Jordánské království 2004

Mapa    Ceny   Očkování   Víza    Kurzy měn

Základní info

Oficiální název: Jordánské hášimovské království Časové Pásmo: GMT + 2 h Hlavní město: Ammán (1.350.000 obyvatel) Rozloha: 92300 km2 Počet obyvatel: 5 460 265 Hustota zalidnění: 54 lidí na km2 Nezávislost od: 25. května 1946 Měna: jordánský dinár (JOD) =1000 filsů Úřední jazyk: arabština Náboženská příslušnost: muslimové 95% Přírodní zdroje: fosfáty, sole, Nejvyšší hora: Džabal Ram - 1.754 m n. m Nejnižší bod: Mrtvé moře - 400 m n. m Nejdelší řeka: Jordán (část, 320 km) Rozloha pevniny: 91 971 km2 Délka hranic: 1 635 km

Info pro cestování po Jordánsku:

Ubytováni: není problém najít, ale je dražší než v Sýrii.

Hotely: Levné hotely stojí: dvoulůžkový pokoj 5 - 7 JD. Nejlevnější ubytování je na střeše hotelu 2 JD.Za použití sprchy se většinou platí 0,500 filsů.

Doprava: cestuje se autobusy, minibusy či kolektivními taxíky. Pro dopravu je rozhodně nejlepší autobusová doprava. Všechny velké autobusy mají klimatizaci!V Jordánsku existuje státní autobusová společnost JETT. Minibusy - jde obvykle o nové bílo-zelené dodávky pro 20 lidí. Minibusy jezdí po celém Jordánsku, jsou rychlé a levné, ale platí se zvlášť za veliká zavazadla / batoh. Minibusy nemají žádný jízdní řád a odjedou až jsou zcela plné. Bílé servise taxi - jezdí v Ammánu, musíte umět arabské číslovky.Jsou velmi levné a rychlé. Jezdí okruhově dále z centra. Žluté taxi - jezdí po celém Jordánsku.Je to nejdražší doprava. Nejezděte taxíkem pokud má vypnutý taxametr. Autobusy MHD - jezdí v Ammánu a je to nejlevnější doprava.Trochu pomalá v ulicích hlavního města jsou časté dopravní zácpy.

Příklady cen:

známka na pohled do Evropy ....................................0, 450 filsů
pohledy .......................................................0, 100 filsů
balená voda - 1.5 l v plastové lahvi ..........................0,300-700 filsů
Hodina na netu ................................................1 JD
Jídlo:
faláfel ........................................................0, 200 filsů
oběd (karbanátek, brambory, zeleninový salát, korpuz, fanta ....1, 75 JD
mirinda (0, 250 ml/ láhev) .....................................0, 300 filsů
ovocný džus (0, 200 ml/ láhev)..................................0, 500 filsů
džus na ulici (0, 300 ml).......................................0, 150 filsů
Vodu možno pít z vodovodu. Pestrý výběr stravování, 
od pouličních stánků po dobré restaurace.
Kurz:1 $ = 0, 7 Jordánského Dináru
Bankomaty: jsou v každém větším městě
Peníze: spousta bank a směnáren v turistických centrech.
Černý trh v podstatě neexistuje
Anglicky bez problémů mluví většina lidí ve městech.
Délka pobytu: max 9 dnů a uvidíte vše nejzajímavější v zemi.
Víza: lze získat na ambasádě v Sýrii v Damašku do druhého dne. 
Cena do 20 $.Nebo levněji na hranicích 10 JD = 14 $
Výstupní taxa pro opuštění země: 5 JD
Českou ambasádu najdete v jordánském Ammánu: na adrese Al-Firdaws St. 4, Abdoun,
P.O.Box 2213, tel. 009626/85 70 51-2, fax 85 70 53.

Bezpečnost a doporučení turistům

V Jordánsku jsou po většinu roku příznivé klimatické podmínky (město Ammán se nachází ve výšce 800-1200m.n.m.) Koupat se v Mrtvém moři lze celoročně. Přes napětí v regionu je bezpečnostní situace v Jordánsku velmi dobrá, kriminalita je velmi nízká a případným cestovatelům nehrozí žádné zvýšené riziko. Ženám se nedoporučuje výstřední oblečení, zejména ve venkovských oblastech. Podnebí Jordánska: Letní měsíce jsou v Jordánsku horké a suché, ale večer může být poměrně chladno. Průměrný denní sluneční svit se pohybuje od 6-7 hodin v zimě až po 12-13 v létě. Dešťové srážky se mohou objevit mezi listopadem a březnem, kdy celkové podnebí je chladnější.

