INDIE a NEPÁL: duben/červen 2003

Základní info

Letadlem: Praha - Frankfurt - New Delhi zvětšení - dále autobusem do Nepálu. Podle mě je to nejlevější varianta jak se dostat do Nepálu. Poplatky na letišti - 2500 kč. Cena letenky (tam a zpět) - 18 500 kč, už s poplatky.Přestup ve Frankfurtu. Většinou chtějí letecké společnosti potvrdit zpáteční odlet nejméně čtyři dny před odletem domů. Ceny letenek přímo do Kathmandu se pohybují okolo 19 000 Kč,ale bez letištních poplatků,jak rádi neuvádějí letecké společnosti. Takže nejméně dalších 2500 Kč. Z Dílí autobusem do Kathmandu hlavního města Nepálu se jede dva dny,jestliže bus nemá poruchu???Cena lístku je 900 Indických Rupií = 20 Dolarů. My jsme platili 1450 IRupií za osobu. Napálili Nás. Informace o vízové povinnosti a očkování: vstupte :na cestu do Indie a Nepálu. Jestli-že chcete více informací o Indii,stravování,ubytování,atd. najdete vše na stránkách autostopem do Indie - Vstupte.

>

Indie - NEW DELHI

Letištní hala v hlavním indickém městě je klimatizována.Přiletěli jsme v půl třetí ráno a venku byla teplota +34°C. Z terminálu letiště jsme jeli taxikem za 200 Rupií na hlavní vlakové nádraží, které je v centru města.Původně jsme chtěli jet do města Váránasí. Tam se konaly oslavy a byly obsazeny všechny hotely. Proto jsme se rozhodli jet nejprve do Himalájí v Nepálu a potom se vrátit zpět přes Darjiling do Indie. Jestliže cestujete na Východ je důležité nedělat veliké plány a mít v záloze několik náhradních řešení, nebo se rozhodnout jako my až na místě. Čas v Indii nic neznamená, není možné vše stihnout v tak veliké zemi.Před vlakovým nádražím na hlavní ulici je mnoho státních i soukromých cestovních kanceláří. nabízejí okružní cesty za nejznámějšími památkami Indie, nebo přímá spojení na veliké vzdálenosti. Odtud jsme jeli přímo do hlavního města Nepálu. Ceny se pohybují od 900 Rupií do 1400 Rupií. Pozor na úředníky, kteří se snaží každému namluvit, že jezdí pouze jejich autobus.Autobusy jezdí denně. Skutečností je, že jede jeden autobus který objede všechny cestovní kanceláře.Autobus je většinou v dobrém stavu na místní podmínky. Sice to není ten, jaký ukazovali v kancelářích na prospektech, ale důležité je, že jezdí!Odjížděli jsme odpoledne okolo páté hodiny. V noci je lépe vše zaspat, ale to se podaří jen největším spáčům.Autobus jede po úzké silnici, vyhýbá se mnoha neosvětleným nákladním autům, povozům, krávám, lidem s velkými kárami, silnice je rozbitá.V noci jsme přejeli díru na silnici až jsem se ocitnul hlavou u stropu autobusu,to se několikrát opakovalo.

Občas jsou vidět zdemolovaná nákladní auta. I v noci je v autobusu vedro, navíc létají moskyti.Sedadla v autobusu jsou malá natolik, že i středně veliký člověk (180cm) nemá kam natlačit kolena.Sedadla mají jedinnou polohu nastavení, protože druhá poloha je nefunkční, je na nich asi 10 cm silný molitan.Okna se otevírají do strany a je možné tudy se protáhnout ven.Bus staví na tvz.čůrací zastávky.Je nutné sledovat řidiče,jakmile nastoupí do busu, několikrát zatroubí a už se rozjíždí.Na nikoho nečeká .Viděl jsem jak autobusy na zastavkách u restaurací dobíhají lidé a naskakují do rozjíždějícího busu.Když náhodou bus ujede,nevěste hlavu.Obvykle jede za ním jiný bus a má několik kilometrů společnou cestu! Na hranice s Nepálem jsme dojeli druhý den okolo poledne.Hraniční přechod se jmenuje Sonuli bus projede i s batohy na druhou stranu, my musíme jít vyplnit žádost o vízum.Nepálské vízum stojí 30 dolarů ,platnost dva měsíce. Problém je pouze v placení.Nepálští celníci nechtějí nepalské rupie, ale pouze dolary. Je dobré mít asi 100 dolarů v drobných bankovkách.Mnohokrát se mi osvědčili.Vízum je zhotovené okamžitě, na druhé straně čekáme až přejdou všichni cestující, abychom mohli pokračovat.V Indii není možné cestovat na střeše autobusu, ale v Nepálu je to bez potíží.Jen při vjezdu do měst jsou vojenské hlídky a moc se jim to nelíbí, většinou to projde.Ve městech je nebezpečí nízko vysících drátů el. vedení. ... vstup do galérie ...

Nepál - KATHMANDU

Do hlavního města přijíždíme třetí den ráno v půl páté.Zastavíme první taxi, které Nás odveze do čtvrti nejlevnějších hotýlků Durbar Square. V Kathmandu jsou dvě hlavní čtvrti plné hotelů pro turisty.Čtvrť Tamil je plná drahých hotelů a nejlevnější zde stojí 5 dolarů/noc.Ve čtvrti Durbar Square v ulici Freak Street jsou hotely od 70 Rupií/noc = 1 dolar .My jsme našli hotel EDEN , sprcha na pokoji, docela uklizený, dvojlůžko za 150 Rupií/den. Město je špinavé plné smogu, i místní vidíte chodit s rouškou přes nos. Ale po dešti je vzduch na chvíli čistý a město má mnoho historických památek.Prohlídkou těch nejvýznamějších i v okolí zde strávíte nejméně pět dnů.Bohužel se dnes do většiny chrámových komplexů platí vstupné. Povolení na treky v Himalájích nebo Royal Chitwan National Park najdete ve čtvrti Tamil.Ulice:Tridevi Marg (road)v budově:Sanchaya Kosh Building. Musíte jít po schodech do přízemí.Zde je státní kancelář pro vydávání povolení bez poplatků.Pro Ty línější stačí říci na recepci v každém hotelu.Rádi Vám cokoliv zařídí, ale za příplatek.Oni sice tvrdí,že mají nejlevnější ceny a jinak povolení nelze získat,ale to je lež.¨ Pro dopravu po městě je nejvýhodnější používat mimibusy TUK - TUK pro osm osob.Cena je podle vzdálenosti okolo 4, 5 rupií.

