INDOČÍNA: Thajské království 2010

ZÁKLADNÍ INFO:

Oficiální název: Thajské království (mapa). Hlavní město: Bangkok . Počet obyvatel: 6 250 000. Časové Pásmo: GMT + 6 h. Rozloha: 514 000 km2. Počet obyvatel: 62 000 000. Hustota zalidnění: 121 lidí na km2 Měna: 1 baht (THB) = 100 satangů. HDP na osobu (v USD): 1960. Úřední jazyk: Thjaština. Členění: 76 provincií. Nezávislost od roku: 1238. Nejvyšší hora: Doi Inthanton - 2595 m n. m

Vstupné/památky: žádná sleva. Doprava:Pro dopravu je rozhodně nejlepší autobusová doprava. Doprava autobusem je rychlá, většina hlavních tahů je v lepším stavu než např. naše dálnice V Thajsku existuje množství soukromých autobusových společností, které nabízejí dopravu po celé zemi. Bankomaty: Jsou skoro na každém rohu ulice. Zastoupení ČR v zemi: Velvyslanectví České republiky v Thajsku: Embassy of the Czech Republic, 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., Bangkok 10330

Na podzim zavolám Martinovi. Nechceš jet na výlet? Projet francouzskou Indočínu? Když jsi vydržel se mnou cestu po zemi do Pákistánu! Souhlasí. Termín prosinec až únor. Přípravy? Nic důležitého,očkování a vízum do Thajska,nějaké informace z internetu, kam se podívat, 300 dolarů do kapsy, platební karty,malý batoh a můžeme jet.Letenku kupujeme týden před odletem.

7.12.2010. Odlet Praha -Dubaj(10 hodin čekání)- Bangkok.

8.12.2010. Přilétáme v 18:30 místního času na letiště Suvarnabhumi airport,30 km východně od Bangkoku. První potíže na letišti v Bangkoku.Chceme požádat o vízum po příletu.Máme sice vízum již z Prahy,ale to chceme použít až při vstupu zpět do Thajska z Kambodže. Hraniční přechod neuděluje čechům vízum na hranici.Abychom dostali vízum na letišti,musíme mít zpáteční letenku.Máme pouze elektronickou letenku zpět, ale až za dva měsíce.A letenku do Vietnamu si chceme koupit zde.Bohužel letecká společnost Air Asia s nejlevnějšími letenkami je za bezcelní zónou. Tam nás nepustí bez víza.Zkusíme jinou přepážku,ale tam si úředníček všimne,že máme již vízum v pase z Prahy.Nezbývá nežli jej použít a zažádat o nové vízum v jiné zemi.To budeme řešit až to bude aktuální.Jakmile opustíme klimatizovanou halu letiště,vracíme se zpět.Je večer 20 hodina a venku okolo 30°C. Kde mám v batohu kraťasy a sandále?Tak tady se nám bude líbit.Doma je teplota pod nulou.Vybíráme z bankomatu 5000Bt = 300kč + 150Bt je poplatek králi. Přímo na letišti u výstupu z haly odjíždí express bus do centra až na baťůžkářskou ulici Khao San. Cena 150Bt. Ve městě najdeme levné ubytování několik bloků od slavné baťůžkářské čtvrti Khao San.Ulice Rambuttri roadNejlevnější Guesthouse My House GuesthousePokoj bez oken s ventilátorem a sprchou,což je samožřejmě i záchod. Tvz.dva v jednom.Cena 2osoby/350Bathů.Přivezl jsem si svalovou horečku,takže Martin shání nějaké prášky.Ventilátor běží celou noc.Je šílené horko.