Okruh Jordánskem

Ze Sýrie je dnes nejlepší použít přímí autobus z Damašku do jordánského Ammánu za 6 $.Jel jsem přes hranice z města Daará v Sýrii. Na hranice za 150 SYP = 3 $, starým taxíkem, kde i dveře řidič otvíral šroubovákem.Dostal jsem povolené množství cigaret pro vývoz a proto jsem platil méně za taxi.Obvyklá cena je 6 $.Na hranicích odevzdám kartu, kterou jsem dostal při vstupu do země. Přejíždíme uzemí nikoho mezi oběma zeměmi, asi 5 km. Na jordánské straně je důkladná prohlídka auta.

Mě si celníci nevšímají a jsou příjemní.Zatím si koupím vízum za 10 JD.Vyměním peníze ve směnárně jen 100 $, protože v celém Jordánsku je mnoho bankomatů. Taxi mě odveze do městečka Ramtha za hranicemi, na autobusák.Chci jet do antického města Jerash. Bohužel neexistuje přímé spojení .Pouze taxikáři nabízejí odvoz za 6 JD.Ale zde Vám poradí pomocníci na autobusáku, jakým busem jet! Musím jet do města Irbit 0,300 filsů, přestup na autobusáku do města Jerash / 0,300 filsů. JERASHVstupné je 5 JD.Jerash je považováno za nejlépe zachované a nejúplnější město z tzv. Decapolis, konfederace deseti římských měst datující se do 1.století př.n.l. Město je položeno v zeleném údolí biblické země Gilead. Pozůstatky starověkých měst již dlouho přitahují pozornost vědců, studentů i turistů z celého světa. Z města odjíždějí autobusy do hlavního města Ammánu z křižovatky u pokladny do památek. Vstup do antického města je pět minut chůze dále u návštěvnického centra.

AMMÁN

Do Ammánu ( busem 0,500 filsů) se z města Jerash vjíždí ze severu, nejprve okolo ultramoderní Sports City a autobus končí ve čtvrti Abdali, na jednom z hlavních ammánských autobusáků.Centrum, kde jsou levné hotely je sice z kopce asi 3 km, ale doprava MHD je levná 0, 100 filsů, bílé taxi 0, 350 filsů, žluté taxi 1 JD.Na ulici al-Malik Faisal (krále Faisala), kde je hodně levných hotýlků. Hotel Cliff je nejznámější, střecha 2 JD. V hotýlku se však platí za sprchu 0, 500 filsů. Ostatně v Jordánsku se platí doslova za vše.Plánek k hotelu je v galérii fotek na konci. Dalším důležitým místem je autobusák Raghadan, naproti Hašemitskému náměstí před amfiteátrem.První sekce je našlapána býlími servis taxi, druhá mikrobusy a třetí velkými autobusy.Tohle místo je dobré znát, protože se hodí pro cesty po Ammánu nebo do okolí Ammánu. Pro pohyb po Ammánu je nezbytné se naučit arabské číslovky. Pokud se totiž chcete dostat dál od centra, je nejlepší používat bílé servis taxi. Jsou číslované, ale pouze arabsky.Jízda stojí pár filsů.

Kopcovitost Ammánu má vliv i na systém,jakým fungují service taxi na svých konečných zastávkách.Trasa mnoha service taxi končí na kopci, ale začíná pod tímto kopcem. Památky: Mešita krále Abdulláha,jak se ona mešita s modrou kopulí jmenuje, byla otevřena teprve v roce 1989, ale brzy se stala oblíbeným svatostánkem. Částečně i proto, že otevřeně vítá cizince a chce jim sloužit jako zdroj informací o islámu a i jako příklad náboženské tolerance tohoto náboženství. Zesnulý král Hussein ji pojmenoval po svém dědovi králi Abdulláhovi.Sloupy před ammánským amfiteátrem jsou dnes jedinou památkou na Forum, kdysi největší náměstí Římské říše.Původně byl Ammán postaven na sedmi kopcích, teď už je na dalších 12. Silnice jsou leckdy prudké a výškové rozdíly velké.Ulice proplétající se mezi kopci, plné aut, prodejců a hluku.