Potom autobusy MHD, ty jsou pomalejší.Rikša se nevyplatí.Vzdálenosti mezi památkami jsou veliké.Nejlevnější stravování je přímo na ulici v malých zakouřených restauracích pro místní.Obvykle je poznáte podle kouře ze dveří kde visí ušmudlaný závěs až na zem.Většinou nemají ani okna, uvnitř je jen několik malých stolů s lavicemi a vaří se přímo v místnosti.Snídaně: Corny s mlékem 35 Rupií.Voda v pet lahvi 1,5 l/15 Rupií.Oběd stojí do 20 Rupií.Nebo v tvz. Kosmopolitních restauracích. Tady se snaží o evropská jídla, ale ty mají společný pouze název, restarace jsou čisté, s hudbou.Cena za oběd je do 80 Rupií.Ovoce: půlka melounu 10 Rupií, tři rajčata 2 Rupie, okurka 4 Rupie. Pečivo plněné marmeládou 30dkg/15Rupií.Jsou tady evropské obchody s potravinami,našel jsem tam českou tyčinku Deli,hamburgry stojí 25 Rupií.Mýdlo 12 Rupií, prášek na praní 10 Rupií,toaletní papír 13 Rupií.Naopak drahé jsou opalovací krémy, okolo 600 Rupií.Internetové kavárny jsou všude,1 hodina/20 Rupií. Oholení,stříhání vlasů s masáží zdarma 25 Rupií. Autobusy do vesnice Jiri odjíždějí ze City bus Park.Lístek je lépe zakoupit den před odjezdem,kvůli místu.Jako turisté dostanete nejlepší místa pro nohy vpředu.Cena lístku 180 Rupií normálním busem.jezdí ještě express bus za 210 Rupií.Ten je rychlejší o tři hodiny.Cesta trvá asi 18 hodin, když není porucha nebo píchlé kolo.To se stává často. My jsme píchli kolo celkem pětkrát v jedinném autobusu.Musí se čekat než se zalepí a opět namontuje,obvykle dvě hodiny. Takže o zpoždění není nouze.Autobusy do města Kakarbhita u indických hranic (směr Darjiling), nebo do města Pokhara (odtud začíná trek Annapurna), odjíždí z nového bus nádraží.To se nachází až za městem,ale jezdí tam MHD za 6 Rupií. I zde se vyplatí koupit si lístek den předem do těchto busů.

TREK EVEREST B.C. + LHOTSE SHAR + GOKIO

Trek k Everestu Začíná pro chudčí cestovatele ve vesnici jménem JIRI (1955 m)Autobus z Kathmandu sem přijíždí večer.Před vesnicí je vojenská kontrola,kde si musíte vystoupit a zapsat se do knihy.Pouze formalita.Už tady se na Vás pověsí několik nadháněčů z hotelů. Nebo Letecky začít trek ve vesnici LUKLA kam je možné letět malým letadlem za 100 dolarů z Kathmandu.V Jiri je mnoho prázdných hotelů.Většina turistů dnes létá do Lukly.Ubytování stojí 5 Rupií/noc.Večeře např. opečené brambory 20 Rupií, čaj Smoll Pot asi 0,7 l za 20 Rupií.

První den:Vycházíme z Jiri v devět hodin dopoledne, stoupáme přes sedlo Kharubas (2420m) do vesnice Shivalaya (1770 m). Nocleh stojí pět rupií.

Druhý den: Stoupáme od řeky do další vesnice na kopci Samburdanda (3200 m) a z ní klesáme do údolí.Za vesnicí Changma 2190 m) je možné pokračovat dále do údolí až k řece Stará cesta a při řece dojít do vesnice Kinja (1630 m). Nebo odbočit do prava a pokračovat při úbočí kopce nad řekou, je to rychlejší nově upravená cesta. Je důležité zeptat se místních kde se začíná odbočovat ze staré cesty.

Třetí den: Z vesnice Kinja se prudce stoupá do sedla Lamjura La (3530 m)Před sedlem za vesnicí Goyam (3220 m) je levný hotýlek, který vlasní Tibetská rodina.Není vyznačen na mapě!

Čtvrtý den: Opět klesáme ze sedla do vesnice Junbesi (2670 m). Nocleh stojí 20 Rupií,večeře Dal Bath 40 Rupií,omeleta ze dvou vajíček 25 Rupií, snídaně:mléko s corny 50 Rupií, čaj 8 Rupií.Horká voda do termosky je zdarma. Ve vesnici je velká škola, vodní elektrárna a mnoho hotelů bez turistů.Je možné odtud podniknout jednodenní výlet do nedalekého Tibetského kláštera.

Pátý den: Z Junbesi lesem do mírného kopce a potom dlouho po vrstevnici, konečně jsou vidět vrcholky zasněžených hor.Celé pohoří v Makalu národním parku, před nímž se uhýbá do prava údolím.Ale to musíme ještě přes sedlo Traksindo La (3071 m). Za sedlem začíná vesnice Traksindo 2930 m, zde je buddhistická škola.Potom dlouhým údolím až do vesnice Jubhing (1500 m) Nocleh za 20 Rupií.

Šestý den: Z této vesnice se jde do sedla Khari La (2860 m) a dále do dalšího sedla dvě hodiny chůze Chutok La (2945 m). Za tímto je po hodině chůze hotýlek Pakhepani vlastní jej komunista, což uvidíte:všude visí rudé vlajky se srpem a kladivem .Ale majitel je příjemný.Nocleh za 20 Rupií.To je naposledy.Odtud už je vidět Lukla.

Sedmý den: Klesáme k řece, cesta už teď povede stále při úboč í strmého údolí až pod Namche Bazar.

