SÝRIE 2004

Mapa    Ceny Očkování Víza   Kurzy měn

Základní info

Oficiální název: Syrská arabská republika Hlavní město: DAMAŠEK (Dimašk aš-Šám) Časové Pásmo: GMT + 1 h Rozloha: 185180 km2 Počet obyvatel: 17585540 Hustota zalidnění: 85 lidí na km2 Nezávislost od: 17. dubna 1946 Měna: syrská libra (SYP) =100 piastrů Úřední jazyk: arabština Rozloha vodní plochy: 1130 km2 Rozloha pevniny: 184050 km2 Délka hranic: 2253 km Délka pobřeží: 193 km

Info pro cestování po Sýrii

Vstupné:Téměř na všech místech, kde se platí vstupné, je jednotná taxa 150 SYPů za osobu, studenti mají slevu pouze na kartu ISIC a platí jen 15 SYP. Karta ISIC se nechá pořídit na černo ve městě TADMUR u Palmyry za 20 $.

Hotely:Levné hotely stojí obvykle 200-500 SYPů za dvoujlůžkový pokoj.Nejlevnější ubytování je na střeše hotelu 150 SYP.Jsou většinou zakryté.Sprcha zdarma. Za 200 SYPů očekávejte pouze pokoj se základním vybavením, se společnými sprchami, kde teče jen studená voda. I u těchto levných hotelů však na pokoji bývá větrák. U pokoje za 500 SYPů můžete mít na pokoji navíc televizi, telefon, vlastní záchod, sprchu s teplou vodou.

Doprava:Pro dopravu po Sýrii je rozhodně nejlepší autobusová doprava. Doprava autobusem je rychlá, většina hlavních tahů je v lepším stavu než např. naše dálnice (výjimkou je např. silnice Homs - Palmyra).

V Sýrii existuje množství soukromých autobusových společností, které nabízejí dopravu po celé Sýrii.Všechny autobusy mají klimatizaci! Pokud přijdete na autobusové nádraží, stačí vyřknou Vaši cílovou stanici a jste nasměrováni do té části nádraží. Na těchto nádražích působí pouze soukromé společnosti. V Sýrii však existuje i jakási "polostátní" společnost Karnak. Ta se vyznačuje oranžovými autobusy a přibližně polovičními cenami. Mikrobusy - jde obvykle o téměř nové bílé dodávky Mitsubishi pro 10 lidí.Říká se jim Servisy. Mikrobusy slouží k dopravě po městě a dále jsou používány na kratší vzdálenosti. Mikrobusy nemají žádný jízdní řád a odjedou až jsou zcela plné.Mikrobusy jsou mnohem méně pohodlné než autobusy, zvláště pokud máte hodně zavazadel. Jsou však mnohem levnější než taxi a proto jsou výhodné na krátké vzdálenosti (do 50 km). Často jde také o jedinou možnost, jak se někam dostat - např. z Homsu na Crac nejezdí žádný autobus. Hop-hopy - jde o velmi staré, ne příliš rychlé autobusy, které jsou však velmi levné. Jde někdy i o autobusy bez oken či dveří, které jsou neskutečně vyzdobeny.

Příklady cen:

známka na pohled do Evropy ................................................17 SYP
pohledy .................................................................. 13 SYP
balená voda - 1.5 l v plastové lahvi ..................................... 15 - 25 SYP
Hodina na netu ............................................................100 SYP
vstup do hammam (lázní)...................................................275 SYP
cd se syrskou hudbou ......................................................25 SYP
syrské lázně v Damašku ....................................................275 SYP
Jídlo:
faláfel ...................................................................25 SYP
kofla,švarma ..............................................................75 SYP
čerstvý ovocný džus .......................................................10 SYP
meloun (celý 5 kg) ........................................................15 SYP
mlácená zmrzlina ..........................................................25 SYP
Kurs - oficiální a neoficiální oficiální kurs: 1 $ = 42 SYP / kurs na černém trhu: 1 $ = okolo 51 SYP
Bankomaty: zatím jsou pouze v ALEPPO a DAMAŠKU.
Anglicky se v Sýrii mluví většinou pouze v hotelu.
Délka pobytu: max 14 dnů a uvidíte vše nejzajímavější v zemi.
Okruh Sýrií.