Oblast Ammánu byla sice osídlena už před více než 5000 lety, ale největší rozmach nastal teprve ve 20. století, kdy vznikl dnešní státní útvar Jordánsko. O urbanistickém plánování se tu nedá hovořit, přesto je Ammán místem, které dobře charakterizuje dnešní Blízký východ.Bankomaty jsou tady inteligentnější než u nás. V Čechách vždycky dostanu celou částku v těch největších bankovkách,které jsou právě v bankomatu k dispozici. Tady mi bankomat většinu dává ve velkých bankovkách, ale zbytek v kombinaci menších bankovek, abych nemusel rozměňovat.Ulice jsou lemovány ženami, které sedí na zemi vedle pár kousků svého zboží.Nůžky, cigarety, nože, hřebeny... Před římským amfiteátrem, vestavěným do úpatí kopce (a pěkně opraveným) je jakási promenáda.Na vrcholu Pevnostního vrchuse pracuje na rekonstrukci poměrně velké, ale málo zachovalé pevnosti.Vrch byl obydlen už za doby bronzové. Z té doby se však příliš mnoho hmatatelných pozůstatků nezachovalo. Trochu lepší je to s Herkulesovým chrámem z 2. století, nejlépe je však zachován Umajadský palác (8. století).Nádvoří před palácem je celé pokryto barevnými koberci, jež jsou proti odlétnutí zatížené stojícími sudy.Paláci je věnována velká péče. Uvnitř je krásně opraven, avšak plechová kopule (zevnitř dřevěná) se k němu moc nehodí.Vedle paláce vedou kruhové schody do obrovské umajadské cisterny. Odtud je výhled na Ammán. Například římské divadlo nebo moderní mešita krále Abdulláha s modrou kopulí a dvěma elegantními minarety.

MADABAZ

Ammánského autobusáku Abdali jezdí minibusy do Madaby / 0, 500 filsů.V Madabě je lepší vystoupit v centru přímo před kostelem sv.Jiří, než jet až na autobusák! Madaba je příjemné městečko. Malebné ulice v centru jsou úzké, mírně stoupající do kopce.Skoro ničím nepřipomíná, že jsme v pouštním Jordánsku. Částečně to může být i tím, že v Madabě má velký vliv křesťanství.Křesťané a muslimové tu žijí staletí bok po boku a nemají vážnější problémy.Jako Medeba je Madaba zmíněna i v Bibli a kousek odsud stojí hora Nebo, místo kde zemřel Mojžíš. V souvislosti s křesťanstvím je Madaba známá především svými mozaikami, umístěných většinou v kostelech. Pravděpodobně nejznámější z nich je světově proslulá Mozaiková mapa, znázorňující Svatou zemi a okolí.

Je umístěna v kostele svatého Jiří, vstup 1 JD.Kostel je uvnitř bíle vymalován, na sloupech a obloucích jsou křiklavými barvami namalování svatí. Tento kostel byl postaven v 19. století na místě daleko dřívějšího byzantského kostela.A právě byzantský kostel skrýval onu Mozaikovou mapu. Mapa zabírá velký prostor před oltářem.Je ohraničena šňůrou na dřevěných stojanech, ale jinak není chráněna. Mapa, pocházející ze 6. století n. l., se původně skládala z dvou miliónů kamínků, dochovala se však pouze jedna třetina. Jména na mapě jsou napsána řeckou abecedou, ale leckterá se i dají rozluštit.Mozaik je v Madabě daleko víc. Asi nejkrásnější jsou v místech, kde dříve stávaly kostely Panny Marie a proroka Eliáše.Dnes je obrazně i doslova zastřešuje tzv. Archeologický park. Kostely jsou spojeny dobře zachovanou římskou ulicí,a zároveň mezi nimi leží hala Hippolytus s rozsáhlou mozaikou znázorňující Afroditu, Adónise a Erose a jiný výjev kde je Phaedra se služkou, k níž jde Hippolitus(oba hrdinové antické tragédie Hippolitus a Phaedra) s ministry a sluhou. Mozaika se dá vidět celkem dobře, protože asi dva nebo tři metry nad ní je postaven dřevěný most, po kterém se dá celá hala obejít ze dvou stran.Ve vstupním nádvoří parku na stěnách visí několik pěkných mozaik znázorňujících města ve Svaté zemi.Přes Madabské muzeum s malou etnografickou sbírkou a pár původními mozaikami na podlahách se dostávám k Apoštolskému kostelu.Platí do něj kombinovaná vstupenka pro Archeologický park, Madabské muzeum a tenhle kostel 1 JD.Mohutný kamenný kostel byl celý zrekonstruován a jako ochrana velké mozaiky uvnitř mu byla přidána plechová střecha.Mozaika pokrývá celou podlahu kostela, jenž může mít odhadem tak 50×30 metrů.Po jedné straně je opět zbudována dřevěná rampa,po druhé straně se můžeme pohybovat přeskakováním po betonových okrajích.