Za vesnicí Surke (2290 m) je možné jít přes Luklu nebo pokračovat při řece a jít přes vesnici Chaurikharka (2760 m) a v další vesnici Chheplung (2660 m) se opět cesty spojí. Došli jsme až do vesnice jménem Bengkar (2905 m). tady jsme našli hotel za 50 Rupií pro dva a dokonce s teplou sprchou zdarma!

Osmý den: Denně potkáváme skupiny turistů s ještě větším počtem nosičů.Nestačíme se ani divit jak jsou někteří turisté vybaveni.Japonská turistka měla jen foťák a průvodce, ale nosič se prohýbal pod jejím plastovým zavazadlem s kolečkami,jaké jsou vidět na letišti. Na konci vesnice Monjo (2840 m)je úzká cesta mezi skálou a tady je kontrola trekového povolení. Je možné jej koupit až tady na hranici národního parku.Za stejnou cenu jako v Kathmandu (1000 Rupií). U brány jsou vojáci se samopaly.Odtud jsme došli do Namche Bazar (3440 m). V Namche jsme našli hotel za 1oo Rupií pro dva.

Je to veliká vesnice na úbočí kopce, plná velikých hotelů, jsou tady banky, směnárny, internetové kavárny, v obchodech je možné nakoupit evropské potraviny, použité horolezecké vybavení z expedic, na ulicích jsou bazary s tradiční tibetskou výzdobou a suvenýry.Z Namche je možné podniknout jednodenní aklimatizační výlet po okolí.

Devátý den: Za Namche vede cesta po vrstevnici a poprvé je vidět nejvyšší hora Mt. Everest.U vesnice Kenjoma se trek dělí.Do leva údolím vede cesta k Cho Oyu (8153 m) přímo se pokračuje k Everestu. U této vesnice se klesá k řece a potom do velikého kopce do vesnice Tengboche (3860 m)Tady je buddhistický kléšter, je možné shlédnout uvnitř každodenní ranní nebo večerní obřad.také je zde výuka buddhismu pro každého.Okolo 100 dolarů za 14 dnů učení.

10-11 den: Stále stoupáme při řece až do vesnice Dingboche (4410 m)Odtud jsme druhý den šli postranní trek na konec údolí do základního tábora Lhotse (8501 m) a Lhotse Shar (8393 m). Tady jsme za celý den nepotkali jedinného turistu.Je možmé vyšlápnout si na jeden ze zdejších kopců které jsou ve výšce okolo 5600 metrů.Celou cestu z vesnice vede cesta okolo nejkrásnější hory Himalájí: Ama dablam (6856 m). jestliže máte speciální povolení můžete vylezt na horu Island Peak (Imja tse) 6189 m.Je nutné mít stan,horolezecké vybavení pro chůzi po ledevci, cesta trvá dva dny.Everest není vidět je schován za horou Nupse (7861 m).

Ale je vidět celé údolí k Namche Bazar, Ama Dablam a Makalu (8 m ).

12 den: Napojíme se za vesnicí na hlavní trek.Stopáme do vesnice Dughla (4620 m). Tady ja začátek slavného ledovce Khumbu. Mezi balvany vystoupáme do Labuche base campu (4910 m). To je poslední místo kde je více hotelů na cestě do základního tábora Everestu. Nocleh stál 100 Rupií pro dva.Horká voda se do termosky stála 80 rupií.Večeře opečené brambory se zeleninou, kečupem a čaj za 170 Rupií.

13-14 den: V půl šesté ráno vycházíme, je pod nulou, mrznou Nám prsty i skrze ruksvice.Cesta vede při pravé straně ledovce Khumbu.Poslední místo kde jsou pouze dva malé hotely má název Gorak Shep (5140 m).Tady je možné vyšlápnout si kopec který prověří kondici, Kala Patthar (5550 m).

Nejkrásnější rozhled na Himalájské vrcholy a celé hřebeny hor a hlavně je odtud nejlépe vidět Mt. Everest (8848 m),Nuptse (7861 m). Přímo za zády je nádherná hora Pumo Ri (7166 m).Je vidět i základní tábor Everestu s mnoha stany které patří expedicím chystajícím se na vrchol Lhotse a Everestu.Vyplatí se ráno přivstat, protože do jedné hodiny odpoledne jsou mraky pouze v údolí a jsou vidět vrcholy hor.Potom se vrcholky schovají a nakonec je všude mlha.Z Gorak Shepu trvá cesta ještě nejméně 4 hodiny do základního tábora Everestu.Z Base campu Everestu je dnes možné poslat e-mail za 10 dolarů jedna minuta. Ze základního tábora není Everest vidět.

15 den: z Labuche se vracíme k vesnici Dughla,ale už nad ní vede cesta do prava při úbočí kopce.Vesnice je pod Námi.Tato cesta není vyznačena na mapě!napojíme se na cestu z údolí a pod sedlem je poslední místo kde jsou dva malé hotýlky.Do sedla Cho La Pass (5330 m) je dlouhá obtížná cesta, místy se musí člověk přitáhnout za kameny, potom se jde po ledovci.Druhá strana sedla je ještě více náročnější. Namrzlé balvany, nezajištěná cesta.Člověk uklouzne pouze jednou! Toto sedlo je schůdné pouze v letním období.Večer jsme došli do vesniceDragnag (4700 m).Cestou jsme v mlze zabloudily.Všude jsou cesty od místních pasáčků a od Yaků, kteří se tady v této výšce poklidně pasou.Potkali jsme jednoho pasáčka a ten Nám ukázal cestu.Cesta není značena. Ve vesnici jsou pouze dva hotely.Byly prázdné.

16-17 den: brzo ráno jdeme přes ledevec Ngozumpa cestička je jen od místních, vede mezi nebezpečnými séraky občas cesta končí, jak se utrhl celý kus ledu a balvanů.Na druhé straně ledevce se napojíme na trekovou cestu do vesnice Gokyo (4790 m). Tady nabízejí v hotelých nocleh zdarma (mimo sezónu), na tomto treku není moc turistů.My jsme potkali asi 10 lidí. vesnice leží u dvou velikých vysokohorských ples.Z vesnice je možný další výšlap na kopec Gokyo Peak (5360 m).Z něhož je vidět Cho Oyu, Everest, Lhose a Makalu.Nebo jít dále při ledovci až do základního tábora Cho Oyu (8153 m).

