INDOČÍNA: Kambodža 2011

ZÁKLADNÍ INFO:

Oficiální název: Kambodžské království (mapa). Hlavní město: Phnompenh. Časové Pásmo: GMT + 5 h. Rozloha: 181 040 km2. Počet obyvatel: 14 241 640. Hustota zalidnění: 74 lidí na km2. Měna: 1 Riel (KHR). HDP na osobu (v USD): 1700. Úřední jazyk: Khmerština. Členění: 22 provincií. Nezávislost od roku: 1953 Nejvyšší hora: Phum Aural - 1 813m.

V celé zemi lze platit dolary. V bankomatech dostanete také dolary. Místní měna riely se vyplatí pouze pro nákup ovoce na tržnicích.

14.1.2011. Na hranicích si kupujeme vízum do Kambodže za 20US.Jaké překvapení když musí všichni vystoupit z autobusu a projít odbavením.Takže v autobuse obrali o 5US,každého. Loučíme se s Vietnamem. Kambodža. Do hlavního města Phnom Penh přijíždíme ve 14 hodin. První rozdíl oproti Vietnamu poznáváme ihned po příjezdu do hl.města.Řidiči Tuk-tuků stojí hezky za sebou ve frontě.Nikdo se netlačí.Mluví perfektní angličtinou. První věta kterou slyšíme "Jak Vám mohu pomoci?" To nás příjemně překvapí.Doveze nás do centra za 8000Rielů.1US = 4050Rijelů.

První hotel z a10Us,nechceme.Tuk-tku nás odváží do jiného hotelu,majitel je jeho kamarád. Bohužel v hotelu jsou pokoje volné pouze bez oken.Vracíme se zpět do prvního hotelu,ale už je obsazenej.Jdeme pěšky podél Mekongu a hotely jsou plné nebo příliš drahé. Další tuk-tuk nám nabízí odvoz zdarma do hotelu.Většina hotelů stojí 13-15US.Musíme najít pod 10US.Po celé hodině nalézáme hotel 10US/2 osoby.Pokoj s větrákem,koupelnou,TV. Navíc zjišťujeme,že je funkční klima.V recepci nám nabídli tento pokoj levněji protože nejde klima.Ale měli jen vybité baterie v dál.ovládání.Ovládáme klima přímo a funguje. Na ulici ochutnáváme místní klobásy 1ks/3000Rj.Klobása má sladkou chuť a některé kousky uvnitř nelze překousnout. Vyzkoušíme restauraci na ulici pro místní,rýže,celé kuřecí stehno 7000Rj,Martin má s kousky vepřového.Je to výborné. V hotelu je internet zdarma a zjistíme kdy je otevřen Královský palác a nechvalně proslavená věznice Tuol Sleng.

15.1.2011. V 9 hodin čekáme před hotelem.Přijede majitel opravny motorek a odveze nás oba dva najednou na motorce.Půjčíme si motorky 5US/24hodin/1 osoba. Za ztrátu helmy je pokuta 10US.Tentokrát chtějí vidět i řidičák.U hlavní třídy objevíme stánek kde dělají tousty v pravém toustovači.Takže jedny tousty s džemem a nutelou a dále tousty s krabím masem a vajíčko.Pěkně zapéci a to je dobrota.K tomu Pepsi a cena 6000Rj. Martin zaměří v navigaci bývalou věznici a můžeme jet. Muzeum Genocidy(vstup 2000Rj) - bývalá vězniceTuol Sleng(označena S21)je nejnavštěvovanějším místem kde byli všichni podezřelí shromažďováni, mučeni a následně dopraveni za město na neblaze proslulá„Killing fields“, kde byli primitivními metodami zabiti a zakopáni do společných hrobů.bylo zde mučeno 20.000lidí a pouze 7 lidí přežilo. Přesto, že opuštěné vězení není nic jiného než pár chátrajících budov, fotografií a obrazů, má i po dvaceti pěti letech velmi skličující atmosféru. Bývalé gymnázium, ležící uprostřed města, bylo za Polpota, v roce 1975 ohrazeno vysokou zdí a ostnatým drátem, v bývalých učebnách byly narychlo vybudovány cely o velikosti pouhých tří metrů čtverečních a přízemní prostory se staly místem výslechů a mučení podle těch nejdivočejších představ.

