ÍRÁN 2007 - Památky Íránu

Základní info

Oficiální název: Islámská republika Írán (mapa). Hlavní město: Teherán. Časové Pásmo: GMT + 2 h. Rozloha: 1 648 000 km2. Počet obyvatel: 68 000 000. Hustota zalidnění: 41 lidí na km2. Měna: Íránský rijál (IRR). HDP na osobu (v USD): 7 700. Úřední jazyk: Perština. Nejvyšší hora: Damavand - 5 671 m.n.m.

Doprava:Pro dopravu je rozhodně nejlepší autobusová doprava. V každém autobusu dostanete občerstvení +(džus,vodu,colu).Stejně jako v Turecku. Vlak je pomalejší, ale také pohodlný na větší vzdálenosti.Je klimatizovaný s lehátky. Kurs - oficiální 10 000 IR (íránské rijány) = 24 kč

Bankomaty: V Íránu nelze použít platební karty. Směnárny: jsou v každém větším městě. Pro výměnu peněz v bance, které bývají otevřeny jen dopoledne, nezapomeňte pas. Íránské riály mimo Írán nikdo chtít nebude.

Internet: 1 hodina/9000Rj = 21kč

Velvyslanectví České republiky v Íránu (Embassy of the Czech Republic).

Adr.: No. 199, Dr Lavasani Ave., Corner of Yas St., Tehran. Tel: 009821/22288149, 22288051, 22287552, 22288153. Fax: 009821/22802079.

E-mail: teheran@embassy.mzv.cz, czembassy@neda.net, www.mzv.cz/tehran.

Víza: Velvyslanectví v ČR: Na Zátorce 18, Praha 6 160 00

V Íránu se běžně smlouvá o cokoliv, včetně ceny taxi a hotelového pokoje. Pozor, v hovorové řeči se často používá pojem toman, což je 10 riálů. Ujistěte se, jestli cena, kterou jste dohodli je v riálech nebo v tomanech. Velké zelené bankovce o hodnotě 10 000r se hovorově říká "chomejní" (takže se dozvíte, že něco stojí třeba "6 chomejní"), i když portrét vůdce islámské revoluce najdete na úplně všech bankovkách. Porce chelo kebabu nebo falafelu včetně Zam zamu (limonáda) přišla od 4.000 do 10.000 IRR. Chlebové placky 100 až 500 IRR.Oběd (kuře,zelenina,chleba,voda,cola 75 000IRR. Konvice čaje na 5.000 IRR, vodní dýmka taktéž.

GURBULAK - BAZARGAN (Turecko/ÍRÁN)

9.6.2007. Po dlouhé jízdě busem na íránské hranice, kde jsme čekali 4 hodiny, přijíždíme v 15 hodin.Naše batohy jsme ani neotevřeli,íránci po zjištěni, že jsme češi, nás všude pouštěli před ostatní dav lidí u odbaveni.Dostali jsme nějaké mapy do Iránu.Museli jsme čekat na ostatní z busu.V Iránu se večeří okolo 22 hodiny, byli jsme opět pozváni na večeři, což bylo dobře.V jedné jídelně u vstupu jsme museli říci co chceme k jídlu, dostali jsme žetony a teprve potom nás pustili do jídelny. Vše je napsané persky.Takže kluci nám vybrali.Do Teheránu jsme dojeli třetí den ráno.Další posun času o hodinu.Už v buse se o Nás rozhodovalo, ke komu pojedeme. Takže jsme museli zůstat v Teheránu.