18 den: Jsme z vesnice Dragnag došli až do vesnice pod Namche Bazarem Bengkar

19 den:Odpoledne přícházíme do Lukly.Tady je jedna hlavní dlouhá ulice s mnoha hotely a obchody.Koupily jsme letenky do Kathmandu za 90 dolarů/osoba.Potom jsme, ale platili ještě letištní poplatky i když Nám tvrdili prodejci letenek z hotelu, že jsou v ceně.Není to pravda!!! let trvá hodinu.Je to dost silný zážitek.Letiště v Lukle je ve svahu.Takže letadlo se řítí po pouze 200 metrové rozjezdové dráze potom se zhoupne nad propastí a už letíme.Pilot musí ihned stočit letadlo, naproti Nám je hora. Varianta: V roce 2001 jsem se vracel opět až do Jiri a odtud do Kathmandu busem.To je pro ty co šetří peníze a mají dostatek času.

KATHMANDU - DARJILING

Z Kathmandu jezdí minibusy do města,nebo místní taxi pro 7 osob.Cena je okolo 20 rupií za osobu.Odvezli Nás do města kde jsme opět bydleli v hotelu Eden.Odjezd do DARJILINGU. Po několika dnech odpočinku jsme dojeli busem MHD na hlavní autobusové nádraží.Lístky jsem zarezervoval den před odjezdem.Cena za jeden lístek 450 Rupií. Je dobré být na zastávce o dvě hodiny dříve.vyplatí se to.Jinak prodají Vaše místo.Nenechte se napálit, za vytažení batohu na střechu se platí.Nejlepší je vylézt nahoru s batohem sám a pořádně jej připevnit. Autobus má odjížďět ve 14 hodin, ale nikdy neodjíždí přesně.Čekali jsme až se zaplní místa.Po třech hodinách jsme vyjeli.Jede se celou noc s několika zastávkami na wc a večeři.My jsme stavěli vícekrát.Píchli jsme zadní kolo pětkrát!!!Pokaždé jsme dojeli k nejbližší dílně a čekali až se kolo zalepí a opět namontuje. Pneumatiky jsou úplně sjeté, trčí z nich dráty. Odpoledne jsme přijeli na Hranice KakarbhitaNépálsko - indická hranice.Nepálská celnice je jen 50 metrů od zastávky autobusu z Kathmandu po levé straně. Kontrola je bez potíží.Potom je dlouhý most přes vyschlou řeku do Indie.Asi dva kilometry.Můžete jet cyklorikšou, ale říkají si veliké sumy.Když přejdete most na pravé straně je indická celnice.Opět dlouhé vypisování vstupních formulářů, ale žádné zdržování a kontrola batohů není.Na hranicích je Banka a směnérna. Od celnice je jedinná ulička. Po 200 metrech je konečná autobusů z města Siliguri. Autobusy jezdí každých 20 minut podle toho jak se zaplní mohou jet i dříve.Cena za lístek je 12 Rupií.Jede se hodinu. V autobusu je dobré se několikrát zeptat více domorodců na zastávku jeepů do Darjilingu.Zastávka je na okraji města a bus jede až na nádraží. Jeepy odjíždí každý den od rána do večera.Poslední jede okolo 18 hodiny. Opět se čeká až se naplní všechna místa.Cesta trvá 2,5 hodiny.Lístek stojí 60 Rupií. Můžete jet autobusem, stojí 50 Rupiía jede 4 hodiny, nebo parním minivláčkem po úzkých kolejích, ale cesta trvá 8 hodin. ... vstup do galérie ...

DARJILING

stát WEST BENGAL.z tibetštiny:Místo kde rachtí hromy.Darjiling je proslaven po celém světě výrobou nejkvalitnějších čajů.Darjiling leží ve výšce 2134 m n.m.První sazenice byla dovezena z Čína v r.1856.Město leží na úbočí kopce, v okolí je 28 čajových plantáží.Malé továrny na zpracování čaje jsou přímo uprostřed čaj.plantáží.Navštívili jseme jednu z mnoha, jmenuje se: Happy Valley Estate Tea, provedl Nás mladý kluk za 80 Rupií/tři osoby a dobrou angličtinou vyprávěl celý proces výroby čaje.Teď už vím, že čaj v sáčcích je ten nejhorší odpad zametený ze země(doslova).Většina čaje jde na vývoz do Anglie.V Darjilingu je ubytování dnes dražší okolo 80 Rupií. Např. Hotel TOWER VIEW near TV Tower, ulice Dr.Zakir Hussain Road. Stravování na ulici je dobré.V hotelu jsou ceny následující: Dal Bath(rýže+ omáčka) 24 Rupií, hrnek mléka 7 Rupií, čaj (0, 5l) 10 Rupií, voda 14 Rupií,coca-cola 12 Rp(0,3 l) corny s mlékem 15 Rupií, vařené brambory 15 Rupií,chowmain 20 Rp,Hodina internetu 30 Rp. Ve městě je mini ZOO, horolezecké muzeum, botanická zahrada s 600 druhy orchidejí, ale ty rostou uplně všude na stromech v celém městě.Dále Buddhistické kláštery Ghoom a Alubari, křesťanský kostel, japonská pagoda, lanovka dolouhá asi 8 km do údolí, archeologické mozeum, hinduistické temply. Můžete podniknout jednodenní trek na kopec Tiger Hill odtud je za jasného počasí vidět nejlépe třetí nejvyšší hora na světě KANCHENJUNGA.Bohužel v Darjilingu jsou husté mlhy nebo prší.Ve městě je turistická informační kancelář, tady je důležité se zeptat na podmínky pro návštěvu Sikkimu.Do sikkimského města Gangtoku potřebujete povolení, jezdí tam denně autobusy a jeepy. Z Darjilingu je možné podniknout několik treků po okolí.Vybrali jseme si desetidenní trek na trojmezí:SIKKIM-INDIE-NEPÁL.Z Darjilingu musíte jet jeepem do vesnice Manebhanjang s jedním přestupem ve vesnici Sukia Pokhri Ve vesnici se musíme zapsat do knihy pro cizince tvz.Check post.Ve vesnici se na Nás nalepil mladý kluk a tvrdil, že potřebujeme speciální povolení.Nevěřili jsme mu, ale to byla chyba!!!Hned z vesnice se prudce stoupá do kopce po hřebenu do výšky 3070 m do vesnice TOGLU kde jseme přespali za 40 Rupií v TREKER´S HUT.To je státní ubytovna pro turisty, kde je jednotná cena za nocleh 40 Rupií. jde se džunglí, všude rostou orchideje a kvetou rhododendrony, magnolie.Cesta je vydlážděna až do vesnice Sandakphu (3636 m), kam jezdí jeepem bohaté indické rodiny.Dále už je pouze úzká cesta až na kopec Phalut (3600 m).Na kopci je ubytovna, odtud je to na vrcholek kopce jen 45 minut chůze.Ráno okolo půl páté je vidět východ slunce nad KANCHENJUNGOU nalevo od ní je vidět EVEREST, MAKALU, LHOTSE a CHO OYU, další osmitisícovky.Už na začátku treku vede cesta přímo na hranicích Indie - Nepál, dva dny se jde po Nepálské straně, ale není potřebné vízum do Nepálu.Trek končí ve vesnici Rimbik, je dlouhý 100 km. Důležité:Od března 2003 vydala indická vláda nařízení ke změně povolení na treky v okolí Darjilingu.Nyní už není tento trek zdarma, ale musíte si najmout průvodce a platit jej na každý den asi 250 Rupií, nebo 200 Rupií a platit mu zvlášť stravování.Pozor, jinak po dvou dnech na treku dojdete k zavoře hlídané vojáky a Ti Vás pošlou zpět jak se stalo Nám. Po cestě jsme potkali Kanaďany a Ti také nevěřili, však oni to zjistí až dojdou k závoře s vojáky. Nemá smysl obejít vstup do národního parku,všude chodí vojáci.Z Darjilingu jseme jeli do Kalkaty.Opět jeepem za 60 Rupií do města Siliguri.Odtud se musí dojet rikšou nebo autobusem do města New Jaipaiguri asi 8 km, na hlavní vlakové nádraží.POZOR: autobusy z Siliguri jezdí i do (jiného města)Jaipaiguri které leží u hranic s Bangladéží. Raději se několikrát zeptat v autobuse místních.My jsme dojeli až tam a museli se vracet.Vlak odjíždí denně k večeru okolo 18 hodiny.