9.12.2010. Dnes musíme vyřídit vízum do Vietnamu,další překvapení. Na netu jsem našel mnoho článků o nejlevnějším vystavení víza do Vietnamu.Omyl!!!Cena je stejná jako u nás na ambasádě.Navíc v Bangkoku nelze žádat o více-vstupní vízum,což v Praze není potíž.Dostáváme pouze na jeden vstup a jeden měsíc.Budeme muset řešit kdesi v Laosu vízum,protože se vracíme do Vietnamu. Vyřešíme to v Laosu.Nějak to dopadne?Na ulici v místních cestovkách nabízejí vyřízení víza do Vietnamu za 1650Bathů.Tak to snad bude levnější,když si zajedeme na ambasádu.před hotelem nasedáme do Tuk-tuku.Ještě se zastavíme na oběd na ulici. Tuk-tuk na ambasádu a zpět 150Bathů,asi 8km.Ambasáda má otevřeno do 11:30.Přímo na vietnamské ambasádě chtějí 2300Bathů a express ještě dnes hotové za 2700Bathů. To je více nežli nabízejí cestovky ve městě.Bohužel nedá se nic dělat.Je pátek.Nebudeme tady čekat do pondělí.V 16 hodin si máme pasy vyzvednout.Jedem k řece a zastavíme se v jedné z těch mnoha kanceláří co nabízejí vše.Od letenek po jednodenní výlety kamkoliv. V první kancelíři chtějí za výlet"Floating Market" na celý den,2200Bt.Najdeme kancelíř a koupíme výlet za 700Bt na osobu.Vyzvednou nás v hotelu. Navštívíme první chrám Wat Mahathat,budhistická škola,kterých jsou v Bangkoku desítky.U řeky nabízejí pro turisty výlet rychlou lodí,jedna hodina 1000Bt.Objevíme zastávku říční MHD.cena lístku 3Bt jedna stanice nebo 14Bt a můžeme jet 30 stanic. Procházíme Lumpini Parkem,kde končí Street festival.Omrkneme vystoupení pouličních umělců z celého světa.Na konci parku je stanice metra.Nástupiště metra je celá zakryté.Nelze spadnou do kolejí.Vracíme se k hotelu busem č.53 od metra.Musíme čekat.celá silnice je uzavřena,bude projíždět král s rodinou.Místní hamburger na ulici stojí50Bt. Vracíme se přes hlučnou Khao San road.Všude je slyšet z barů hlasitá hudba,tisíce turistů se tlačí ulicí.zahlédneme jediného prodejce lahůdek,švábů,mravenců a kobylek.Jsou pěkně propečené. do hotelu se vracíme v noci.

10.12.2010. Koupíme letenky do Hanoje přes internet a za tři dny odlétáme,cena 3700Bt/1os. Prohlédneme si památky a chrámy ve městě.Lodí se přesuneme k chrámu Wat Arun.Nazýván též chrám úsvitu. Název je odvozen od legendy o králi Taksinovi, který sem přijel za úsvitu roku 1767 z vypleněného města Ayutthaya a nevýznamný chrám rozšířil pro posvátnou sochu Smaragdového Buddhy. Architektura watu čerpá z khmérského slohu. Nejkrásnější pohled na chrám je z řeky.Na druhém břehu navštívíme Areál Wat PhoV největší budově je obrovský ležící budha celý pozlacený. Vstup 50Bt.Večer ochutnáme pancake s banánem 20Bt.Výbornej.Mandarinkové džusy dělají na ulici,bez vody a chladí je v bedně s ledem.Skvělé osvěžení za 25Bt. 11.12.2010. Tuk-tukem jedeme na Zlatý kopec 7. Wat Saket - zlatá hora nebo také Golden Mount.vypadá to,že chrám je na jediném kopci v celém Bangkoku. Slunce šíleně pálí.Lze prjít chrámem a vystoupat až na střechu.Tam je veliká stúpa celá pozlacená.jako všechny v Bangkoku.Hezký výhled na město.Vedle kopce je další chrámWat Ratchanardaram. K obědu rýže s krevetami a zeleninou 60Bt.Tonic 20Bt.Přecházíme hlavní třídu,která má 8 pruhů pro každý sněr.Obcházíme památník Vítězství,šílená betonová stavba.Další chrámWat Bawon Niwet. Vracíme se k hotelu přes čínskou čtvrť.Mezi betonovými budivami slyšíme hudbu.malý plácek před chrámem asi 8krát8 metrů.Čínské divadlo s hudebním doprovodem.Jsme zváni dále. večer se jdeme projet lodí několik stanic abychom vychutnali noční Bangkok.Zastavíme se na Khao San opět hlava na hlavě.Zaplatíme si lístky 130Bt/1.os na letiště.