TEHERÁN

10.6.2007. Náš hostitel byl mistr ve Wreslingu, takovej drobek přes 100 kg, ruce jako můj trup.Zavezl Nás do hotelu u něj v ulici, kde má známé.Zaplatili jsme za to, že tam budeme od rána do noci.Náš hostitel se jmenuje Akbar.S ním jsme hned zašli koupit lístky na vlak do Esfahánu.Potom z hotelu zavolali Akbarovi, když jsme si odpočinuli a vyrazili jsme do města. Samozřejmě jsme všude jezdili taxíkem.Nikde jsme nic neplatili, byli jsme hosté Akbara.Taxi v Iránu stoji asi na 40 km - 2US dolary.Šli jsme do velkého bazaru, tam ochutnali mrkvový džus se žlutou zmrzlinou. Já ho nechal nenápadně u jedné tel. budky.Fuj.Potom jsme jeli omrknout muzea.Jedno muzeum bylo zavřené, my si vydechli, že tam nemusíme, ale druhému jsme se nevyhnuli. Byli jsme v Iránském Národním Muzeu Etnologie.Ještě, že tam byla klima.Dále jsme navštívili Iránsky národní poklad pod jednou bankou v podzemí.Prošli jsme několika kontrolami, vše jsme museli odložit nahoře, prošli širokým trezorem do veliké místnosti.Obrovské trůny ze zlata, diamantu, mečů, šavlí, náhrdelníku, medaile od šáhů, vše ze zlata a briliantů a všeljakých drahých kamenů, např. závěs z malých 6000 perliček,atd.To jsme čučeli oči lezli z důlků.Dostali jsme průvodce v Angličtině. Národním muzeu klenotů (ul. Ferdosi, 30 000r, 14-16:30, so-út, cena zahrnuje průvodce v AJ, NJ nebo FJ) uvidíte to, co jinde na světě není. Klenotnice perských. Mahmud Afghan v roce 1722 z vítězného tažení do Indie přivezl perské klenoty, ale nezůstaly tam na dlouho. V roce 1736 Nader Shah nejprve po dobrém a poté po zlém začal požadovat drahokamy zpět a díky svému válečnému umění je nakonec získal. Po jeho násilné smrti v roce 1747 byla část pokladnice rozprodána (slavný diamant Kuh-e Nur neboli Koh-i-nor získal britský král), ale to co zůstalo dodnes zachováno je stále mimořádně impresivní. Mezi exponáty je Paví trůn z roku 1798 s 26 733 drahokamy, Darya-ye Nur (Moře světla) - největší neopracovaný diamant na světě o váze 182 karátů, Zeměkoule z drahokamů vyrobená v roce 1869 z 51 366 drahokamů vážících 34kg a v neposlední řadě koruny posledních šáhů. Potom jsme jeli na oběd. Tam Akbara opět všichni znali.Jejich hospody jsou podobné našim čajovnám.

Veliké desky pokryté koberci vyvýšené, kam se smělo bez bot.Tam jsme dostali takového jídla a hlavně jak připraveného, to jsme opět mrkali.Nemohli jsme to ani sníst. Potom jsme v přední časti hospůdky kouřili vodní dýmky, já se kuckal.A popíjeli čaj s cukrem kterej se dává do pusy a přes kousky cukru se procedí čaj.Mají drcenej na kousky. Přesunuli jsme se zažívat do hotelu.Už v půl desáté večer telefon na pokoj.Akbar přijel s bráchou, máme jet někam na večeři.Přijeli na motorkách.To byla jízda nočním Teheránem V jídelně jsme dostali celé kuře se zeleninou, placky, sálat podobnej našemu pochoutkáči, jen byl s jogurtem.My byli plný ještě od oběda a Akbar už do Nás cpal další jídlo. Byl jsem celej zpocenej.Už jsem nemohl ani sousto.Ćekali jsme kdy se ta všechna jídla ozvou a bude nějakej průjem.Potom Nás odvezli na motorkách i s batohy na vlak.nádraží. Tam je to horši než na letišti.Odbavovací hala, všude policie, kde jsme se museli hlásit.

Vlak byl v pohodě.Klimatizace v kupé, měli jsme lehátka.Jeli jsme od 23:15 do sedmé hodiny rána.Ještě na nádraží v Teheránu Nám Akbar nakoupil celou tašku oplatek, čokolád, džusy.Cestou jsme jeli se dvěma íránci co se neustale vyptávali na vše v ČR.Náš hrubý produkt, nezaměstnanost, ceny domu, atd.Mysleli jsme si jestli nejsou od tajné policie. Ta je zde všude.Ale problém nastal, když došlo na tenký led.Ptali se nás jestli jsme věřící.Oni sami se nemodlí a nemají korále na šňůrce v ruce, ale veří v boha na nebi. Já jim rovnou řekl, že bůh není.Jsem Nevěřící pes.To bylo dlouhé téma na několik hodin.Nejvíce jsem je dostal, když jsem řekl, že na nebi není bůh, ale jendružice. Ještě když jsme šli s Martinem spát, oni tam debatovali.

