TURECKO 2001 - Stopem po Tureckých památkách

Základní info

Turecko má 61 milionu obyvatel, 99% jsou muslimové. Hlavní město: ANKARA (2 miliony obyv.), 67 provicií - Guvernér.První prezident Atatür vyhlásil Tureckou republiku v r. 1923.Do této doby vládli Sultáni.:Info o vízové povinnosti: Při zpáteční cestě z Indie jsem se zastavil v Turecku. Velký okruh po nejzajímavějších památkách mi trval tři týdny. Na mapě je vyznačena trasa cestování.Turecko je nejlepší země na stopování.Ve dne zastaví každý řidič, vždy mě pozval na čaj, svačinu, jako muslimové mají v koránu psáno, aby pohostili každého cizince.V noci se už stopuje hůře, zastaví jen řidiči kamiónu.Istambul

Cestu začnu v Istanbulu.Dnes má toto město přes 14 milionů obyvatel.Hotely stojí od 5 dolarů více.Doprava ve městě stojí většinou 600 000 lir ,podle vzdálenosti, také trajekt na druhou stranu města přes Bosporský průplav stojí do 600 000 lir.Stravování je nejlevnější na ulici. Myslím, že kebab je v Turecku nejlepší, dělají také výborné bílé jogurty v půlkilových nebo 1kg krabicích.Žízeň spolehlivě zažene Yaran (jemně slané mléko), turecká pizza je s ovčím sýrem atd..Z Východních zemí zde v Turecku končí možnost koupit chleba, dělají bochany a veky z bílé mouky, které nejsou špatné.Zelenina a ovoce je nejlevnější na tržnicích.Istanbul se dělí na Evropskou a Asijskou část. V evropské části si připadáte jako v jiném velkém městě v Evropě.Bospor má délku asi 30km a porůměrnou šířku 3 km.přes který vedou dva mosty které dělí Evropu a Asii.Památek je v Istanbulu mnoho.Modrá mešita(SULTANAHMET CAMII) Postavil ji sultán Mehmet II..

Na vrcholu minaretu je tvz.MEUZÍN(vyvolávač).Sultán Mehmet(dobyvatel) dobyl Istanbul z křesťanské bizancie v r.1453 ,do té doby se jmenovalo město KONSTANTINOPOL.Chrám nazývaný oko vesmíru AYA SOFIA je kopulovitý červený kostel v řečtině zamená boží moudrost. Postavena v 16.století římským císařem Justiniánem.Budovalo ji 10 tisíc mužů 6 let.V roce 1453 se stala mešitou po dobytí Turky, kteří přistavěli minarety. Další památkou je Egyptský obelisk z 15 století př.n.l. za vlády faraóna Thutmose III.,který stojí na Hippodrome, starobylá římská arána pro 100tisíc diváků - závody antických válečných vozů, postaven ve 3 století, dnes zbyly pouze sloupy uvnitř bývalé dráhy.Další je hadí sloup z 6 století př.n.l. z hmoty roztavených štítů poraženého vojska Mehmetem II.Mešita Süleymaniye postavena v 16 století pro sulejmána Velikého za Otomaské říše. Hradby starého města postavil Theodosius II. v 5 století.Město vybrali Řekové pro jeho obrannou polohu.Na západním břehu bosporu stojí palác Dolmabahce, postaven n r. 1853.Sídlo posledních sultánů.V paláci Topkapi je muzeum Istanbulu.Určitě stojí za návštěvu Velký Bazar, Egyptský bazar s kořením.Z Istanbulu jsem jel stopem přes hlavní město ANKARA,které je nové moderním městem postaveným v nehostinné krajině, proto jsem jel dále.Řidiči jsou tak pohostinní, že když už byla noc a řidič byl unavený, šel spát ven a já spal v kamionu.

Cappadocia

Oblast skalních měst, 180 km od Ankary.Blízko města Kayseri.Kde je vesnice GÖREME.Jemné sopečné skály, erozí modelovány sloupy a pilíře.Keskinní apodzemní města.Prvními obyvaterli Chetité.Hloubění do skal začalo během pobytu křesťanskývh poustenvíků ve 4 století př.n.l. většina z nich byli Řekové a Arméni.Časté nájezdy arabů z Arábie v r.632 n.l.

V 11 století se zde ukrývali před turckými muslimia žili zde až do 1.sv.války. V údolích jsou dodnes chrámy 1000let staré, pozůstalé fresky, nástěnné malby.ve vesnici DERINKUYU asi 25 km od Göreme je podzemní město.Na povrchu není vidět nic jen dnes upravený vchod do podzemí.Vstup stojí 4 miliony nebo pro studenty 1,5 milionu lir.Mnoha patrové podzemní město s obytnými místnostmi pro lidi, zvířata, se sklepy, pekárnami, ventilačními šachtami.Ubytování je méžné v mnoha kempech pod stanem, v chatě, nebo jen venku v kempu. V ceně je většinou i bazén který má každý kemp, cena je okolo 5 milionu lir.Všude rostou meruňky které si můžete natrhat zdarma i v kempech.Celá oblast je vyprahlá, proto je důležité nosit sebou dostatek vody do skalních údolí.