DEAD SEA

Dalším cílem z Ammánu je mrtvé moře odkud je možné vyšlápnout si na horu Mt. Nebo V Ammánu jsem jel taxíkem 1 JD na autobusák (je možné použít MHD) v Jeruzalémské ulici, arabsky: Šaría al-Kuds., odkud jezdí minibusy k Mrtvému moři.RADA: Počkejte na přímí minibus.Já jsem jel busem pouze do města Suweimeh 0,500 filsů. Vystoupil jsem před městem na dálnici k mrtvému moři. Odtud mě svezli v dodávce za 1 JD na pláž.Byl jsem na pláži Ammán Beach vstup 4 JD.

Nejlevnější pláž Dead Sea Rest House je dnes uzavřena.Staví se zde veliký hotel, ale domek se sprchou stále funguje za 1 JD.Zkusit se kdekoliv koupat je bláznovství, protože poté co vylezete z vody husté jako olej se musíte osprchovat!Upozornění: od mrtvého moře zpět do Ammánu nejezdí minibusy!Slyšel jsem od místních, že jezdí po 45 minutách, ale žádný jsem neviděl.I ostatní cestovatelé v hotelu tvrdili, že nic nejezdí, vrátili se stopem. Jel jsem zpět taxíkem se Španěli, kteří si jej zaplatili z Ammánu, takže jsem jel zadarmo.Oni platili 25 JD. Toto moře, lépe řečeno jezero, které nemá odtok je 75 km dlouhé a široké 6-16 km. Jméno je odvozeno ze skutečnosti, že vysoká koncentrace solí způsobila, že živé organicmy v těchto vodách nemají šanci na přežití.V Jordánsku je ale také známo pod názvem "Al-Bahr Al-Mayit" nebo případně "Bahr Lut" - Lotovo moře.Moře se nachází v největší zemské propadlině kolem 400 metrů pod úrovní moře.Z hlavního jordánského města Ammánu, vzdáleného pouhých 55 km se neustále klesá k mrtvému moři.

PETRA (Al-Batra)

Z Ammánu do městečka Wádí Músá (Petra) musím jet taxíkem na druhou stranu města na autobusák Wahadat 1,5 JD. Odtud je možné jet servise taxi nebo levnějším minibusem. Pozor: v minibusech se platí za batoh 1 JD!!!Minibus do Wádí Músá stojí 3 JD. Cesta trvá asi 3 hodiny.Do městečka se přijíždí z kopce.Na prvním malém kruhovém objezdu (křižovatce), vystupuji. Hned se na mě nalepí několik nadháněčů z hotelů.Vystoupil jsem přímo před tabulí mého hotelu:Valentine Inn Ukazatele mě dovedou k hotelu vzdálenému 200 metrů.Plánek je v galérii fotek na konci!V hotelu stojí hodina na netu 1 JD, ubytování v dormitory (společný pokoj pro pět lidí) / 2 JD, za 3 JD je večeře.Dlouhý stůl, plný jídla, od polévek, brambor. kaše, omáček, kuřat, ryb, salátů, těstovin, .. Každý si vybere a můžete spořádat kolik zvládnete!Z hotelu jezdí ke vstupu do Petry dodávka zdarma a večer pro Vás přijede.