KALKATA

stát WEST BENGAL.Vlak z New Jaipaiguri do Kalkaty stojí 120 Rupií(581 km) v nejchudší druhé třídě.Cesta trvá asi 18 hodin.Přijíždíme na nádraží Sealdah v centru města. Nejlevnější hotely jsou ve čtvrti:TALTALA.Nejznámější je ulice SUDDER STREET.Z nádraží tam jezdí busy MHD za 4 Rupie.Ulice je u obrovského Přírodovědného a historického Muzea, mezi stanicemi metra EXPLANDE a PARK SREET.V této ulici je i Dům Armády Spásy s noclehem zdarma, ale to je jen pro ty nejvíce otrlé cestovatele. Ubytování je většinou okolo 80 Rupií.Náš hotel:U indického muzea do ulice Sudder street, třetí do prava ulička Stuart lane Hotel PARAGON .Ventilátor na stropě je nutností.Měli jsme teplotu nad 48°C. Sprcha na chodbě.Strava a Služby:Oholení na ulici 7 Rupií, diafilm do foťáku 230 Rupií, lístek na metro (podle vzdálenosti) 8 Rupií, MHD 2,50 Rupie, jídlo na ulici (chowmain - opečené nudle se zeleninou a vajíčkem)8 Rupií, čaj 3 Rupie, voda v pet láhvy 2,0 l 10 Rupií,džus z ovoce které si vyberete 0,3 l / 15 Rupií, placky čapátí jeden kus 0,5 Rupie, vařené vajíčko 5 Rupií, opečený toustový chéb se sýrem a kečupem 20 Rupií, točená coca-cola 0,2 1 15 Rupií, meloun 2 kg / 10 Rupií, mango 1 ks / 2,50 Rupie, Litchi (osvěžující indické ovoce, obr. je v galerii) 1 kg /30 Rupií.Internet hodina/15 Rupií.Kalkata je nechudším velkoměstem Indie a proto je tady vše nejlevnější Je zatím jedinným městem kde jezdí metro (17 stanic, 16 km). Do konce roku 2005 má být dostavěné metro i v Dílí.Ve městě jezdí i tramvaje, uvnitř rozdělené pro ženy a muže. Je také jediným městem kde jsou rikši tažené bosými muži.Dnes je město spojeno dalším velkým městem HOWRAH,které je na druhém břehu řeky Hooghly.Města jsou spojena pouze dvěma velikými mosty.Starý most Howrah Bridge z roku 1943 má rozpětí nosných pilířů 500 metrů, dva hlavní pilíře 90 m vysoké, 8 dopravních pruhů, dva pěší. Kalkata bylo hlavním městem do roku 1911.Památky:Saheed Minar kombinace různých architekt.stylů.Postaven na počest vítězství sira Davida Ochterlony ve válce s Nepálem 1814-16. St.Johnś cathedral, Katedrála sv.Pavla r.1847(indo-gotický styl).Dobročinné misie Matky Terezi. V jedné z misií, blízko ulice Sudder Street(asi 15min.chůze)je Matka tereza pohřbena.Vstup zdarma. Mramorový palác Victoria Memorial. uvnitř muzeum,palác je v hezkém parku s jezírky.Vstupné do muzea 10 dolarů.Denně je zde večerní světelné představení v angličtině.Vstupné okolo 80 Rupií.Ale je to vidět bez potíží přes plot z ulice. Kalighat chrám bohyně Kálí-krvelačná bohyně, denně obětována kůzlata. Nedávejte na řeči místních nadháněčů, že je nutné do chrámu platit průvodce.Vstup je zdarma!Chrám Birla Mandir je nádherný v noci.Barmské pagody Jain Temple jsou v Kalkatě čtyři, vstupy zdarma.ZOO kde volně létají nad hlavou Kalouni.Botanická zahrada s největším banyánovníkem na světě, stáří více než 240let. Pevnost William.Imigrační úřad: kde si lze prodloužit vízum,vyřídit povolení do Sikkimu a na Adamanské ostrovy.Adresa:287 A/C Bose Rd. Z Kalkaty jsme pokračovali do města Varánásí.Vlak odjíždí z nádraží:Sealdah každý den ve 13 hodin.Cesta je okolo 18 hodin, 685 km/148 Rp.

