarma,ale u vchodu jsou hodiny nastaveny vždy kdy je prohlídka s průvodcem např, v angličtině.Bývá to po 30 minutách.Palácmá okolo 200 reprezentativních pokojů. Taková malá Versailes ve Francii. Harém je stejně hezký.Do harému je vchod z druhé strany za palácem.V zahradách stojí na podstavcích nažehlení vojáci. Pokračujeme stále dále při pobřeží k BOSPORSKÉMU MOSTU.Musíme jet busem MHD.Ale zde neplatí žetony jako v centru, ale klasické lístky.Jsme v druhém pásmu. To jsem zjistili příliš pozdě.Martinovi se podařilo procpat žeton do krabičky pro lístky. Ten se tam zaseknul.Vyndavali jsme jej ven asi 10 minut, nožem,ale nikdo nenadával.Řidič trpělivě čekal. Potom jsme museli ven a na zastávce si koupit lístek. Přímo u Bosporského mostu je malá mešita.Je tam taky hodně turistu i když je to daleko z města.Už nevím co je tam slavného.Jsou zde malé uličky,rybí restaurace.Potom jsme se vrátili na pobřeží k mešitě (Yeni Camii) a prošli Bazar s kořením neboli EGYPTSKÝ BAZAR postaveném v 17.století. Přes egyptský bazar jsme prošli do slavného GRAND BAZARU.Labyrint zastřešených uliček a karavanserajů (hanů) skrývá 4500 obchodů, dílny, mešity, kavárny a restaurace.Dále pokračujeme k moři na druhé straně poloostrova a při pobřeží okolo paláce Topkapi zpět k hotelu.Turci tady pořádají večer pikniky.Procházejí mezi nimi prodavači nabízející staré oschlé preclíky.Internetové kavárny jsou v centru 30 minut/1,5Tl.

7.6.2007. Okolo poledne přestává pršet.Jdeme do paláce TOPKAPI.Vstupné je do paláce 10 Tl + 10 TL vstup do Haremu + 10 TL vstup do klenotnice,ale jsmezklamáni. Vše se opravuje již od mé první návštěvy před sedmy lety.Palác Dolamabache je nesrovnatelně hezčí. Jdeme do přístavu lodí, chceme na druhý asijský břeh Istanbulu.Lístek stojí 1,3Tl jako MHD. Žeton je stejně velikej,pouze má žlutou barvu. Na lodi popíjíme čaj .Plujeme 20 minut. Na asijské části města procházíme ulicemi, aniž víme kam.Přes rybí trh stoupáme do kopce, všude je mnoho obchodů,bank. Vilovou čtvrtí klesáme k moři.Při pobřeží jdeme do vzdáleného přístavu pro nákladní lodě. Procházíme okolo prázdných restaurací na pobřeží.Z přístavu plujeme zpět velikou lodí.Ochutnáváme kuřecí, rybí a hovězí kebaby. Navštívíme mešitu SULEJMANA NÁDHERNÉHOna kopci za Grand Bazarem.Prší,schováme se uvnitř, ale když si lehneme na koberce na zemi, přichází hlídač.Můžeme pouze sedět. Jiný kraj jiný mrav.V Sýrii nebo Íránu je možné si v mešitě zdřímnout.U této mešity jsou turecké lázně HAMAM.na recepci nám překvapí.Musíme mít rezervaci předem. Zjišťujeme,že lázně jsou pouze pro turisty,navíc stojí 60 Tl kompletní služby.Odcházíme.Chtěli jsme lázně pro místní. Večer jdeme do přístavu nasát noční atmosféru.Pod jedním mostem jsou luxusní rybí restaurace.Vše barevně osvětlené. Vidíme osvětlené všechny mešity a byzantskou věž.