Vstupné do PETRY od 1 .září 2004 sníženo o 50 %.Na celý den za 11 JD / studenti mají už také slevu a platí jen 6 JD, na dva dny 13,5 JD, třídenní za 16 JD. Skalní město je rozlehlé, ale je možné prohlédnout jej za jediný den. Podél cesty k Siku míjím obrovské kamenné bloky, pojmenované kameny džinů, Níž podél cesty jsou vytesány Obelisková hrobka a Bab as-Sik Triclinium (Jídelna u vstupu do Siku). Historie:Město vzniklo před 2 tisíci lety jako dočasné útočiště nomádských nabateanských Arabů, beduínů, kteří sem přišli ze severu Arabského poloostrova. Usadili se v několika jeskyních a brzy si uvědomili,že toto místo lze velice snadno chránit před nepřáteli. Tak vznikla Petra jako obranné město.V Petře ještě stále částečně přežívají beduíni. Návštěvníci je mohou vidět, jak se svými koni a velbloudy čekají na zákazníky,kterým mohou nabídnout nezapomenutelný výlet po jejich růžovém městě.Do areálu se dostanete pěšky (případně na koni, velbloudu) skrz tektonickou průrvu "Siq". Tato stezka má délku kolem jednoho kilometru, v některých místech budete mít nad sebou skalní útesy přesahující 100 metrů. Na konci se "Siq" zúží na několik metrů, aby se náhle majestátně před Vámi objevila "Pokladnice" - el Khazneh, "chrám" vytesaný do skály. Z celé návštěvy Petry patří k nejsilnějším zážitkům.El Khazneh patří mezi nejelegantnější antické památky, vytesané ze skály, mající výšku přes 40 metrů a šířku 30 metrů. Toto dílo působí dojmem mohutné stavby, ve skutečnosti se spíše jedná o hodně plastický reliéf než o budovu. Za "Pokladnicí" se nalézá prostor, kde návštěvník může spatřit stovky budov, chrámy, královské hrobky, větší či menší domy, pohřební komory, kanály dopravující vodu do města, vodní rezervoáry, lázně, obloukové brány, dlážděné silnice. Mezi významné památky patří iřímské divadlo pro 3 tisíce návštěvníků. Vše toto je buď vytesáno či postaveno z barevného pískovce. Těsně před ní zahýbám doleva a začínám stoupat po prudkých schodech do skal na místo zvané al-Madbah (Oltář),kterému se taky říká Vysoké obětní místo.Al-Madbah je jedno z mnoha obětních míst v Petře. Stezka byla naštěstí udržována, je plné schodů, chodeb a říms napůl vysekaných ve skále. Zahradní hrobka je obrácena vchodem do slepého kaňonu, takže na cestě směrem od Velkého chrámu není vidět. Před ní je v kameni vytesána hluboká čtvercová nádrž na vodu. O pár metrů dál, směrem „dolů“ jsou naproti sobě tváří v tvář Vojákova hrobka a Zahradní triclinium (místo pro pohřební hostiny).Triclinium je jedinečné tím, že jeho vnitřek není jen obyčejná čtvercová místnost.