Z Tureckého města Antakia odjíždím ve 13 hodin do syrského města Aleppo. Lístek je za 6 mil. tureckých lir = 2 $.Ve 14 hodin jsme na hranicích.Hraniční přechod se jmenuje Bab Al Hawa.Pomocník řidiče odnesl pas do imigrační budovy a venku o malého okénka čekám , až zavolají mé jméno.Přejedeme na Syrskou stranu po 3 km.Tady dostávám oranžovou vstupní kartu, kterou budu muset nosit po celou dobu pobytu v Sýrii.Vypíši kartu a postavím se k jediné přepážce pro cizince. V dlouhé budově je mnoho přepážek, bohužel pro cizince je pouze jediná. Úředník dostává úplatky od řidičů taxi a tak se přede mě dostává několik lidí. Nakonec mi pomůže starší žena a neustále popohání úředníka, aby zapsal vše do počítače. Než mi vrátí pas napíše na první stránku v pase arabsky číslo pod kterým mě vyhledají potom v počítači. Na hranicích peníze nevyměním, je tady nevýhodný kurz u překupníků. Po hodině konečně pokračujeme z hranic, kde ještě celníci prohledali autobus.V busu dostávám do kelímku coca colu a vodu.

ALEPPO (HALAB)

Do města přijíždí bus přímo do centra kde je bus nádraží, ale tam bus z Turecka nezajíždí. Zastaví na hlavní třídě Maary street vedle nádraží. Hned mě obklopí taxikáři.Dohaduji cenu na 25 SYP.Odvezl mě do hostelu Zahret Al - Rabih in Arabic. Jak jsem později zjistil, mohl jsem jít pěšky k hostelu.Je vzdálen jen 10 minut chůze. Plánek k hostelu je v galérii obrázků na konci. Spaní na střeše za 150 SYP, singl pokoj 200 SYP,double 250 SYP, bez klima.Na střeše je v noci příjemné chladno. Sprcha je zdarma, praní prádla je povoleno.Personál je příjemný a vždy ochotně poradí.Ve městě je bankomat!Nachází se u hotelu AMIR PALACE.Ten je v centru, za muzeem.

Obrázek je v galérii, jak tento hotel vypadá. Když jsem jel někam mimo město nechával jsem si napsat pro řidiče taxi, v arabštině název ulice odkud odjíždějí Servisy. Za deset minut se zaplní a odjíždíme.Dále jsem měl na papíru napsáno pro řidiče dodávek, kde mám vystoupit. Památky: Město bylo založeno už v osmém století př. n.l., jistého významu nabylo pouze za Římanů, kdy se stalo důležitým bodem na cestě do orientu. Tkaní hedvábí a potiskování bavlny patří mezi místní tradiční řemesla. Výrobky z těchto materiálů můžete najít na krytých trzích, které jsou v Aleppu nejpestřejší z celé Sýrie. Citadela, vstup 150 SYP, studenti 15 SYP. Citadela stojí na místě původní chetitské akropole a je příkladem jedné z nejúžasnější vojenské islámské architektury v Sýrii. Je obklopena vodním příkopem 30 metrů širokým a přes 20 metrů hlubokým. Uvnitř Citadely jsou jen ruiny a část otevřeného divadla.Mnohem krásnější je Citadela v noci, kdy je osvětlena. Ve starém městě u Citadely je starobylý suk - (Tržiště v úzkých uličkách, z části zakrytých nad nimiž jsou domy). Pochází ze 13. století.Velká část je krytá kamennou klenbou. Je to dokonalé bludiště uliček, přeplněných malými obchůdky, jsou tady také pravé syrské lázně hammam, vchody do malých mešit. Je rozdělen na části, ve kterých se obchoduje výhradně se stříbrem či zlatem, kůží, provazy, jídlem a kořením, parfémy a předměty do domácnosti. Nedaleko brány Al Nasr zase můžete najít súk, kde se prodávají měděné výrobky.Suk má uličky dlouhé až 12 km. Ve městě najdete mnoho mešit, mezi nimi se vyjímá Velká mešita (Jami Zakariyeh). Pouze minaret se datuje k roku 1090.Dále několik kostelů,nová veliká Bazilika postavena v r. 1973, hned vedle Velké mešity. Většina toho, co ale nyní můžete spatřit byla vystavěna až během vlády Mameluků v 13. až 15. století. Ve městě je také mnoho muzeí, za návštěvu stojí zejména Aleppské muzeum obsahující rozsáhlou archeologickou sbírku z celé země, zahrnující i místa jako je Ebla a Ugarit. Basilika sv.SimeoneZ Aleppa je možné podniknout výlet k Basilice sv.Simeona. Je vzdálena asi 70 km. V hostelu nabízejí službu, výlet k Basilice taxíkem za 350 SYP.Čím více lidí tím je to levnější. Nebo použít servisy.Ale odkud odjíždějí je důležité nechat si napsat v hotelu! V basilice se konají mše.Rozhodně stojí za návštěvu.