08.06.2007 Od rána svítí slunce.Autobus odjíždí až ve 13 hodin. Necháváme batohy na recepci.V přístavu koupíme žeton.V přístavu jsme se hádali s jedním pomocníkem. Ten přisunuje schody k přijíždějícím lodím. Tvrdil,že nemůžeme plout s lodí pro místní.Máme si koupit lístek za 12 TL na soukromou loď pro turisty.Odjezd v 10:30. Ale mi se nehneme z místa a čekáme na loď pro místní.Když přijede není žádný problém. Zřejmě byl zaplacenej od té soukromé lodi,aby přesvědčoval turisty.Je rozdíl zaplatit jen 1,3 TL nebo 12 TL. Máme nejhezčí počasí za tři dny.Plujeme okolo Galata Tower,Dolmabache paláce pod Bosporský most a stále do dále.Plujeme při asijkém břehu ještě asi 10 minut. Na konečné musíme vystoupit a projít pokladnou,zakoupit nový lístek za 1,3 TL.Loď pluje hned zpět.Celý výlet trval 1,5 hodiny. V hotelu vyzvedneme batohy a tramvají se přesuneme k íránské cestovce.Čekáme na malou dodávku.Ta jede na bus terminál této společnosti. Tam čekáme až ostatní dodávky přivezou všechny cestující do Teheránu.Odjíždíme v 15 hodin z Istanbulu.Cesta trvá 41 hodin.Pokračování cesty: Írán a dále na Východ.

Vstupy

Palác Dolmabache + Harém + focení 10 TL + 10 TL + 6 TL Galata Tower 10 TL Palác Topkapi + Harém + Klenotnice .. 10 TL + 10 TL + 10 TL Basilica Cistern 10 TL Příklady cen: známka na pohled do Evropy .................................0,800 TL pohledy (11ks)..............................................2-3 TL balená voda - 1.5 l v plastové lahvi .......................1 TL Hodina na netu .............................................3 TL vstup do hammam (lázní kompletní servis)....................60 TL Jídlo: kebab(v Řecku zvaný Gyros)Jehněčí, hovězí,rybí nebo kuřecí..3 TL kofola (1,5l) ..............................................3 TL banány(1/2kg) ..............................................1 TL večeře v bistru (kebab,rýže,zelenina,cola)..................5 TL

Památky

SULTAN AHMET CAMII - Modrá mešita

(Mešita sultána Ahmeta I., vstup zdarma kromě doby modlitby, 1606-1616) je nejznámější symbol Istanbulu. Postavena měla být tak, aby krásou zastínila i byzantskou a o tisíc let starší majestátní Aya Sophii, která stojí přímo naproti.Stavba Modré mešity již při svém vzniku vyvolala "mezinárodní roztržku". Má totiž 6 minaretů a v té době jich měla stejný počet jen mešita v Mecce. Věřící se obávali, že by tím mohlo být nejposvátnější místo islámu zahanbeno a požadovali zbourání alespoň jednoho minaretu. Sultán Ahmet I. ale věc vyřešil šalamounsky -za své peníze nechal v Mecce postavit sedmý minaret. Celou věc zamluvil tím, že architekt Megmet Aga údajně nepochopil jeho pokyny. Sultán přece chtěl minarety ze zlata (turecky altin), ale stavitel jich udělal šest (alti). Mešita je zvenčí mramorově bílá, název "modrá" má podle keramické vnitřní výzdoby. V mihrabu (zdobenému výklenku ukazujícímu směr modliteb, tedy kde je Mekka) je kus posvátného černého kamene z Kaaby.

GALATA TOWER

Byzantská věž. Vstupné je 10Tl. Nahoru musíme pouze výtahem. V šestém patře je restaurace, do semého patra se jde po schodech, zde je další restaurace, přes níž se jde na výhlídku. V osmém patře je Night Club.Z věže je pěkný výhled na velkou část Istanbulu. paláci DOLMABACHE.Vstupné Palác 10 Tl + Harém 10 Tl= dohromady 300kč, dále příplatek za focení uvnitř paláce 6 TL.Palác byl sídlem sultánů ,potom zde žil první turecký prezident Atatürk.Do paláce i Harému se může pouze s průvodcem.Ten je zdarma,ale u vchodu jsou hodiny nastaveny vždy kdy je prohlídka s průvodcem např, v angličtině.Bývá to po 30 minutách.Palácmá okolo 200 reprezentativních pokojů. Taková malá Versailes ve Francii. Harém je stejně hezký.Do harému je vchod z druhé strany za palácem.V zahradách stojí na podstavcích nažehlení vojáci. EGYPTSKÝ BAZAR (Misir çarşisi, 8:30-18:30, po-so) postaveném v 17.století. U západního východu je trh se zvířaty (hlavně domácími) a rostlinami. Egyptský bazaar měl sloužit jako zdroj příjmů pro údržbu přilehlé Nové mešity (Yeni Camii), která je vlastně už 400 let stará. Na schodech této hezké stavby můžete dobře pozorovat ruch na nábřeží a před bazary.