Všechny tři stěny jsou totiž zdobeny sloupy a výklenky vytesanými do skály. Kolonáda dříve tvořila hlavní východo-západo tepnu města. Dodnes je vydlážděna velkými plochými kameny a z jedné strany je ohraničená vysokou Temenskou (nádvorní) branou. Nádvorní proto, že skrz ní Kolonáda ústí na nádvoří chrámu Qasru al-Bint. Kolem Kolonády je spousta dalších ruin (trh, nyphaeum – veřejná fontány –, nabatejské lázně), ale přecházím vyprahlé koryto Vádí Músá a stoupám přes kameny do protějšího kopce. Zde je stavba s bledě zelenou plechovou střechou. Slouží jen jako ochrana před deštěm.Byzantský kostel, někdy také zvaný Petrský (snad se tak správně skloňuje jméno Petra), jenž se pod zelenou střechou skrývá, je totiž místem s nádhernými původními mozaikami. Původně byl postaven Nabatejci a pak přestavěn Římany. Teď je po rekonstrukci, kterou provedli Američani. Dlouhá kostelní loď má po stranách a v čele dlouhé řady mozaik. Vlevo od vchodu tři řady ptáků, lidí a rostlin, vpravo zvířátka a bozi. Mozaiky jsou už notně vybledlé, díky střeše už však blednou daleko pomaleji. Kolem rozkopaného chrámu Okřídlených lvůse opět spouštím do koryta Vádí Músá a na druhé straně vystoupím u Qasru al-Bint, tentokrát už přímo na jeho nádvoří. Kasr al-Bint al-Faraun (Qasr al-Bint al-Pharaun), neboli Hrad faraónovy dcery, byl postaven opět Nabatejci, a sice kolem roku 30 n. l. Jeho 23 metrů vysoký chrám je dnes jedinou volně stojící budovou v Petře. Znamená to, že je jedinou budovou, která není vytesána do skály. Svou výškou působí mohutně, ale tenké zdi dávají tušit, že je ve skutečnosti křehčí než se zdá. Dnes už stojí jen obvodové zdi bez střechy. Nejspíš byl zasvěcen nabatejskému bohovi Dušarovi.Qasr al-Bint jakoby uzavírá západní konec údolí. Za ním jsou ještě postaveny dvě nízké, rozlehlé a vzdušné restaurace, s drze odvážnými cenami, nad nimi se však už tyčí mohutný vrch al-Habis (Vězení). I přes vysoké ceny však nemají restaurace o zákazníky nouze. Za restauracemi přecházím kamenný můstek přes Vádí Músá, míjím Nabatejské muzeum a vydávám se na fyzicky nejnáročnější část dnešního dne – asi hodinový výstup ke Klášteru, po Pokladnici druhému nejznámějšímu symbolu Petry. Rozměry Kláštera (al-Deir) – výška 45 metrů a šířka 50 metrů – samy o sobě nic moc neřeknou. Je třeba vidět člověka, jak stojí v jeho vstupní bráně. Pak teprve zjistíte, že z člověka je najednou človíček, který na fotografii Kláštera leckdy ani není vidět. Ještě neuvěřitelnější je srovnání velikosti člověka a špice střední věže kláštera. Na klášter není dnes už možné vystoupit.Výstup na Klášter je zazděn, prý kvůli jedné turistce, která se tu před léty zabila. Na protější skále je skvělý výhled. Královské hrobky jsou řetězcem pohřebních míst na západním svahu více než 1000 metrů vysokého vrchu Umm al'Amr na který je možné vystoupit po dlouhých schodech.Největší jsou čtyři, ale jinak jich je tu daleko víc. Před Palácová hrobka je výjimečná tím, že není celá vytesána ze skály.Byla vytesána ne konci skalního ostrohu, který na jednom místě nebyl dostatečně vysoký. Proto je část horního ochozu vystavěna z cihel. Pokud to člověk ví, je rozdíl vidět na první pohled,jinak to ale, kvůli nezanedbatelnému opotřebování, není moc poznat. Tato třípatrová hrobka má představovat římský palác a patří k nejmladším v Petře.Korintská hrobka, v sousedství Palácové hrobky, svými třemi věžemi silně připomíná Klášter. Na rozdíl od něj je však daleko víc ohlodaná zubem času. Možná je to i tím, že skála je daleko barevnější, než žluto-oranžový Klášter. Například prostřední věž je protkaná různobarevnými pruhy, čárami a flíčky. Jedničkou v barevnosti je však zcela určitě Hedvábná hrobka. Je sice nejmenší a stylově nejednodušší a její prostá fasáda je složena z pouhých náznaků sloupů a říms. Barevně však hraje podobně jako duha: šedivé vrstvy se dole střídají se žlutými, k nim se pak nad vchodem přidávají sytě červené, které přechází opět v šedivé, aby se po dalších pár metrech zase změnily na červené.Trochu jiná než tři předešlé je hrobka Urnová. Je relativně lépe zachovaná a stoupá se k ní po dlouhém kamenném schodišti.Vlastní hrobka uzavírá nádvoří ze strany skály. Uvnitř hrobky je obrovská místnost, údajně 18×20 metrů, jež je uvnitř nádherně osvětlena nízko nad obzorem visícím sluncem. Hrobku dal postavit král Malichos II kolem roku 70 n. l.Toto jsou asi nejvýznamnější památky v petře, ale je jich zde mnohem více.