APAMEA

Jel jsem z Aleppa ( přes 100 km), ale je to příliš komplikované. Musel jsem jet do městečka Khan Sheikhun servisem po dálnici, přestoupit a do vesnice Qala´ at al-Mudiq.Nad níž je stejnojmenná pevnost. Odtud pěšky do kopce 15 minut chůze ruinám.Jde se okolo rozpadlého amfiteátru.Na planině nad vesnicí jsou ruiny Apamie. Vstup 150 SYP/15 SYP.

Zde je pouze severojižní Cardo (hlavní ulice se sloupy) a východozápadní Decumanum. Ulice je dlouhá 2 kilometry.Amapea byla založena v 3 století př.n.l. Problém je při cestě zpět.Servisy jezdí do města Sqeilbyeh a odtud jezdí přímí minibus do Aleppa pouze v 18 hodin. Mnohem lepší a kratší varianta je z města Hama, vzdáleného asi 55 km. Odtud jezdí servisy tam i zpět každou chvíli

.

DEIR Ez-ZOR

Klima v Deir-ez Zor je sušší a teplejší než v Aleppo.Nový autobusák je asi dva kilometry na jih od centra.Cesta busem z Aleppo trvá 5 hodin, cena 190 SYP. Ubytování v hotýlku Al-Jamia al-Arabia, kousek od hlavního náměstí.Singl pokoj / 200 SYP. Celý Deir ez-Zor je malým městem v poušti na březích Eufratu.Hotýlek je ve druhém patře úplně obyčejného asi třípatrového baráku. Vlastník je příjemný a mluví skvěle anglicky. Na uvítanou nám hned nabízí čaj. Nenechává mě odejít do města, dokud nevysvětlí kde co je a nakreslí plánek města. Autobusák pro velké busy po Sýrii, starý autobusák pro dopravu podél Eufratu k irácké hranici, muzeum, náměstí, trh. Přes řeku se dá dostat jednak po pěším mostě, ale i na loďce. Na to že je v poušti působí Deir ez-Zor hodně rozvinutě.

Kanál, který jim protéká je sice špinavou stokou, ale nábřeží a most přes něj jsou celkem dobře udržované. Most přes Eufrat je závěsný a pouze pro pěší. Řeka je tu široká snad půl kilometru, takže i most je pěkně protáhlý.Zde je možné se vykoupat. Místní kluci ochotně pohlídají věci.Pozor:plavat je bezpečné pouze 200 metrů od břehu.Mě chytl silný proud a než jsem se doatal zpět ke břehu byl jsem o kilometr dále po proudu.Potom jsem musel jít jen v plavkách přes město!!! Na druhém konci je malý lunapark. Eufrat je rozdělený na několik ramen ostrovy plnými vegetace.