ESFAHÁN

11.6.2007.Ráno jsme u vlak.nádraží je MHD bus zastávka vedle hlavní budovy. Lístek stojí 500Ir = 60 haléřů.Jeli jsme k blíže městu.Ale potom jsme museli ještě jet taxíkem do centra.Odvezl Nás až do centra kam jsem chtěl za 20 000Ir = 2USD.Ulice Chahár Bagh Abbasi. Na této ulici jsou levné hotely, nalézá se přímo v centru města.Našli jsme hotel SHAD ubytovali (75 000Ir/osoba/noc) se a odpočívali. Okolo 10 hodiny jsme šli do města, najdeme jiný hotel kde umí anglicky a navíc se tam dají rezervovat lístky na bus do města Yazd.Tam jsme zjistili ,že mají větší a lepší pokoje s TV, lednici, klima.Okamžitě jsme šli zrušit předchozí hotel.Přestěhovali jsme se a vyrazili do města. Hotel:AMIR KABIR. Charbagh street.Tel:0098 3112227273.E-mail:mrziaee@hotmail.com.(60 000Ir/osoba/moc) Zkoušel jsem už 5 bankomatu různých bank. Není povolen výběr.Dnes jsem vyměnil 50 Eu a dostal 610 000 Ir.To je balík.Telefon mi zde nejde.Martinovi T-mobile funguje.

Eurotel a Vodafone nic.Z hotelu na největší náměstí Immam jedeme 20 minut.Zde je střed města.Na náměstí jsou turistické informace.Mapy zdarma.Při cestě si dáváme místní obrovské hamburgery a limonádu ZAM-ZAM.Okolo celého náměstí jsou kryté bazary.Bohužel Immámova mešita je pod lešením.Vstup 5000Ir.Popis je popsán níže.Vedle mešity navštívíme palác ALI QAPU. V paláci je zajímavý akustický sál v nejvyšším šestém poschodí.Z pátého poschodí je výhled na město a celé náměstí.Vstupné 5000Ir. Naproti paláci je další mešita Sheikh Lotfollah.Tato mešita nemá minarety.Večer jdeme k mostu přes řeku Zayandah.Nejhezčí most Pol - e - Si - o -Seh.(most 33 oblouků), sloužil v 17 století jako přehrada.Pod ním jsou čajovny a jídelna. Zde jsme obědvali s místními dělníky.Poté Nás pozvali na konvičku čaje mladí manželé.zde se scházejí mladí lidé, piknukují na břehu na travnatých mezích. Půjčují si labutí šlapadla a jezdí po řece.Po půlnoci se vracíme busem do hotelu vzdáleného asi 3km.

12.6.2007. Vstáváme ráno ve 4:45.před hotelem sedneme do taxíku.Jedeme na terminál autobusu do města YAZD. Jedeme 300 km do Yazdu, kde má být velikej hrad. Bylo 28 stupňů v deset dopoledne už 40 stupňů.V buse bežela klima a tam bylo 18 stupňů.To jsou změny.Při promítáni na ambasádě v Čechách jsem viděl velikej hrad.Velvyslanec řekl ,že v Yazdu.Nevěděl jsem ,že velvyslanec netuší kde co je.Když jsme tam dojeli vzali jsme si taxi do centra.Už to byl problém, řidic neuměl anglicky.Nakonec nás odvezl do hotelu.Tam nám sdělili novinku, ve městě není žádný hrad, ale 85 km za městem ano.Uvěříme a rozhodneme si vzít taxi.Na 200km jsme platili 180 000Rj = 20 dolarů.Ale to ještě nás původní taxík zavolal taxi s klima.Jedeme do vesniceKhanranaq do pouště a to překvapení.