WADI RUM

K mému hotelu ve Wádí Músá přijíždí minibus v 06:30, který pokračuje do Wadi Rum /4,5 JD / 2 hodiny. Po odbočení z dálnice se po celkem dobré silnici noříme hlouběji do pouště.Směřujeme k Saudské Arábii,naposledy však odbočujeme z cesty a přijíždíme do vesničky Rum, pojmenované podle vyschlého koryta říčky Rum.Nad Rumem se navíc tyčí stejnojmenná džebel (hora) Rum, hora o výšce 1754 m.Rum je opravdu jen pár hliněných domů. Stavíme na jakémsi parkovišti, asi místním autobusáku. Zde je návštěvnické centrum.Vstup 1 JD.Hned se nabízí průvodce.Ukazuje mapu kde jsou popsány trasy v poušti s délkou prohlídky a cenou.

Na výběr je zde pěší výlet, jízda na velbloudu nebo v terénních vozidlech.Hodinu a půl trvající vyjížďka džípem stojí 15 JOD. Půl hodiny na velbloudovi přijde na 2 JOD.Dvoudenní výlet v poušti stojí 20 JD na osobu / 45 JD za Jeep. V jednom autě může jet 6-7 lidí a tím se cena snižuje na rozumnou částku. Není možné spaní v poušti, ale na noc Vás přivezou do kempu, kde jsou chatky a stany. Já jsem přijel z Petry z Denisem, kterého jsem potkal v hotelu. Vedle budovy návštěvnického centra na pravé straně u silnice stojí beduíni s jeepy. nabízejí ty samé služby s možností spaní v beduínské rodině v poušti. Volíme tuto možnost.Beduíni nesmí do návštěvnického centra. Boss našeho řidiče vše zařídí.Musím si koupit jeden lístek v návštěv. centru za 25 JD a zbytek peněz dáme řidiči druhý den, až Nás přiveze zpět na autobus. Ihned vyjíždíme.V ceně je oběd (rybičky, čaj), večeře a snídaně v beduínské rodině - výborná.Spali jsme u strýce našeho řidiče. Jestli-že chcete vidět vše zajímavé v poušti postačí vám půl dne.Západ slunce není až tak kouzelný, jak se píše v průvodcích! Oblast Vádí Rum byla poprvé zmíněna v Ptolemaiově Geographii jako Aramaua a prý je jako Ad zmíněna i v Koránu. Kolem 8. století př. n. l. se tu zabydleli kočovníci a ve 4. století př. n. l. se zde usadili Nabatejci, kteří také vytvořili některé ze místních skalních maleb.Zastavujeme u jižního cípu džebel Rum, kde ze skály vyvěrá Lawrencův pramen. V této oblasti se totiž v průběhu a po 1. světové válce pohyboval britský plukovník Thomas Edward Lawrence, jenž dost ovlivnil zdejší dějiny a historii formování Sýrie a Jordánska. Jeho osudy byly ztvárněny ve známém filmu „Lawrence z Arábie“. Na úpatí džebel Faišíja zastavujeme u skalní pukliny velké asi jako jeden ležící člověk. Zastavili jsme však kvůli něčemu jinému. Hned vedle pukliny jsou totiž skalní kresby. Vypadají zajímavě, ale nevím, co si mám myslet o jejich stáří. Vedle celé karavany velbloudů a nějakých tajemně vypadajících znaků je tam totiž nakreslena i koloběžka! Od džebel Rum se vydáváme na severovýchod a podél výběžku džebel Um E'džil projíždíme do údolí mezi džebel Faišíja a džebel Umm Ulaidíja. Je to jedno z údolí, kterým se táhnou písečné duny. Oproti lidovým představám jsou totiž pouště většinou kamenité a ladné písečné duny jsou spíš výjimkou. Duny jsou jednou velkou záplavou oranžovo-červeného písku, barevně naprosto odlišného od skal.Zde jsou dvě duny. Jedna je asi 430 metrů vysoká, druhá je mnohem větší. Kousek dál, skoro by se chtělo říct „za rohem“ stojí, vlastně spíš leží, ruiny domu, ve kterém kdysi přebýval Lawrence. Lawrencův dům byl prý postaven na troskách starého nabatejského chrámu. Pro chrám i osamělý dům je to ideální místo. Z jedné strany chráněné vysokou skalní stěnou, která odpoledne zároveň poskytuje stín, na druhou stranu s pěkným výhledem do okolní pouště.Od Lawrencova domu se přesunujeme odlehlými údolími celkem nedaleko na sever, abychom se zastavili u jednoho z kamenných mostů, jichž je ve Vádí Rum hned několik. Burdah Rock Bridge se nachází na stejojmenné hoře. Výstup k němu trvá 3 hodiny na spalujícím slunci bez stínu.Je to největší skalní bráno ve Wadi Rum. Další je Um Frouth Rock Bridge. Je vysoký odhadem 30-40 metrů a s vynaložením menšího úsilí se na něj dá vyšplhat.Vlastní most je dlouhý tak 12 metrů a široký asi 1,5 metru. K tomuto mostu se dojede jeepem.Okolní poušť a skály už mají teď nažloutlou barvu.Přespání v beduínské rodině je zážitkem.