Tell Salhiye/Doura EuroposJedno z Mrtvých měst. Z Deir ez-Zor servisem za 30 SYP.Směr k hranicím Íráku.Měl jsem napsáno arabsky z hotelu kde mě mají zastavit.K ruinám se jde pěšky z křižovatky uprostřed poušti.Vodu sebou! U vstupu je malá plechová bouda s hlídačem.Vstup 150 SYP. Tell Salhije, v Evropě známý spíš jako Dura Europos je pevností (dura), kterou tu zhruba kolem roku 280 př. n. l. založili Seleucidi. Je situován na planině, která končí strmým útesem s atraktivními pohledy na Eufrat a okolní políčka. nachází se zde Palmýrská brana. Kde jsou ty ruiny? Občas někde vyčnívá nějaký kámen nebo sloup. Přímo na planině za branou je málo výrazných míst, i když podle mapky je to tu samý chrám. Nějaká jsou na západní straně, kde planina končí a propadá se do kaňonu ústícího do Eufratu. Kromě Belova chrámu narážím na nějaké tunely, v nichž jsou ještě vidět trubky (asi hliněné) od něčeho, co mohla být kanalizace! Podél okraje kaňonu je sráz, prudce padající k Eufratu.Konec planiny. Na druhé straně Eufratu se zelená políčka táhnou skoro až na obzor! Na srázu podél řeky se táhne dlouhá a vysoká pevnost. Na celé planině i v pevnosti je vše vyprahlé. Ovšem dole u řeky se zelenají kukuřičná políčka. Na severní straně pevnosti se dá vylézt na severní bránu a dívat se průhledem dolů, kudy dříve branou do pevnosti vstupovali poddaní i vládcové. Kolem Diova chrámu, kde už přeci jen stojí alespoň pár sloupů.Hodně se tu rekonstruuje, teď právě opravují zeď paláce Zpochybnění.

RUSSAFA (Sergiopole)

Asi nejhezčí Mrtvé město.Z Deir ez-Zor do města Al Raqqa servisem/ 2 hodiny/ 55 SYP.Odtud servisem do vesnice Al Masora / 30 minut/ 20 SYP. Dále naskočíte na korbu pick-upu,které rozvážejí místní do okolních vesnic.Jsou tady i taxi, drahé.Do Russafy je to 25 km /45 minut/ 50 SYP.Ruiny začínají hned u silnice.

Rozvaliny Římsko-Byzantského města, se zbytky kostela, chrámů, hradeb, kde nepotkáte nikoho.Hlídač má malý domek na druhé straně od silnice, takže vstupné se neplatí, pokud Vás nedostihne.Občas projíždí na motorce.

PALMYRA

Pokračuji z Deir ez-Zor do města Tadmor.V 07:30 z nádraží busem spol. Karnak / 85 SYP.Na nádraží mi musí zkontrolovat pas policie, to je pokaždé na větším bus nádraží.Město Tadmor má 40 tis. obyvatel., bus staví na jedné křižovatce.Odtud za 50 SYP taxi, 40 let starý mercedes, mě odveze do centra kde se nacházejí hotely. Hotel Baal Shamen je prázdný.Mám pokoj s koupelnou a klimatizací za 200 SYP.Historie Palmýry sahá nejméně do roku 1900 př. n.l. Tato oáza se nacházela na Hedvábné stezce a zároveň na cestě spojující středozemí s Perským zálivem.Díky vybírání daní slušně prosperovala. Stala se důležitým hraničním městem mezi římskou říší a Persií.

