AFRIKA 2004: Tanzánie-Zanzibar

Základní info:

Oficiální název (originální): Jamhuri ya Muuangano wa Tanzania, United Republic of Tanzania (mapa). Hlavní město (počet obyvatel): Dodoma (1,8 mil.) Největší město (počet obyvatel): Dar es-Salaam (1,9 mil.) Rozloha: 945 087 km2 Počet obyvatel: 27 986 000 Úřední, užívané jazyky: angličtina, svahilština Měna: tanzanský šilink (shilingi) Nejvyšší hora : Mt. Kilimanjaro (Uhuru) - 5 895 Nejdelší řeka: Rufiji Největší jezero Viktoriino jezero (Ukerewe) Náboženství: 35% křesťané, 34% muslimové, 31% tradiční a ostatní náboženst

Cestování:

Z hranic Zambie odjíždíme autobusem v 08 hodin do města Dar es-Salaam příjezd ve 22 hodin večer.Celá cesta z Lusaky trvala 30 hodin. Z Lusaky je možné jet také vlakem. Je, ale nutná rezervace nejméně týden předem.Vlak je levnější a navíc lze uplatnit ISIC kartu, sleva 50%.Cesta vlakem je delší asi o 12 hodin. Cesta taxíkem do hotelu Holiday v centru.Nepříjemná obsluha.Nedoporučujeme!Cena hotelu je 10 US dolarů / osoba.Na centrálním bus nádraží, které je v centru jsme si rezervovali lístky do města Arusha.

Spojení je lépe rezervovat několik dnů předem.Na ostrov Zanzibar odjíždí lodě denně od 08:00 do 13:00. Lístek se kupuje i zápáteční s neomezeným pobytem na ostrově.Cesta na ostrov 6 hodin.Cesta zpět z ostrova rychlou lodí je za 2,5 hodiny.Cena lodního lístku je 35 US dolarů. Projdete celní kontrolou na ostrov.Pouze byrokracie.Dostanete razítko do pasu.Levné hotely jsou přímo v centru.Hotel Heaven za 10 Us dolarů na osobu.Příjemný hotel s obsluhou.

V každém hotelu zařizují zapůjčení motorky.15 US dolarů/den.tak projedete celý ostrov.Je důležité mít mezinárodní řidičák.jezdí se s přilbou, policie je dosti přísná.Také jen v plavkách není dovoleno jezdit. Za 10 US dolarů vám zařídí v každé cestovce na ulici nebo v hotelu návštěvu na farmě s kořením a ovocem, tvz Spice tour.Jednodenní výlet s koupáním. Za 25 US dolarů je možné najmout si motorový člun s obsluhou, který Vás odveze na moře kde se můžete potápět a šnorchlovat mezi korálovými útesy. Na ostrově nakoupíte nejlevněji suvenýry.Rozhodně zanzibar nevynechávejte na svých cestách.Atmosféra ostrova je jedinečná. Dále jsme se vrátili po několika dnech relaxace a odpočinku do Dar es Salaamu. Odtud do města Arusha, autobusem.Cena lístku 12 000 Tsh.Cesta trvá 9, 5 hodiny.

Na bus nádraží se na Vás nahrnou nadháněči z hotelů.odvoz k hotelu zdarma. Hotelový pokoj pro 3 osoby, vlastní sprcha + WC = 6 000 Tsh. Výstup na Mt. Meru trvá 4 dny je možné jej zvládnout za 3 dny.Všude Vám budou tvrdit , že se na začátek treku dostanete pouze s cestovkou. Je to lež.Jestliže je více lidí je lépe si pronajmout jeep, je to levnější.Jinak musíte jet autobusem do vesnice. Odtud musíte někoho stopnout do N.Parku na začátek treku.1 den výstupu na Mt. Meru = 110 USD s cestovkou = 330/3 dny.

Jestliže trek podniknete sami, bude Vás to stát s jídlem, ubytováním, dopravou max. 150 dolarů za celý trek = 3 dny. Dále si můžete zaplatit 3 denní výlet na Safari do kráteru Ngorongoro s výstupem na sopku Ol-Doinyo-Lengai 2878m, jezero Natron. Cena je 225 US dolarů s cestovkou Crow Eagle.V ceně je vše, spaní v hotelu , strava.Další výlet je do městečka Moshi. Odtud se začínají treky na nejvyšší horu Afriky - Kilimanjaro. Dále si můžete zařídit pěší výlet do vesnic Masajů.Platíte 5 US dolarů za obnovu těchto vesnic a za malého kluka, kterej Vás doprovází. Ve vesnicích Masajů neradi vidí fotoaparáty. Dále autobusem do města Lushoto 6 000 Tsh.

Z města se podnikají treky do Usamabara Mountains. Jestliže Máte dobrou orientační schopnost a netoužíte po společnosti předražených průvodců, můžete se pohybovat sami.Jsou to jednodenní výlety.Je to ideální místo pro odpočinek od veder, příjemní lidé, levné ubytování. Strávili jsme tam vánoce, ale pro místní to znamená pouze jako veliká oslava.Většina černochů je opilá doslova namol celé dny a obtěžují na ulicích. Odtud zpět do Dar es Salaamu autobusem.Městské pláže jsou přeplněny výkaly a odpadky. Na okraji města je luxusní hotel, kde Vás nechají vykoupat v čistém bazénu za 8 000 Tsh/den, odkud vidíte na moře. Potom už pouze taxíkem na letiště za 8 US dolarů.A odlet domů do ČR.

Příklady cen:

  voda 1 l  700 Tsh
  street food   300 - 800 Tsh
  jídlo v restauraci   1 500 - 5 000 Tsh
  CocaCola 0,3 l  350 - 700 Tsh
  pivo  800 - 1 200 Tsh
  film do fotoaparátu  2 000 - 5 000 Tsh
  1 hodina na internetu  700 - 1 000 Tsh
  pohled  250 - 500 Tsh
  známka na pohled do ČR  600 Tsh
  vízum  50 USD

(Vízum, safari a výstup na Mt. Meru nebo na Mt. Kilimanjaro se platí v USD, ostatní v místní měně. I když proti dolarům nikdo nic namítat nebude...)

Zpět