AQABA

Ráno mě a Denise odvezl Mohammed (řidič), zpět do vesnice.V 07:00 odjíždí minibus do Aqaby /3 JD (Přeplněný místními, kteří jedou do práce), vzdálené asi 40 kilometrů. Aqaba je na pobřeží Rudého moře. Odtud je možné pokračovat trajektem přes moře na Sinaj do Egypta nebo Izraele. Z autobusáku jsem jel taxíkem za 3 JD do kempu, který mě nabídl řidič taxi.Kempů je v okolí Aqaby mnoho, směrem k hranicím se Saudskou Arábií. Taxikář mě odvezl do Bedouin Garden Village camp.platil jsem 12 JD, za nocleh v chatce, večeři, snídani, půjčení šnorchlu. další kemp vedle je levnější asi 7 JD, což jsem se dozvěděl v Ammánu v hotelu od jiného cestovatele.

Kemp je přes hlavní silnici u pláže.Zde je Japonský korálový útes. Hned dva metry od pobřeží začínají barevné korálové útesy , duhové lastury, barevné rybičky,proplouváte celým hejnem malých rybiček, které se vůbec nebojí, veliké sasanky, prostě nádhera! Šnorchl si důkladně zkontrolujte.Mě do něj neustále zatékala voda.I přestože vál silný vítr je důležité mít opalovací krém. Odtud jsem jel v 07:00 taxíkem do města, na autobus s klimatizací, státní společnosti JETT. Z Aqaby do Ammánu trvá cesta 4,5 hodiny, cena 5 JD.Jak se dostat z Ammánu do Čech je zde...

Očkování na cesty

Zdravotní ústav se sídlem v Praze     
Očkování pro cesty do celého světa 

Nejdůležitější očkování při cestě do Sýrie a Jordánska!
Virová žloutenka-hepatitis A dospělí Havrix 1440 monodose 1400,-,nebo AVAXIM 1000,-
Virová žloutenka-hepatitis B dospělí Engerix B dosis adulta 650,-
Virová žloutenka A+Bhepatitis A+B dospělí Twinrix Adult 1500,- 
(stačí jen očkování proti žloutence typu A.Účinnost tři roky.)
Mezinárodní očkovací průkaz 150,-
Břišní tyfus Typhim Vi Mérieux, Typherix 500,-

Informace o vízové povinnosti

Velvyslanectví: Bránická 416/237, Praha 4 142 00.tel: 241 440 455.fax: 241 442 949.e-mail: phjo@post.cz provozní hodiny úřadu: 10.00 - 12.00 (pondělí - středa) jednovstupové vízum za 660,- Kč, dvouvstupové za 1260,- Kč -, konzulát otevřen v pondělí a středu - vízum je vydáno následující den kdy je otevřeno, 1 foto, platnost 3 měsíce na každém hraničním přechodu a mezinárodním letišti (mimo mostu krále Husajna z Izraele) se vydávají víza bez problémů cena 10 Jordánských Dinárů= 14 dolarů= 370 Kč.


Celkové náklady za 7 dní pobytu v Jordánsku činí 152 JD = 212 $ = 5640 Kč
(Kurz v září: 1 $ = 26,50 Kč)
  Pokračování -  Zpět do Čech

Zpět