Byli to Římané, kdo změnily název města z Tadmor na Palmýru (město palem). Město mělo takový význam, že ho dokonce navštívil i římský císař Hadrián, který ho prohlásil svobodným městem. O století později se však již status mění na kolonii.Postupem času avšak Palmýra ztrácela na významu, až byla zničena při zemětřesení roku 1089. Dva angličtí kupci cestující z Aleppa toto místo znovu objevili roku 1678. Vykopávky započaly roku 1924. Nové město vzniklo v sousedství starých památek, které zůstaly částečně obydlené místním obyvatelstvem. Palmyra bylo starobylé sídlo bájné královny Zenobie. Zenobia byla prý nejkrásnější a nejdůstojnější ženou východu, bojovala bok po boku se svými vojáky a zmocnila se říše od Egypta až po Bospor. Palmyra je oáza plná datlových palem, která bývala křižovatkou cest z Egypta do Persie. Nad Palmyrou se vypíná středověký arabský hrad. Vstupné se vybírá pouze do areálu Baalova chrámu, hrobky, na hrad, celý zbytek antického města je zdarma. Ruiny, které pocházejí převážně z druhého století našeho letopočtu patří určitě mezi nejlepší, které mohou být navštíveny na Blízkém východě. Za návštěvu stojí jistě památky v Údolí hrobek, hypogeum tří bratří, chrám zasvěcený Baalovi či Monumentální oblouk, kolonáda, vítězný oblouk, tetrapilon, amfiteátr. Velká kolonáda, celkem zachovalá hlavní ulice Palmýry, byla postavena zhruba ve východ-západním směru, což znamená, že teď ráno je Monumentální oblouk, osvětlen přímým sluncem. Kolonáda se za ním táhne v délce dalších 700 metrů, během nichž kromě desítek stále stojících sloupů míjím vysoký tetrapylon (podstavec s, jak jinak, čtyřmi mohutnými sloupy). Je jich devět a jmenují se Yemlické věže. Nejnižší je jen pár řad cihel naskládaných na základech. Nejvyšší má 4 patra a pochází z roku 83.V Údolí hrobek je věží daleko víc.Nejlépe zachovalá je věž Elahbelova. Dá se do ní dostat čtyřikrát denně.Platí se vstupné. HAMAZ Tadmoru do Homs autobusem Hop-Hopy 75 SYP / 2 hodiny.Bez klima!Ve městě Homs přestup na bus nádraží do servisu.Z Homsu do Hamy 25 SYP / 40 minut. Servisy mají konečnou na okraji Hamy.Taxi 50 SYP do centra k hotelu.Hotel Cairo Střecha je krytá, pokrytá dlaždicemi a k matracím jsou i čisté deky, cena za střechu 150 SYP. Kromě pěkného trhu je Hama známá především zbytky kdysi účinného zavlažovacího systému, předchůdce dnešních betonových koryt. V samotném městě byly jeho důležitou součástí tzv. norie, mohutná dřevěná kola, jež se točila pod náporem říčního proudu a ve svých lopatkách „dopravovala“ vodu do výšky na akvadukty, jimiž voda proudila na políčka do okolí města. Kola se, za neustálého vrzání, točí dodnes, ovšem už jen v létě, především pro potěchu turist. Jak kola, tak jejich osy a sedla kde jsou uložená jsou dřevěná, takže otáčení kol vydává silně vrzavý zvuk.Norií je v centru hned několik. Největší z nich, asi 20 metrová noria al-Mohammedíja (al-Mohammediyya) se točí na řece asi kilometr severně od centra. Čtyři nejfotogeničtější vodní kola v Hamě, norie Bešrijatu (Bechriyyatu), jsou v centru v parku. Norie se netočí samy od sebe, jsou poháněny benzínovými motory.Ty jsou však většinou tak umně schované, že je není ani slyšet ani vidět.

MISYAF

Na hrad jsem jel ve třech s hotelovým taxíkem z Hamy.Je možné dojet do stejnojmenného městečka servisem.Ale podle mě nestojí za návštěvu.Najdete jej v galérii.Doprava je komplikovaná.Servisy nejezdí přímo.My jsme tento hrad navštívili, protože je na okružní cestě na Crac.Vstup 150 SYP.

CRAC DES CHEVALIERS

Na hrad z Hamy je bezvadné spojení servisy.Do Homsu servisem 25 SYP.Z Homsu jezdí servisy z jiného nádraží 5 minut pěšky.Na Crac za 25 SYP, ale jen některé jedou až na kopec k hradu.Cesta trvá 1,5 hodiny.Když k tomu připočítám cestu na hrad Misyaf je to jen nepatrně levnější než celodenní výlet taxíkem z hotelu, který může být ještě levnější jestliže cestuje více lidí.Vstup 150 SYP. Podle mě se vyplatí taxi pro více lidí, proto se vždy zeptejte v recepci.

Crac des Chevaliers je pravděpodobně světově nejznámější křižácký hrad na světě. Tato pevnost udržovala v době míru posádku dvou tisíc mužů Latinského království. Hrad byl vystavěn na strategickém místě kontrolujícím pohyb mezi pobřežím a vnitrozemím. Při posledním obléhání roku 1271 se hrstka posledních statečných vzdala sultánu Bajbarsovi a ten jim umožnil důstojný ústup ke Středozemnímu moři.Arabská pevnost, pocházející z roku 1031 byla v polovině 12. století křižáky přestavěna do současné podoby. Hrad nebyl nikdy dobit, avšak při ústupu křižáků z oblasti byl jimi bez boje opuštěn. Možná i proto je tak zachovalý a ne rozvrtaný koulema a beranidlama. Devět věží bylo přistavěno po útoku křižáků (který byl odražen) jako dodatečné ubytovací prostory pro vojsko. Uvnitř hradu je možnost vylézt na nejvyšší věž po schodech, odkud je výhled po celém okolí.

