AFRIKA 2004: Jihoafrická Republika

Základní info:

Hlavní město: Pretoria (mapa). Počet obyvatel: 43 586 000 (leden 2001 - odhad). Rozloha: 1 219 912 km2.

Úřední jazyk : angličtina, afrikánština, Ndebele, Pedi, Sotho, Swazi, Tsonga, Tswana, Venda, Xhosa, Zulu

Měna : 1 R Rand / Směnný kurz k 20.12.2004....1 R = 4,43 Kč. Čas: Praha +1 h

Administrativní uspořádání : 9 provincií - Východní Kapsko, Západní Kapsko, Severní Kapsko, Svobodný stát, Gauteng, KwaZulu-Natal, Mpumalanga, Severozápadní Kapska, Severní Provincie Délka hranic: 4 750 km

Sousední státy: Botswana, Lesotho, Mozambik, Namibie, Svazijsko, Zimbabwe

Klima: Při jihozápadním pobřeží je subtropické klima, od Kapského města na sever přechází v polopouštní až pouštní. Při jihovýchodním pobřeží je oblast hojná na srážky.

Reliéf: Na jihovýchodě Malé a Velké Karroo, na jihozápadě Dračí hory, kde pramení nejvýznamnější řeka Orange. Nejvyšší hora : Njesuthi 3 408 m.n.m

Praha - Johannesburg:

Odlet z Prahy 19:00 přes Curych,1 hodina na přestup,přílet do Johannesburgu 08:30 (09:30 SEČ). Cena letenky 20860 Kč s GTS international. Letecky z Tanzánie, města Dar es-Salaam, zpět do Prahy.

Na letišti jsou turistické informace, kde mají seznam všech ambasád v celé Africe s úředními hodinami. Taxi z letiště na ambasádu Zimbabwe a potom do Beckpackeru. Asi 200 randů za tři osoby. Majitelé nepříjemní, 70 randů na osobu/ den v dormitory. Sprcha na chodbě. Bazen v ceně. Spaní ve stanu 50 randů. Beckpeker je na adrese:Hans Pirow road. Je napsán v Lonely Planet. Nedoporučujeme. 15 minut taxíkem od centra. V centru města na ulici Rissik street u vlakového nádraží je hotel Formule Inn,cena 143 randů pro tři osoby. Jednotná cena. Zde jsou třílůžkové pokoje,záchody a sprcha na chodbě. U hotelu je i mezinárodní autobusové nádraží. Wolworth je nákupní centrum s evropským jídlem, ale drahé. Po setmění nevycházet na ulici v celém Johannesburgu. Bankomaty jsou na hlavních třídách. Vyplatí se vybírat z bankomatů, při výměně peněz ve směnárnách a bankách se platí vysoké poplatky!

Cena za vízum do Zimbabwe( 196 randů/ dvě fotky). Vízum vyřízené z Evropy ve Francii a Anglii se neuznává, vyžadují na hranicích úplatky. Půjčení auta na den 269 randů, vč. pojištění, auto můžete nechat v každém velkém městě. Neplatí se ujeté kilometry. V JAR se platí za dálnici jednotná sazba,ale dálnice je možné objet. V každém Backpackersu je možné zařídit si výlet do Dračích hor. V recepci zařídí bus nebo auto. Pozor jsou Velké a Malé Dračí hory. Silnice jsou v dobrém stavu bez provozu. Cesta trvá autem 6 hodin. První zastávka Royal Natal National Park. Auto je v kempu,platí se za použití v turist. info. V ceně parku je kemp.

Výlet k vodopádům a na výstup na kopec postačí dva dny. Výstup nad 2000 metrů je nutné spec. povolení, které nejde zařídit na místě, ale až v Johanesburgu. Cesty nejsou značené. Občas rozcestník. V info je mapa za 10 randů. 1:20 000 měřítko, nic moc mapa. Dále přejezd v dračích horách na Dragon Peaks Park (Kemp) . Asi 2 hodiny autem. Po cestě je veliké info centrum, kde jsou mapy, letáky, atd. Cena za ubytování v kempu je 60 randů/osoba. kemp je vzdálen 30 minut od vstupu do Národní parku. Vstupné do N. P je různé podle výběru trasy,od několika hodin po několika denní trek. Nejkratší okruh stojí 15 randů/je možné jej ujít asi za dvě hodiny. Dále autem do havního města Pretorie. Ubytování 15 minut pěšky od centra. Pretoria Backpackers Lodge, 425 farenden street, Clydesdale, Pretoria 0002, tel: 0123439754, fax: 0123432524.

Čistý, hezký hotýlek s malou zahradou, 60 Randů za osobu v dormitory. Pretoria je hezké a příjemné a čisté město. Zákaz šlapání po trávě!Za návštěvu stojí ZOO, muzeum P. Krugera, náměstí v centru. U vlakového a autobusového mezinárodního nádraží je mnoho levných jídel. Nabídka:kuře,zelenina,hustá kaše,omáčky,špízy,atd. Pokračování do Johannesburgu autem. Vrácení auta o jeden den fříve. Vrátili peníze za jeden den,placení embasovanou kartou. Vyzvednutí víza do Zimbabwe. Odjezd vlakem z jedinného nádraží ve městě na větší vzdálenosti v 19:00. Lístek stojí 210 Randů v první třídě,Sleeper. Příjezd druhý den dopoledne v 10 hodin do Musiny, která se nachází na hranicích se Zimbabwe. Z vlak. nádraží jezdí na hranice minibusy asi 20 minut,cena lístku asi 5 Randů. Autobus staví tři kilometry před hranicemi. Dále pěšky. Birokracie na hranicích. Za hranicemi do první vesnice stopem. Z vesnice autobusem do města Massvingo. Cena lístku 46 000 zimbabwských dolarů, plus 20 000 ZD, za batoh. Vyplatí se jen přímým autobusem z Johannesburgu do Massvingo,autobus je o jeden den rychlejší. Ale je mnohen dražší, lístek stojí okolo 600 Randů.

Příklad cen:

voda balená   (1,5 l PET) (od 6-8 R)
chléb bílý     (toastový) (cca 6-7 R)
jablka         (1 Kg/21 R)
pivo Castle   (plechovka 330ml) (10 R (5% alc.))
Tassenberg stolní červené víno  (20 R/0,7l)
benzín (bezolovnatý 93 okt.)     (4, 85 R/l)

Pokračování - AFRIKA 2004: Zimbabwe.

Zpět