VÁRÁNÁSÍ

stát UTTAR PRADESH .Do města přijíždíme v půl sedmé ráno.Stačí vyjít před nádražní budovu a už nás chtějí všichni odvézt do nejlevnějšího hotelu. Nejlépe je vyčkat, oni se překřikují a potom za rozumnou cenu se domluvit předem.Jeli jsme ve třech motorikšou až k řece, tam jsou levné hotely. Samozřejmě Nás napálil a odvezl do drahého hotelu.Jeden vždy zůstal v motorikše a dva šli omrknout pokoje.Takže Nás vozil asi půl hodiny po městě za stejnou cenu, dokud jsme si nenašli levný hotel.z hlavního vlak.nádraží je centrum vzdáleno několik kilometrů.Ubytování: Nejlevnější hotely(okolo 90 Rupií/pokoj pro dvě osoby, nebo za 50 Rupií singl)jsou přímo u řeky Gangy.Váránásí(BENÁRES) je nejdéle uctívané místo na světě, asi 600 let před kristem. Nazýváno KÁSÍ- město světla, nebo RUDRÁVASA - město kde přebývá Šiva.Město leží na západním břehu řeky Gangy.Každý hinduista chce vykonat ranní koupel v posvátné řece a tím smýt své hříchy.Kdo je po smrti spálen dosáhne vysvobození z koloběhu převtělování. Na břehu je okolo 89 Ghatů - schodovité kamenné stupně na nábřeží.Každý Ghat má své pojmenování a slouží k přesně vymezenému účelu(paraní prádla,koupání pro muže, ženy, dobytek, spalování mrtvých.Dnes je tady i spalovna, které je levnější,ale málo využívána.Dřevo je dnes neuvěřitelně drahé a dováží se z veliké vzdálenosti. Takže se stává, že nebožtík je jen zpola ohořen a už plave po řece.Východní břeh je považován za prokletý.Ganga přijímá i nesálená těla, která nespáchala žádný hřích a nebylo je třeba očistit ohněm, děti mladší 12 let,těhotné ženy, malomocní, uštknutí hadem, svaté muže, tělo se zatíží kamenem.Hubení lidé se spalují pět hodin, obézní jen dvě hodiny .Dnes je u ghatů mnoho tvz.svatých mužů, ale jsou to jen žebráci kteří otravují turisty!Dále je ve městě kostel sv.Pavla, Durga Mandir (Opičí chrám), Birla Mandir chrám je v části města kde jsou jen vysoké školy a univerzity izolované zdí a hlídané vojáky, kteří nepouštějí žebráky. 10 km od města je komplex památek Sarnath. Jezdí tam autobusy od hlavního nádraží za 6 Rupií každých 10 minut.V Sarnathu jsou:nová Japonská pagoda, Thajský, Barmský, Tibetský, Čínský klášter, archologické muzeum, Dharmarajika Stupa a další památky.Je to jednodenní výlet.Jídlo na ulici: to je veliký problém.Ráno je na ulicích pouze čaj s mlékem 3 Rupie, placky 3 ks/9Rupií.Na ulicích se začíná vařit okolo 11 hodiny dopoledne.Večer jsou pojízdné kuchyně v každé ulici až do 23 hodiny.Vaří většinou zeleninu, rýži, smaží ryby, placky, brambory, vše s pálivou omáčkou.Miska z listů s brambory a omáčkou stojí 10 Rupií. Z Varánásí do Khajuraho: Jsme jeli vlakem (slepeer/180 Rupií), odjezd ve 23:30 do města Satna, příjezd v 03:00. Z nádraží pět minut chůze na autobusové nádraží.První autobus do Khajuraho odjíždí v půl sedmé ráno.Cesta je dlouhá asi pět hodin.Po čtyřech hodinách se přestupuje, ale v autobusu Vás včas upozorní.Potom je možné pokračovat předraženým jeepem, nebo dalším autobusem za pouhých 5 Rupií. Pozor řidiči jeepů budou tvrdit, že není jiná doprava.Jeep je asi desetkrát dražší nežli autobus.

KHAJURAHO

stát MADHYA PRADESH.V Khajuraho na zastávce autobusu se na Nás vrhli nadháněči z hotelů s obrázky pokojů.nechali jsme je předháňet se c cenách za hotel.Je dobré je popíchnout, že jsou moc drahé a oni slevují.Je to, ale past.Jakmile s jedním z nich půjdete v hotelu mají jiné ceny než které nabízeli nadháňeči.Ubytování:Yeti Lodge Hotel 100 Rp/noc, pro 3 osoby s klimatizací. Khajuraho je větší vesnice kde je pouze jedna hlavní třída s hotely, takže lepší je navštěva osobně!!!Hotely nabízejí i půjčování kol, ale nejlevnější půjčovny jsou na ulici. Kolo na celý den za 10 Rupií.Nejslavější chrámy erotických skulptur jsou přímo uprostřed vesnice, obehnány nízkým plotem, který je možné bez potíží přelézt v zadní části komplexu mezi stromy. Vstupné je 10 dolarů a lístek Vám vezmou hned za pokladnou, takže uvnitř komlexu nemáte žádný doklad.Jsou tam vojáci, ale Ti si k turistům nic nedovolí a hlavně nemají co kontrolovat když není lístek. Tento kmplex je nejkrásnější.V noci je denně od 22:00 hodin světelné představení o vzniku chrámů.Ale je to spíše světelná diskotéka.Na konci vesnice pět minut jízdy na kole je další chrámový komplex, vstup jen 5 Rupií.Kolo je možné nechat venku.Kola mají svůj zámek kterým se uzamnkne zadní kolo.Odtud jen dalších pět minut na kole je další chrám a od něj dvě minuty na kole je další.vstup zdarma.Na druhou stranu přes vesnici je další, který se opravuje. V hotelu vypínají denně ráno v 8 hodin do oběda eletřinu, takže nejde ani klimatizace.Měli jsme tam v měsíci červnu horko, přes 50°C na slunci. Stravování: je nejlepší na ulici v malých přístřešcích které se dopoledne otvírají.Snídaně, placky s omáčkou/8 Rupií.Čaj černý nebo s mlékem/6 Rupií za velký šálek.Přes den přtáhnou na svých vozících ovoce (ananas,banány,melouny), zeleninu.Vše je levné, pár rupií.Ve zdejších cukrárnách dělají ananas namáčený v cukru. Po několika dnech jsme pokračovali autobusem do Agry přes město Orchha. Zde jsou další chrámy vytesané z piskovce, ale zdaleka se nevyrovnají Khajuraho.Odtud autobusem do městečka Jhansi.Tady se přestupuje na jiný autobus, který pokračuje přímo do města Agra.