Vesnice u Al Hamra (SAROUJ)

Z Hamy je možnost podniknout jednodenní výlet po okolí a navštívit vesnice, které mají domy postavené ve tvaru včelích úlů. Lidé dodnes žijí v tradičních domech, jejichž důmyslný tvar způsobuje, že v létě je uvnitř teplota nižší než venku a v zimě naopak. Hliněná vrstva domů je popraskaná od slunce.Domky mají jen malinká okénka.Kdo neuvidí neuvěří. Není nutné jet až do této nejznámější vesnice.Sám jsem vystoupil už po cestě a šel pěšky do jiné vesnice, kterou jsem viděl ze servisu. Tam nejsou lidé zkažení turistikou a jako každý arab Vás zvou na čaj a pohoštění.

DAMAŠEK

(Dimašk aš-Šám) Z města Hama do hlavního města Damašku jezdí busy za 90 SYP / 3:45 minut.Autobus zastavuje na okraji města na bus nádraží. Hned se nabízejí taxikáři, ale odtud jezdí dodávky MHD a autobusy přímo do centra / 5 SYP, kde jsou levné hotýlky. Hotel Al Arabie nocleh na střeše / 125 SYP.Plánek je v galérii na konci.Hlavní a zároveň největší město v Sýrii má přes dva miliony obyvatel.Ve městě je bankomat a pitná voda v chladících boxech na ulici. Je to údajně nejstarší trvale osídlené město na světě, archeologické vykopávky prokázaly osídlení od roku 3000 př. n.l. Nejznámější stavbou tohoto města je Omajadova mešita, do které se dostane skrz suk al-Hamidiyah.Před sukem je Citadela, ale bohužel je zavřena z důvodu rekonstrukce.

Suk je turistickým vstupem do Starého města. Butik vedle butiku. Je dlouhý asi 400 metrů, po celé délce krytý plechovou, jakoby dírami od kulek proděravělou střechou.A je plný lidí. Na druhé straně al-Hamidíje se dostávám k Umajadské mešitě, největší turistické atrakci města.Vstup 50 SYP. Historie mešity v mnohém připomíná historii vlastního města. Je vystavěna na místě, kde kdysi stál aramejský chrám boha Haddada. Později byl tento chrám upraven a zvětšen Římany, kteří zde oslavovali boha Jupitera. Byzantinci ho později zbořili a na jeho místě vystavěli chrám sv. Jana Křtitele. Po dobytí města Araby v 7. století byla budova přeměněna na mešitu, ve které se vyučoval islám. V polovině 16. století byla postavena mešita Takieh,která zaujme velikým domem a dvěma elegantními minarety. Palác al-Azem, postavený v 18. století pro tehdejšího vládce Damašku As'ada Pašu al-Azema.Dnes slouží jako národní muzeum, kde je vystaveno islámské umění, mezi kterým se zejména vyjímají překrásné korány.Vstup 150 SYP.Uvnitř se nesmí fotit. Azemský palác je nejznámějším starým damašským domem. Nedaleko slavné Via Recta se nalézá dům Hanania, kde se skrýval sv. Pavel. K vykonávání bohoslužeb používal podzemní kapli. Kostel v damašské zdí, odkud sv. Pavel unikl v koši, je stále ještě zachovaný. Dále můžeme najít svatyni Sayyida Zainab a Saladinovu hrobku. Pět minut chůze od Unajadské mešity stojí jedna z nejzajímavějších damašských mešit – Sajda Rukaja (Sayyida Ruqayya). Mešita je postavena kolem mauzolea jež ji dalo jméno a které se celým jménem jmenuje Rukaja bint al-Hussein aš-Sahíd bi-Kerbala (Ruqayya bint al-Hussein ash-Shaheed bi-Kerbala/Ruqayya, dcera mučedníka Hussaina z Kerbalu). Mešita byla postavena po roce 1985 Íránci v perském stylu (Rukaja byla šíítská světice). Nádvoří a kopule jsou proto zdobený typickými barevnými kachlíky s krásnými perskými vzory citáty z Koránu. Ten, kdo by se spokojil pouze s tímto vnějším, i když i tak působivým, pohledem, by se však připravil o tu pravou podívanou, která se skrývá uvnitř. Vstup zdarma.Vedle mešity jsou pravé syrské lázně.Celkem je to šest procedur za 275 SYP.Je možné si vybrat a zaplatit pouze některé, jako např. masáž, pára, sauna,atd.