Krutost výslechů Rudých Kmérů je pověstná. Teprve v roce 1978 byli Rudí Kmérové vyhnáni Vietnamskou armádou, vyprovokovanou drobnými pohraničními střety. Odjíždíme za město asi 20km nalézt Killing fields.To je ještě depresivnější místo nežli věznice.Po 10 minutách odjíždíme.Natankujeme benzín za 2US 1,75l. Vracíme se do města k řece Mekong.Před vchodem do královského paláce necháváme motorky na parkovišti 2000Rj.vstup do paláce 6,25US.Dost veliké vstupné,ale když jsme uvnitř nelitujeme. Uvidíte Stříbrnou pagodu se smaragdovou sochou Buddhy v jednom z mnoha chrámů.Vedle paláce je chrám Wat Phnom. Mekong protéká městem a lemuje jej dlouhá kolonáda s restauracemi a stánky s rybami.Koupíme si celé kuře za 4US a na břehu řeky večeříme.Pozorujeme život na řece. Navštívíme Ruský Market,dodnes fungující obchoďák. Za vlády PolPota jedinné místo kde bylo možné koupit vše od Tv po ovoce.Betonová čtvercová stavba skrývá uvnitř stovky krámků. Každý má velikost asi 2krát 2 m,natlačeny na sebe,doslova.Uličkami neprojdou tři lidé vedle sebe. Ulice města jsou čisté.Večer si v hotelu koupíme lístek 5US/1 osoba,do města Sihanoukville u moře.

16.1.2011. Ráno zaplatíme hotel a ještě se projíždíme na motorkách bez cíle městem.Máme je vrátit až v 10hodin.vrátíme se do hotelu.Odjezd je v 10"45.Nasedáme do dodávky která nás doveze na bus nádraží.Z města odjíždíme v 11:30. Odjíždíme na pobřeží do města Sihanoukville.V 13:30 je zastávka na oběd,místní nabízejí i pěkně vypasené černé pavouky veliké jako dlaň. V půli cesty autobus zastavuje,zjišťujeme,že dojel.Motor KO.Řidič neumí anglicky a tak si musíme obstarat dopravu dále sami.Naskočíme na korbu projíždějícího pick-upu společně se dvěma kluky z Finska.zaplatíme 3200Rj/1 osoba.Do města Sihanoukville přijíždíme v 18 hodin.Tuk-tukem jedeme na pláž (7km) tři lidi 3US.Objíždí s náma hotely dokud si nevybereme.Zůstáváme v malém hotýlku který má bungalovy 10US/2 osoby,tři minuty od pláže.

17.1.2011. Pláže mají bílý písek,slunce spaluje.Na plážích jsme strávili asi dvě hodiny.Více nás zajímá malé skalisko a několik velkých balvanů.Tam dokážeme vydržet až do večera. Půjčujeme motorky 4US/24hodin.na první křižovatce ve městě policejní kontrola.Martin má řidičák v hotelu.To je potíž,říká policajt.Jasně mu jde o úplatek.Kolik? Dostává asi 6kč a je spokojenej. Hledáme restaurace.je čas oběda.Zastavujeme v Pizza restauraci,ráže s malou miskou polévky,kuřecí křídlo a stehno v opečeném těstě jako z KFC,cena za vše 2,6US. Navštívíme další dvě pláže.Vracíme se k naší pláži u hotelu abychom se vykoupali.Za tmy se vracíme do bungalovu.zastavíme se na internet 4000Rj/hodina.

18.1.2011. Ráno hurá na pláž k naší skále.vydržíme tam až do 14 hodin.Potom si lehneme na lehátka na pláži.Stále chodím plavat k bójce.10minut lehátko a honem do vody.To vydržím dělat celé dvě hodiny. Potom už musíme pryč.jdeme pěšky najít konec pláže.Končí restaurace a pláž pokračuje ještě nejméně 3km.Také je vidět,že zde chodí jen místní.Odjíždíme do města nakoupit grilované kuře 6US. Kuřata grilojí celá včetně pařátů a hlavy se zobáčkem.Opět za tmy se vracíme do bungalovu.Byl to náročný den,opalování,lezení u moře,plavání,jízda na motorkách.