Nebyl tam žádnej hrad, ale staré napůl rozbořené město.Asi to je u nich hrad.Při zpáteční cestě do města Yazd se zastavujeme na kraji města u nové mešity. Výzdoba je pěkná. Potom nás taxikář vysadí na bus terminále.Odjíždíme zpět do Esfahánu v 15 hodin. Přijíždíme za tmy.Taxikem jedeme do hotelu.Ještě jdeme na Immámské náměstí kde je vše osvětlené, mešity, palác.Scházejí se zde íránské rodiny na piknik. takže je okolo Nás stále hlouček lidí.Většinou mladé dívky a kluci kteří si chtějí popovídat.Jdeme do internetové kavárny vedle hotelu.Internet je rychlej, volám domů přes SKYPE bez potíží. Hodina na netu stojí 9900Ir = 1USD.

13.6.2007. Ráno necháváme batohy v malé komoře u recepce. Navštívíme Páteční mešitu.Bohužel vnitří prostory sultána jsou zavřeny.Polední pauza. Procházíme bazarem, ve kterém hoří střecha.mezi davem lidí se proplétá požární vůz.Jedeme MHD busem k řece.Nalézáme most KHAJU z roku 1650.Četl jsem , že je nejhezčí ze všech mostů na řece.Pro Nás je nejhorší. Jdeme při řece k dalšímu mostu POL-e-Chubi.Je podobný slavnému mostu 33 oblouků.Navštívíme ještě Mádrasu šáhovi matky.Cttěli vstupné a může se pouze na malé nádvoří.Jedeme MHD asi 6 km od centra k Houpajícímu minaretu.Vstup 2000Ir.Dříve se mohlo do mešity.Dnes je uzavřena. Nahoru do minaretu smí pouze hlídač z pokladny.Chodí nahoru každou celou hodinu.Tuto show si nenechte ujít.Minaret na mešitě je malý pro jednu osobu a vysoký asi 6 m.Hlídač vleze dovnitř a přes malá okny jej obejme.Začne jim kývat až se rozezvoní zavěšený zvonek i na protějším minaretu. Vracíme se do centra k paláci Immam Hossein. Procházíme parkem Shahid Rájá II. zde je muzeum dekorativního umění.večer vyzvedneme batohy a jedeme na terminál taxíkem.Odjezd do města Shíraz je ve 22:30,lístek stojí 40 000Ir.

SHÍRÁZ

14.6.2007. Do města přijíždíme v 6 hodin ráno. Taxíkem hledáme levné hotely.Odvezl Nás do Park Hotelu.50 USD/noc.Jedeme do Shayan Hotel.Lotfali Khan Zand.street. Tel: +98007112228822.30 USD/2osoby/noc. Hotely v Shirazu. Obcházíme banky.V největší bance Nám sdělují, že jedinná možnost je poslat peníze z Čech do banky v Íránu.Ale to trvá min.týden.Voláme na českou ambasádu.velvyslanec je ochtný. Ale nechceme se vracet do Teheránu na ambasádu.Poradí ať vypadneme ze země. Což se nabízí jako nejlepší možnost.Rozhodujeme se co vše můžeme prodat na bazaru: stativ, telefon, můj malý foťák, dalekohled.Chceme zůstatv Shirazu dva dny.Jdeme koupit lístky na bus do města Zahedán. Lístek stojí 90 000Ir, dostáváme slevu na kartu ITIC.Platíme 60 000Ir/osoba. V centru města je stará Citadela. vstup 20 000Ir je pouze na nádvoří.Opravuje se.Procházíme se velikým bazarem zpět k hotelu.

15.6.2007.Jdeme k hrobce nejslavnějšího básníka v Íránu, Háfíze. procházíme zahrady, zastavíme se v největším parku Azady. V pátek je v Íránu volno a proto jsou všichni z města v parku.V každém městě v Íránu jsou na ulici veřejné chladící boxy s pitnou vodou.Nestihli jsme navštívit Persepolis a hrobky králů, ale tam jsem byl již před 7 lety. PERSEPOLIS (Tacht-e Džamšíd) Vstupné: 50 000r (slevy se neuznávají) Jak se dostat na Persepolis, je minibus z Shirazu do městečka Marvadasht (odjezd v 07:00) a odtud sběrný taxi (ještě 16km) nebo taxi k Persepolis (taxík by teoreticky neměl stát více jak 10 000r jedna cesta)