AGRA

stát UTTAR PRADESH.Do města jsme přijeli večer po 20 hodině.Na bus nádraží jsme opět nasedli do motorikši, který Nám sliboval nejlevnější hotel.Znovu jeden z Nás zůstal v motorikše a ostatní vybírali hotely.Ve třetím hotelu jsme byli spokojeni s cenou.Ubytování:Pokoj pro dva 100 Rp plus 25 Rp za klimatizaci.Adresa hotelu: Taj View lodge, ulice:Taj Road, Agra-1, naproti Nagar Nigam Inter College. Z terasy na střeše hotelu je vidět Taj Mahal.Vzdálený pět minut chůze od hotelu. V době Mughalských sltánů hlavní město indické říše. Město Agra a okolí určitě je na několik dnů.Z vlak.nádraží jsme jeli motorikšou, který Nám slíbil levný hotel.Vozil Nás tak dlouho než jsme byli spokojeni. Stravování: na ulici se vaří od rána.Čaj s mlékem půl 0,5 l/ 9 Rupií, točená coca-cola 0,3 l / 12 Rupií,placky se zeleninou 15 Rupií, meloun celý(3kg) 20 Rupií,mango 1 ks / 3 Rupie,banány 1 kg /12 Rupií, rajčata 1 kg / 8 Rupií, voda 2 l / 12 Rupií, Lassi (drcený led s jogurtem nebo buvolím tvarohem) 10 Rupií.Historie a památky: V době Mughalských vládců hl.město indické říše. V Agře je neslavnější a nejnavštěvovaněší místo Indie, slavnýaj Mahal.(Chrám lásky)Nechal jej postavit sultán Šáhdžahán v r.1631, pro svou manželku Ardžamand banú Bégam přezdívanou Mumtázmahal (Vyvolená pro palác).Zemřela při porodu 14 dítěte.Palác z bílého mramoru byl dovezen z dnešního Pákistánu.Rada: Je možné jej vyfotit od řeky Jamuny, která teče pod hradbami.Kolem celého paláce jsou vysoké červené zdi a jedinná možnost je vylézt na střechu nějakého hotelu.Majitelům to vetšinou nevadí.Pro ty bohatší je vstupné 18 dolarů! Pozor s kapesním nožem Vás nepustí dále, prochází se dvojitou kontrolou jako na letišti + osobní prohlídka.Pět minut chůze od paláce je Šáhdžahán, červená pevnost pojmenovaná po sultánovi. Postavena v r.1565.V pevnosti se nachází Perlová mešita.Od pevnosti asi deset minut chůze je další zajímavá stavba Itmad-ud Daulahś Tomb hrobka byla postavena v r.1622-28.Dále stojí za návštěvu město Fatehpur Sikri vzdálené od Agry 37 km. Zde je největší vstupní brána na světě, je zde vidět hinduistická a muslimská architektura.Z Agry je to jednodenní výlet busem, které jezdí od rána každých 30 minut.

VRINDAVAN

stát UTTAR PRADESH. Z Agry jedeme dopoledne autobusem do města Mathura, 1,5 hodiny. Jede se po indické dálnici.Tady si každý jezdí jak se mu zlíbí, v protisměru, na levé i na pravé straně.Dálnice povede z Agry do hlavního města Dilí, ale jsou hotové jen úseky. V tomto městě jsme byli nemile překvapeni.Z nádraží busu jsme chtěli jet ciklorikšou do nějakého hotelu, ale nikdo neuměl anglicky a mnoho lidí dokonce jen vydávalo nějaké nesmyslné zvuky.Jeden motorikša nakonec pochopil co asi chceme a odvezl Nás do hotelu.Byl drahý tak jsme si našli vedle sami levný.Měl dokonce klimatizaci, sprchu a televizi na pokoji, 210 Rp/3 osoby. Městem protéká řeka Jamuna u které je mnoho Ghatů pro spalování mrtvých.Je tady místo kde se narodil Lord Krishna.Ale my jsme jeli hlavně do městečka Vrindavan.Z města Mathura jezdí od rána MHD busy do Vrindavanu za 7 Rupií/15 km.Tady je několik chrámů, ale nejkrásnější je chrám patřící sektě Hare Krshna, celý z mramoru.Vstup zdarma.každý den zde dostávají žebráci najíst zadarmo dvakrát denně. Potkali jsme tady mnoho lidí z Evropy, kteří zasvětili život této sektě a pomáhají zde.Na prohlídku Vrindavanu postačí jeden den.Z města Mathura jsme jeli opět po dálnici do Dílí.