19.1.2011. ráno se zatavíme na net.Potom jedeme hledat do města holiče.První dvě kadeřnictví jsou pouze pro ženy a ani cizince nechtějí ostříhat.za 3US mě ostříhají úplně dohola. Ve městě nalézáme obchod pro turisty.Koupíme si jogurt 0,6US,kafe v plechovce 0,6US.Pohledy stojí 1US + známka 3000Rj. Vracíme se na pláže,vrátíme motorky.odpočíváme pod slunečníkem,Martin si za 5US dopřává masáž na 1 hodinu. Večer si koupíme v recepci u bungalovů lístek do města Siam Reap 10US/1 osoba.Ještě nám zařídí,aby po příjezdu do města na nás čekal tuk-tuk z hotelu.

20.1.2011. Po čtyřech dnech odjezd do města Siam Reap na druhé straně Kambodže.Zde uprostřed džungle jsou chrámy slavného Angor Wat. Jedeme zpět do Phnom Penhu,příjezd ve 13:15.Přesedáme na jiný bus a pokračujeme ve 13:45.Do města Siam Reap dorazíme večer ve 20:00. Už vidíme velkou ceduli s nápisem Martin.tak to skutečně zařídili v hotelu v Sihanoukville.Odvoz do hotelu zdarma.Bereme první hotel 8US/2 osoby,pokoj je obrovský s klima,TV a dokonce s vanou. Na recepci domluvíme Tuk-tuk na zítřek.Chceme jej na celý den 12US/2 osoby.Jdeme objevit nějakou retauraci v hotelu nevaří.Ulice nejsou osvětleny,silnice je samá díra.Myslel jsem si, když je to centrum největších a nejvýznamějších památek v jihovýchodní Asii,tak bude město vypadat lépe.Asi tečou peníze ze vstupného jinam? Vstupné je poměrně drahé.1 den/20US,3-4dny/40US - jedna osoba.V resauraci opět klasika,rýže,kuře,vajíčko.

21.1.2011. Ráno v 8:30 odjíždíme Tuk-tukem navštívit chrámy Khmérské říše.Po 5,5km je budova s několika pokladnami. Turistů je zde mnoho.koupíme lístek jednodenní 20US,vyfotí si nás a okamžitě je hotový průkaz s fotkou jako vstupenka. Nebo si můžete pronajmout kolo už za 1 USD na den v jedné z několika půjčoven v Siem Reap. Jídlo a pití s sebou brát nemusíte, všude je spousta stánků nabízejících vychlazené kousky ananasů, ledové nápoje i teplá jídla. Pokud nejste zrovna památkový typ, bude vám na výlet stačit den - chrámy se vám možná budou zdát až moc postejné. Na druhou stranu je to pěkná exkurze také do přírody. Náš Tuk-tuk nás odvezl nás před chrám a čekal vždy na druhé straně.Tímto způsobem lze navštívit nejvýznamnější památky a chrámy za jediný den.

Angkor Wat je chrámový komplex - jednou z nejznámnějších památek Jihovýchodní Asie.