MAALULAZ

Damašku do Maaluly je to 56 kilometrů.Z centra dojet MHD na nádraží servisů.Odtud seervisem do Maaluly / 25 SYP. křesťanské městečko je čisté a klidné, nachází se ve skalách ve výšce 1500 metrů nad mořem. Je zde ženský klášter sv. Tekly.Suotěskou ve skále ve skále dojdu ke klášteru sv. Serga, údajně nejstaršího křesťanského kláštera na světě. Z Maaluly je to jen kousek do Sidnáje. Zde ve výšce 1500 m n.m. leží ženský klášter Panny Marie, druhý největší na Blízkém Východě (největší je v Jeruzalémě). V městečku se hovoří aramejským jazykem, kterým byla napsána Bible.

BOSRAZ

Damašku autobusem nejprve do města Darrá / 50 SYP.tady si nechávám na nádraží velký batoh.Budu se sem vracet a potom pokračovat do Jordánska. Z Darrá do Bosry servisem 25 SYP. Největší atrakce tohoto města je římské divadlo s citadelou, které je podle některých nejlépe zachované na celém světě.Divadlo mohlo pojmout až 15 tisíc návštěvníků.

Dále je město zajímavé tím, jak dnes lidé žijí v tomto městě a přímo v ruinách si přestavěli svá obydlí. Na hlavní ulici starého města zaujme zejména Lucernová brána (Bab al Qandil) s nápisy, které prokazují, že byla vztyčena na počest římské třetí legie. Podél ulice jsou koryntské sloupy bývalého nymfanea, které zásobovalo město a římské lázně vodou. Severně se nalézá Omarova mešita, která patří mezi tři nejstarší mešity na světě (postavena kolem roku 720 n.l.). Na východním konci hlavní ulice se nalézá Nabateanská brána, která sloužila jako vchod do paláce nabateanského krále Rabbela II. Z Bosry zpět do Darrá servisem za stejnou cenu 25 SYP.Na nádraží jsem si vyzvedl batoh.Tady čekají taxikáři.Za 150 SYP mě převezou do Jordánska. Taxi se musí otevírat šroubovákem.Je zázrak, že vůbec jede.Ještě dostanu kartony cigaret.Je to povolené množství a proto mám taxi jen za 3 dolary. Jak se dostat do Jordánska je zde ...pokračování cesty.

Očkování na cesty

Zdravotní ústav se sídlem v Praze     
Očkování pro cesty do celého světa 

Nejdůležitější očkování při cestě do Sýrie a Jordánska!
Virová žloutenka-hepatitis A dospělí Havrix 1440 monodose 1400,-,nebo AVAXIM 1000,-
Virová žloutenka-hepatitis B dospělí Engerix B dosis adulta 650,-
Virová žloutenka A+Bhepatitis A+B dospělí Twinrix Adult 1500,- 
(stačí jen očkování proti žloutence typu A.Účinnost tři roky.)
Mezinárodní očkovací průkaz 150,-
Břišní tyfus Typhim Vi Mérieux, Typherix 500,-

Informace o vízové povinnosti

Velvyslanectví: Juárezova 14, Praha 6 160 00.tel: 224 310 952, 224 311 171.fax: 224 317 911 Provozní hodiny úřadu: 09.00 - 14.30 2 formuláře, 2 fotky, potvrzení o zaměstnání nebo studiu, 1 vstup 1000Kč, více vstupů na 3 měsíce 1820Kč, více vstupů na 6 měsíců 2940,- Kč, vyřízení do tří dnů. Pozor: Na hraničních přechodech a mezinárodních letištích se víza nevydávají. Získat vízum na jiném konzulátu než v Praze může být daleko náročnější a nákladnější.

  
Celkové náklady za 10 dní pobytu v Sýrii činí 9300 SYP = 182 $ = 4823 Kč
(Kurz v září: 1 $ = 26,50 Kč)
Pokračování -  Jordánské království 2004

Zpět