NEW DELHI

stát DELHI.Autobusy z Agry přijíždějí na autobusové nádraží do Starého Dílí, (150 km).Odtud jezdí busy MHD do centra Nového Dílí k hlavnímu vlakovému nádraží. Ubytování: Přes hlavní ulici před nádražím je ulička jménem Main Bazer. Tady a v přilehlých uličkách jsou nejlevnější hotýlky.Uličky jsou mezi domy úzké pro max. dva lidi vedle sebe.Náš hotýlek je známí mezi Českými cestovateli. Majiteli je pět bratrů, umí několik slov česky.Zde je vždy ubytováno několik čechů, kdykoliv jsem se tady zastavil.Jestliže cestujete jen na nějakou okružní cestu poblíž, můžete si zde nechat těžké věci nebo batohy které uschovají zdarma.Také zařídí odvoz taxíkem na letiště bez příplatku.V ostatních hotelech se za tyto služby platí.Hotel má dva domy v malé uličce. Ten první hned vedle recepce je levnější ,do 80 rupií/noc, ale sprcha a WC je na chodbě.V této čtvrti vypínají elektrický proud několikrát za den.V noci je to nepříjemné, protože, vypne klimatizace a stropní ventilátor a v noci jsme měli na pokoji +36°C a to Vás probudí.Ze sprchy teče teplá voda.Ve dne jsme měli v červnu teploty okolo +48°C. Ten druhý má evropské záchody, klimatizaci(větrák s oběhem vody přes slámu).Zde se musí usmlouvat cena.My jsme platili za pokoj pro tři 150 rupií/noc, takže Nás vyšel levněji nežli ten první. V obou jsou stropní ventilátory,většinou fungující jen na jednu polohu,měli jse i klimatizaci (větrák v krabici po jejíchž stranách stékala voda po slámě).Pokoje se musí opustit v létě do 12 hodin v poledne, v zimě do 11 hodiny odpolední.Adresa: DELHI GUEST HOUSE, Halwain Street, Main Bazar, Pahar Ganj, Phone:3676864, New Delhi 110055. Je vzdálen asi pět minut od nádraží.Na začátku ulice Main Bazar je to druhá nebo třetí úzká ulička do prava, asi 20 kroků touto uličkou je hotel.CONNAUGT PLACE je v Dílí nejznámější čtvrť plná bank, obchodů, restaurací, je zde i McDonaldś. Tato čtvrť je postavena do několika kruhů.Jsou tady cestovky a letecké společnosti z celého světa i české aerolinky.Od hotelu u vlak. nádraží je to na Connaugt place(mezi čechy tvz.Koňák) dva kilometry, jezdí sem všechny MHD busy od nádraží, ale zastavují na různých místech.Do autobusů je možné naskakovat za jízdy i vystupovat kdekoliv, když zpomalí. Cela lístku je podle vzdálenosti.Z nádraží na koňák za 2.50 rupií, na českou ambasádu za 12 rupií(asi 20 km).Jestliže jste nejméně tři vyplatí se na větší vzdálenosti motorikša o cenu se musí tvrdě smlouvat.Je tady vysoká konkurence takže se vždy najde někdo, kdo kývne na Vaši cenu.V celé Indii je důležité smlouvání o cenách za všechno, jinak Vás napálí. Např. cyklorikša řekne cenu 100 rupií, nechci, řeknu 50 rupií nebo nic, on jede vedle mě po chvíli souhlasí, já už nechci, teď řeknu za deset rupií.On se ošívá, ale nakonec kývne. To je skutečná cena za kterou jezdí místní.Také se vyplatí pro tři lidi zaplatit si motorikšu na celý den nebo i více. Je to levnější nežli MHD, nikde nečekáte, doveze Vás až na místo.Vyplatí se jim to Vás vozit celý den, protože podmínkou je, navštívit několik obchodů s opomínkovými předměty, luxusním zboží.Chce jen abychom tam vydrželi asi deset minut, on má za každého z Nás provize.My si nic nemusíme koupit.Ve většině obchodů je klimatizace, takže je to jen příjemné očumování!Navštívili jsme i ruční výrobu kašmírských koberců. Takto Vás zkoušejí všude!Pouze v autobusech, nebo MHD jsou poctivý prodavači lístků a vracejí i haléře.Na černo se nedá jezdit.Prodavači jsou většinou kluci kteří visí ve dveřich a najdou si každého.Jestliže chcete pokračovat do Pákistánu je pákistánská ambasáda blízko české ambasády.Íránská ambasáda je v centru blízko koňáku. Dílí je od roku 1911 hlavním městem Indie.Imigrační úřad:Foreignerś registration office, kde Vám prodlouží vízum, vastaví povolení pro vstup do Sikkimu a na Andamanské ostrovy.Adresa: Hans Bhavan, Tilak Bridge z koňáku rikšou za 20 Rupií.PAMÁTKY: Kutub Minar z 12 století, nejvyšší kamenná stavba v Indii(74 m), postaven muslimským sultánem, připomínající výtězství nad hinduistickým vládcem v Dílí v r.1192.Je na něm napsáno, že má vrhat stín na východ i západ.Je tady tajemný dva tisíce let nerezavějící železný sloup, zbytky paláce.Vstup 5 dolarů. Bez problémů je možné přelézt plot v zadní části.Vojáci pouze hlídají ukázněnost.Doprava MHD, je na konci města.Vedle se nachází ruiny starého města Tughlakabad. Birla Temple(Lašmí Náráján) chrám ve tvaru lotosového květu, postaven nejmladší sektou (BAHAÍ)v Indii.Vstup zdarma.Uvnitř moderní betonové stanby pouze židle pro odpočinek a relaxaci. Lal Qila červená pevnost.Postavena Mughalským vládcem v r.1648.Dnes už pouze riuny obrovské pevnosti.Vstup 10 dolarů.Naproti pevnosti jsou ruiny hrobky Mughalského vládce (Khan Khanan), přístup volný. Jama Masjid Velká mešita pro 25 tisíc věřících.Minarety jsou vysoké 40 m.Mnoho uhledných parků,např.Raj Ghat.India Gate pomník vojákům ztraceným v první sv.válce. Na 42 metrů vysokém oblouku je napsáno 90 tisíc jmen.Královský palác Rashtrapati Bhavan má 340 pokojů.Národní muzeum Gandhi Móhandás Gándhí 1869-1948. Hlavní osoba při zrodu indické samostatnosti.30.1.1948 zastřelen hinduistickým fanatikem v Dílí.Chrám sekty Baháí v podobě obrovského lotosového květu. Observatoř Džantar Mantar, barevné tržiště CHandni CHowk. Odjezd: V hotelu jsme si zařídili taxi na letiště bez příplatku.Internet je v každém městě, někdy je pomalejší.Cena za hodinu od 10 Rupií(Dílí) - 40 Rupií (Darjiling)Celkové náklady na tento výlet (včetně letenky + letištní poplatky Praha-Frankfurt n/M-Dílí a zpět 18500kč.) byly 30000 kč. Oficiální stránky Indické železnice- vyhledávání spojení.

Zpět