Angkor Wat byl posvátným srdcem ohromného Angkoru, hlavního města khmerské říše, které vládl král Suryavarman. Angkor byl domovem miliónu lidí, čímž se řadil mezi jedno z největších měst na světě. Pět hlavních věží tvoří čtverec, se čtyřmi nižšími ve vrcholech a pátou, nejvyšší, uprostřed. Příchod přes vodní příkop od západu, zejména pak ale třistametrový chodník vedoucí od první brány k hlavnímu komplexu zahradou plnou palem, jezírek. Angkor Thom Město Angkor Thom bývalo posledním významným hlavním městem království Angkor. Vybudováno bylo během dvanáctého a třináctého století. Celé město zabírá plochu čtverce o straně tři kilometry a je obehnáno osm metrů vysokou zdí a sto metrů širokým příkopem. Dovnitř se tak lze dostat pouze na pěti místech, přes mosty vedoucí ke každé z pěti bran. Historici odhadují, že tu žil ve třináctém století zhruba milion obyvatel. Ta Prohm Naopak chrám a někdejší klášter Ta Prohm patří takřka k povinnostem při návštěvě této oblasti. Rozsáhlý kláštěrní komplex byl vybudován králem Jayavarmanem Sedmým pro buddhistické mnichy, v pozdějších dobách byla ale velká část jeho výzdoby zničena radikálními hinduisty. V době největší slávy tu žilo asi dvanáct tisíc mnichů, v okolních osadách pak dalších osmdesát tisíc lidí, kteří se podíleli na údržbě stavby. Ta Prohm je populární zejména proto, že (na rozdíl od mnoha jiných staveb v oblasti) nebyl zbaven stromů, které zde během století vyrostly (místní věří, že kořeny stromů prorostly zdmi chrámů natolik, že ty by se po odstranění stromů zbortily).

Ta Keo Chrám

Ta Keo byl vybudován pravděpodobně na přelomu desátého a jedenáctého století, za vlády králů Jayavarnmana Pátého a Jayaviravarmana. Nepatří k několika turisticky populárním chrámům v oblasti. Je tomu tak proto, že chrám nebyl nikdy dokončen: během výstavby byl pravděpodobně zasažen bleskem, což bylo považováno za špatné znamení a stavba byla přerušena. Bayon v centru města Angkor Thom patří k nejzajímavějším a nejúctyhodnějším stavbám v oblasti. Ač zdejší sochy a reliéfy nejsou zdaleka tak do detailu propracované jako mnoho jiných na zdejších chrámech, uchvacuje přinejmenším rozsah chrámu (nikoliv plochou, neboť Bayon zdaleka nepatří k chrámům největším, nýbrž množstvím prvků). Celkem tu najdete 54 věží, každá je ozdobena čtyřmi obličeji směřujícími do čtyř hlavních světových stran. Zub času se na věžích podepsal tak, že dnes má každá z nich individuální a nezaměnitelný tvar. Věže tvoří pyramidu, od nejnižších na okrajích chrámu po nejvyšší věž v centru. Na zajímavosti chrámu dodává také fakt, že má za sebou buddhistickou i hinduistickou historii. Dokončen byl pravděpodobně ve třináctém století. Orientaci v chrámu ztěžuje ne jen fakt, že byl budován postupně a na pohled zřejmě poměrně chaoticky, ale i to, že byl značně poničen během jedné z thajských invazí v roce 1431, takže některé průchody byly uzavřeny. Tento chrám se nám nejvíce líbil. zastavíme se na oběd.Řidič Tuk-tuku nás odváží do restaurace.Má vybranou luxusní restauraci pro turisty.To se ,ale spletl. My mu rádi oběd zaplatíme,ale pojedeme jinam.Místní restaurace mán vyhovují.Po obědě si odpočineme v houpací síti a můžeme pokračovat. Na hotel se vracíme večer.Není důvod více zde zůstávat.V hotelu si koupíme lístky až do Bangkoku 12US/1 osoba.Vstup do galerie.

22.1.2011. Ráno v 7:30 jedeme tuk-tukem z hotelu do centra k velikému hotelu.Tady už jsou další turisté a veliký autobus.V 8:30 odjíždíme. Ve 12 hodin zastavujeme asi 4km před hranicemi. Odevzdáme lístky a dostaneme červený nalepovací čtvereček na triko. Podle toho nás na hranicích poznají a rozdělí si nás průvodci kdo kam pokračuje. Hraniční přechod se jmenuje Poi Pet (Thajsko).Pozor!!!Nelze pro občany ČR koupit vízum na hranicích, vše bez potíží, na thajské straně nasedneme do minivanu.Vystupujeme na ulici Khao San v Bangkoku v 17:40. Pokračování - Thajsko 2011 část druhá.

Zpět