12.12.2010. Celodenní výlet na Floating market. Zastavíme se v ulici nakoupit pití do auta v marketu 7-Eleven.tam je vše pro turisty,od zubní pasty,krému na opalování po zmrzlinu a noviny. Tato síť marketů je snad v každé třetí ulici.V 7 hodin ráno nás u hotelu vyzvednou s ostatními turisty.Dodávka pro 12 lidí.Jedeme po dálnici rychlostí 130Km/hod.Šílenej řidič.Smějeme se tomu. Je to blázen,takovou rychlostí letíme přes díry a skáčeme do stropu.A jak předjíždí.raději se nekoukat.Pustíme si MP3 a osud je v rukách řidiče.Floating market je asi 80km od Bangkoku.Za hodinu jsme tam.jediným hlavním vchodem k řeco do lidí musíme zaplatit 150Bt.Budeme mít 40minut projížďku po kanálech.Nejvýznamější místo je asi 100m dlouhý kanál kde jsou místní a nabízejí ovoce,zeleninu.Jídlo vaří přímo v malých loďkách.Je to spíše skanzen pro turisty.Nikdo jiný tady není.Jen turisté.Ale své kouzlo to určitě má.Uděláme okružní plavbu po kanálech kde jsou plantáže banánovníků. Míjíme domy na kůlech kde se žije normální život.Ještě můžeme navštívit kobří farmu,ale jsme raději u řeky.Ve 13 hodin jedeme zpět.večer jedem navštívit Královský palác,ale zjišťuji,že nemám dlouhé kalhoty.Což je podmínkou pro vstup.Vystojím si dlouhou frontu na vypůjčení kalhot.Jenže po 2 minutách říkám Martinovi.Tak to skutečně nedám! Představa,že je nosil nějakej upocenej tlustej Ind je děsivá.vrátím je a odcházíme.Palác navštívíme až se vrátíme zpět do Bangkoku za dva měsíce.

14.12.2010. Na letišti jsme v 5 hodin ráno.Jdeme k letecké společnosti AirAsia a jsme překvapeni,odlétáme až zítra.Máme pouze potvrzující kód jako SMS v mobilu. Nevšimli jsme si termínu.Odlet až 14.12.Přesunout odlet už nelze.Uleháme na konci dlouhé haly na plastových sedadlech.V 9:30 už se to nedá vydržet.V letištní jídelně si dáme snídani.vyměníme peníze za kupůny.Čínská kachna s rýží je dobrá.V jídelně vydržíme do 13 hodin. Jdeme najít levný hotešl.To bude u letiště problém.Místní podnikavci mají vše samozřejmě promyšlené a mají kontakty do hotelů.nakonec se necháváme odvézt do hotelu za letištěm.Pokoj 1200Bt/2osoby,ale máme alspoň v ceně taxi i na zítřejší odvoz zpět.na takové luxusní pokoje nejsme zvyklí.Ladíme si klimatizaci dálkovým ovládáním,ve sprše teče teplá voda,lednice,sledujeme TV.

14.12.2010. V 5 hodin ráno budíček telefonem.Taxi nás odveze na letiště.Projdeme odbavením,překvapí nás váha batohů. Každej máme na cestu batoh vážící 10kg.Odlétáme v 6:50 do Hanoje. Pokračování - Vietnam 2010.

Metro : 15 Bt + 2 Bt za každou další zastávku

Autobusy: 15 Bt + 5 Bt za každou třetí zastávku

Taxi - nástupní taxa 35 Bt ... vydrží 1 km(aktualizace), poté 2 Bt za každých 200 metrů

Tuktuk - cena podle domluvy

Moto-taxi - na kratší úseky v menších uličkách kde není jiný druh dopravy. 10-20 Bt

Nadzemní dráha z letiště Suvarnabhumi do centra Bangkoku Po-Pá 7-10 a 16-19 hod. Cesta trvá necelých 20 minut. airport express bus přímo na Khao San za 150Bt. Vstup do galerie.

Zpět