Pamukkale

Pamukkale je u města Denizli.Terasovitá jezírka z teplých pramenů vápníkem nasycená voda, pokryla úbočí skal.Nejznámější oblast Turecka.Dříve bylo možmé v jezírkách koupání.

!!Od roku 2003 platí přísný zákaz koupání a dokonce se platí vstupné!!Je zde ještě staré antické město Hierapolis s troskami lázní a otevřeným divadlem. Poblíž leží rozlehlý Necropolis(hřbitov) se záhadnými 2000 let starými hrobkami. Ubytování je v hotelech s bazénem 5 milionu/noc.Nic jiného k vidění tady není, takže postačí jeden den.Z města Denizli do vesničky u jezírek jezdí autobusy za 600 000lir.

Didymana

na jih od města Kusadasi leží trosky Didyma se slavným sloupovým chrámem, postaveným Alexandrem Velikým.K moři je to pět kilometrů, zde je mnoho hotelů a jedna z nejkrásnějších pláží v této oblasti Altinkum Plaj(pláž zlatých písků) kde nejsou vlny od moře. EFEZSeverovýchodně od města Kusadasi leží antické město Efez. Z města Kusadasi dojedete do města Selcuk a odtud je to asi tři kilometry do Efezu. Bývalé hlavní město Iónie a římské Asie.Na začátku 1. století mělo město 300 tisíc obyvatel, bylo jedním z hlavních přístavů na egejském pobřeží.Potom začalo moře opadat a dnes je Efez na kilometry vzdálen od moře.Je to nejkrásnější antické město s nejlépe dochovanými památkami.Je tady divadlo vytesané do skály pro 25 tisíc diváků, arkádní cesta - pilíři lemonána cesta k moři, knihovna CELSUS(jeden ze sedmi divů starověku), socha bohyně Artemis - ortygijská bohyně plodnosti.Při cestě z Selcuku do Efezu se nachází tvz. jeskyně 7 spáčů po levé straně.V římském období se zde schovalo 7 křesťanů před pronásledováním. Podle pověsti zde usnuli po 200let.Na pravé straně hned za městem Selcuk je zbytek Artemidina chrámu,dnes zarostlý v křoví.Po cestě pěšky do Efezu jsou broskvové sady a místní Vám rádi nějaké broskve dají.Vstupné stojí 7 milionů lir,pro studenty 4 miliony lir.Ve městě Selcuk je pěkná citadela, baziliku sv.jana, byzantský kostel z 6.století, postavený na místě hrobky sv.Jana, archeologické muzeum.Blízko města je muzeum parních lokomotiv.

Pergamum

Přibližně 100km od města Izmir je moderní město Bergama.Z tohoto města pěšky pět kilometrů do kopce je další antické město Pergamum.Pro mě je to druhé nejkrásnější antické město v Turecku.Leží vysoko na útesu.Původní osadu založili Řekové na začátku 8.století př.n.l.Při cestě pěšky je možné zastavit se po cestě v Akropolis které je na začátku kopce.Zde jsou díry v plotě, jak mi ukázali místní.Většina turistů jede autobusem až na kopec a proto jste tady úplně sami.Zde jsou pozůstatky Gymnásia(školy) a Menší agory(tržiště), zbytky celých ulic se sloupy a budovami.Po cestičkách vyjdete naž na kopec do Akropole ze strany , takže se vyhnete hlavnímu vchodu s pokladnou.Tady je mnoho krásných budov, mramorové sloupy Trajánského chrámu, zbytky Diova chrámu, divadlo které je vyřezáno do obrovského oblouku do úbočí.Dole je vidět uměle vytvořené jezero, kde se sváděli krvavé námořní bitvy na galeonách, poháněné stovkami otroků a gladiátorů.

Troja

Jižně od Dardanel jsou trosky slavné Tróji.Z Bergamy je to asi 200 km při pobřeží egejského moře.Dnes je vidět jen špatná napodobenina dřevěného koně který stojí na parkovišti.I tady moře ustoupilo o několik kilometrů, dnešní zbytky slavné Tróji ležící na malém kopci obklopují pastviny pro ovce a krávy.Na tomto místě stálo až devěd měst, z nichž první je z ranné doby brozové asi před 5500 lety.

Nevíce se Trója proslavila v Homérově Iliadě co se tady stalo před třemi tisíci let.K vidění jsou jen trosky divadla, zasedací místnosti, městských hradeb.Mě osobně se vůbec nelíbila.Tróju objevil německý archeolog Schliemann.Poklady které vykopal jsou, ale uloženy v Berlínském muzeu a St.Petersburgu.Je tady jen několik hotýlků a malá vesnice a miliony komárů.Odtud je to do Istanbulu asi 500km.


Stopem po Turecku: Istanbul - Ankara - Nevsehir(Göreme) - Aksaray - Konya - Beysehir - Isparta - Denizli - Pamukkale - Aydin - Didyma -Altinkum Plaji - Milet -Priene - Selcuk - Ephesus - Izmir -Bregama (Pergam) - Troja - Canakkale - Bandirma - Bursa - Yalova - Izmit - Istanbul.Na hranice s Bulharskem: Edirne - Kapikule - Vstup do galérie.

Pokračování - ÍRÁN 2001 - Památky Íránu.

Zpět