GRAND BAZAR

(Kapali çarşi, po-so, 8:30-18:30) Jeho nejstarší části jsou z 15. století. Labyrint zastřešených uliček a karavanserajů (hanů) skrývá 4500 obchodů, dílny, mešity, kavárny a restaurace.Kožené bundy a boty, tašky, keramika, sklo, lampy, šaty pro břišní tanečnice, obrázky, měděné a tepané mosazné hrnce, šátky, orientální ubrusy, koberce, zlato, stříbro, koření, čaj, perletí a stříbrem vykládané dřevo, vyřezávané věci, šperky a další zbytečné upomínkové předměty pro turisty. Palác TOPKAPI. (9:30-17 kromě út, Harem má polední pauzu a zavírá v 15:30). Vstupné je do paláce 10 Tl + 10 TL vstup do Haremu + 10 TL vstup do klenotnice,ale jsme zklamáni. Palác je obrovskej,ale nic v něm není.Vše se opravuje již od mé první návštěvy před sedmy lety. Pouze veliké prázdné místnosti, zahrady.Palác Dolamabache je nesrovnatelně hezčí. Palác začal stavět už první osmanský dobyvatel Istanbulu Mehmet (1453).Sultáni tu žili až do roku 1839, kdy se odstěhovali do nových paláců v evropském stylu na břehu Bosporu. Topkapi má čtyři nádvoří. První nádvoří bylo přístupné veřejnosti, druhé úředním hostům, třetí jen významným přátelům a čtvrté pouze sultánovi a jeho rodině. Osmanští sultáni se jen zřídka ukazovali veřejnosti. Topkapi je rozlehlý komplex budov. Císařskou branou za Ayou Sophií vstoupíte na první Nádvoří janičářů. Druhé nádvoří je největší, po pravé straně jsou bývalé palácové kuchyně. Jestli se vám zdají moc velké, uvědomte si, že v "domě" žilo na 5 000 lidí. Dnes jsou tu expozice čínského, japonského, osmanského a evropského porcelánu a skla. Naproti je Kubbealti, místnost, kde probíhaly diskuse vládních úředníků, které sultán poslouchal za stěnou a pozoroval malou dírkou. Z druhého nádvoří se také vstupuje do Haremu, který má 300 místností. Kromě sultána do harému mohli jen černoští otroci. Prohlídka harému (jen několik místností) je povinně s průvodcem. Brána bilých eunuchů vás zavede na třetí nádvoří. Na něm je kromě jiného audienční síň, sultánská klenotnice s obrovskými drahokamy, zlatými trůny apod., výstava oděvů a uniforem, galerie portrétů sultánů a místno s posvátnými islámskými relikviemi. Na čtvrtém nádvoří je celá řada dalších místností a altánků, ale také restaurace Konyali s vyhlídkou na Bospor (přes oběd často plno). Rozlehlý a stinný park Gülhane obklopuje palác Topkapi.Vstoupit můžete u tramvajové zastávky Gülhane v ulici pod Aya Sophií. Na jeho konci je velká čajovna s výhledem na Bospor.

BASILICA CISTERN

Yerebatan Sarnici , 10 TL, 9-16:30. Veliká podzemní nádrž. Postavena byla opět císařem Justiniánem v roce 532 jako zásobník vody pro případ obležení.Má rozměry 60x140m, pojme 80 000 kubických metrů vody a její střecha je podpírána 336 anitckými sloupy, které byly pro tento účel posbírány z různých tehdejších ruin. Dva sloupy na konci jsou podpírány kamennými medúzami.Voda sem byla vedena akvaduktem z dálky 20km.

ARASTA BAZAR

Na JV straně Modré mešity je plný obchodů se suvenýry a dvě malá muzea - Muzeum koberců (út-so, 9-16h,) a Muzeum mozaik z Velkého paláce (Büyük Saray Mozaik Müzesi, 9-16:30, út-so).