Naqsh-e Rajab Mezi Persepolis a Naqsh-e Rostam leží ve skalním masívu čtyři velké bas reliéfy s vyobrazením hrdinských činů prvních dvou sásánovských králů - Ardašíra I. a Šáhpura Velikého (224-271). Reliéfy jsou schované od silnice skalním masívem nad odbočkou na Naqsh-e Rostam. Naqsh-e Rostam Asi 4 km od Persepole si největší vládcové Achajmenovské říše nechali zbudovat své monumentální hrobky. Již zdálky jsou viditelné velké plochy ve skále, které vytvářejí čtyři velmi podobné hrobky. Předpokládá se, že v těchto hrobkách jsou pohřbeni Artaxerxes I., Xerxes, Dáreios I. Veliký a Dáreios II.

Doprava k Naqsh-e Rostam je komplikovanější. Nejlevnější je minibus nebo sběrné směrem na Pasargad a nechat se vyhodit na odbočce k Naqsh-e Rostam. Nejvýhodnější je varianta jet nejprve k Persepolis, odtud se dá jít pěšky k Naqsh-e Rostam (asi 4 km) a vyjít zpět na hlavní silnici a stopovat autobusy, sběrné taxi nebo minibusy do Marvadashtu, případně do Shirazu. Persepolis i Naqsh-e Rostam leží asi 1-2 km od hlavní silnice Shiraz - Esfahan (každé ovšem na opačné straně) a pro cestu tam nebo zpět lze stopovat autobusy nebo sběrné taxi do Shirazu nebo Marvadashtu. Naqsh-e Rostam 25 000r

My odjíždíme autobusem v 15 hodin.Teplota je 51°C venku, uvnitř autobusu 48°C.Po několika hodinách jízdy je teplota uvnitř pouhých 18°C.Vždy pouštějí klimatizaci na plný výkon.

ZAHEDÁN

16.6.2007. Toto pohraniční město je trochu divoké díky vzdálenosti od Teheránu a množství drog pašovaných z Afghánistánu. Není nutné, abyste v Zahedanu zastavili na noc. Když vyjedete brzy večer z Shírazu autobusem a v Zahedanu jen přesednete ráno do taxíku, dorazíte k hraničnímu přechodu v Mirjave kolem oběda a stihnete ještě odpolední autobus do Quetty. Hraniční přechod do Pákistánu je otevřen do 16 hodin.

Do města přijíždíme druhý den ráno v půl osmé.terminál není jako dříve ve městě.Úplně nový je postaven na okraji města. Jakmile vystoupíme předák taxikářů nám nabízí odvoz za 10USD/osoba na hranice.Musíme čekat na příjezd dalších autobusů.Jakmile bude taxík plný, můžeme jet.Čekáme dvě hodiny.Zatím máme nabídku na dalekohled 700 000Ir.Ale my potřebujeme dolary.Íránské peníze nikde nechtějí.Takže obchod se neuzavře. Po zaplacení taxy na hranice je naše hotovost 22 USD!!!!

Vyjíždíme v 11 hodin.Sedím s Martinem v předu.Je Nás pět bez řidiče.Hned za městem dostane pokutu od policisty, 20 000 = 2USD za přeložené auto.Ještě nabereme benzín od kluků postávajících u silnice. Benzín je levnej 60 haléřů/litr, a přesto se prodává levněji u silnice. Vesnice Mirjaveh (pro hraniční přechod s Pákistánem) je 100 km a 2h od Zahedanu taxíkem. Cesta vede širokým údolím, kde po obou stranách jsou naprosto pusté, zoufalé, nehostinné skalnaté hřebeny. Vesnice Mirjaveh je od samotného hraničního přechodu ještě 15 km daleko!Po cestě je jedna vojenská kontrola.Nás si nevšímají. Na hraniční přechod Mirjaveh/Taftan přijíždíme ve 13 hodin.Pokračování cesty: Pákistán.

Pokračování - Pákistán 2007.

Zpět