HIPPODROM

Náměstí, které bylo po 1500 let centrem dění v Istanbulu, se nazývá podle svého původního účelu, kdy se zde pořádaly závody koňských povozů. V Byzancii byla dvě družstva - modré a zelené - a řádění fanoušků po prohraném/vyhraném zápase mohlo mít dalekosáhlé následky. V roce 532 například vedlo k bouřím, při nichž byla vypálena tehdejší Aya Sophia. Císař Justinián pak musel postavit novou - tu dnešní. Dnes na Hippodromu závodí jen taxikáři. Na lavičkách posedávají turisté a turečtí důchodci a společně krmí holuby přilétající sem od Modré mešity. Kromě toho je zde hrobka Sultana Ahmeta I. a fontána, kterou v roce 1901 přivezl německý císař Vilém osmanskému sultánu.

THEODOSIUV

obelisk, který sem dal z Egypta přivézt tento císař v roce 390. Z žuly byl vytesán kolem roku 1500 př.n.l., aby oslavoval vojenská vítězství faraóna Thutmose III.

HADÍ SLOUP

Dříve byl vyšší a zakončený třemi hadími hlavami. Roku 478 př.n.l. byl vztyčen před chrámem Apollóna v řeckých Delfách na počest vítězství Řeků nad Peršany. O 800 let později ho na Hippodrom převezl Konstantin Veliký. A o dalších 1550 let později si ho tu stále můžete prohlédnout. KAMENNÝ obelisk stojící vedle je neznámého původu.

AYA SOPHIA

Hagia Sofia nebo Sancta Sophia, dříve chrám Božské moudrosti (9-16:30 út-ne) byl původně kostel postavený byzantským císařem Justiniánem v roce 537. A protože Byzanc byla nejmocnější a nejvyspělejší křesťanskou říší v prvním tisíciletí, byla i Sancta Sophia největším a nejkrásnějším kostelem na světě. Až do roku 1453,kdy Istanbul (tehdy Konstantinopol) dobyli Turci. Ti ji rychle přebudovali na mešitu, zejména přístavbou čtyř minaretů. V roce 1935 Atatürk prohlásil Aya Sophii za muzeum. Stavba, hlavně zevnitř, působí opravdu majestátně, zvenčí připomíná tvarem trochu žábu, a tak se jí někdy říká. Císař Justinián, když poprvé dovnitř vstoupil, údajně vykřikl "Ó, Šalamoune! Předstihl jsem tě!". Původní kopule hned v roce 559 při zemětřesení spadla, pozdější úpravy ji zpevnily. Vlevo od vstupu je vyhlazený otvor ve sloupu. Když z něj vytáhnete prst mokrý, splní se vám přání. Naštěstí muslimští dobyvatelé nezničili krásné mozaiky pokrývající stěny dřívějšího kostela a pouze je zakryli. Několik se proto zachovalo dodnes. Oknem dopadající sluneční paprsek je dokáže rozzářit do zlatých barev.

Lázně paní Hürrem

Haseki Hürrem Hamam, vstup zdarma, 1556 - je hezká stavba. Taky byl jejím architektem slavný Sinan. Dnes je tu prodejní výstava koberců. Koberce i budova stojí za návštěvu.

Muzeum archeologie

(Istanbul Archeoloji Müzesi, 9:30-17 út-ne) má velkou sbírku antických řeckých a římských soch. nejprve přijdete k fontáně Türk Edebiyati Vakfi. Dále naproti je mešita Firuz Aga Camii (1491) a pozůstatky antického divadla za ní. Výše napravo jsou hrobky tří osmanských sultánů (10-17h) a kolem nich starý hřbitov. Naproti je historická budova knihovny (1661). Dále nalevo je hrobka Köprülü Mehmet Paşi.

Spálený sloup

(çemberlitaş), který dal, se svou sochou na vrcholku, vztyčit císař Konstantin Veliký na počest ustavení Konstantinopole hlavním městem Římské říše (330). Naproti je çemberlitaş Hamam přístupný i turistům.Už u Velkého bazaru a trochu vpravo bokem od Divan Yolu je hezká mešita Nuruosmaniye Camii (1755), kde jsou hezké boční vchody do Velkého bazaru.Kapikule. Pokračování - Írán 2007.

Zpět