INDIE 2001: Indie po zemi za 9 dnů a 56 dolarů

Základní info

Oficialní název: Indická Republika (mapa). Rozloha : 3 287590 km(2) Počet obyvatel : přes 1 miliardu Hlavní Město : Dillí Politický systém : federální republika (25 států, 7 svazových oblastí.) Měna : 1 indická rupie = 100 paisů Nejdelší řeka: GANGA 2400 km, delta u moře v Bangladéši je 360 km. Řeč: Hindu, Angličtina, 18 hlavních jazyků, 750 kmenových jazyků. Náboženství: Hinduisté 82%, Muslimové 11%, Křesťané 2,3%, Sikhové 2%, Budhisté 0,7%. Samostatnost: 15.srpna 1947 Časový posun: +3,5 hod. v době letního času +4,5 hod. v době zimního času

Ambasáda a zastoupení ČR v Indii. 70% obyvatel žije na venkově.Od Severu na Jih 3214 km. Od Východu na Západ 2933 km.Po Indii jsem najezdil vlakem a autobusy 9000 km. Největší vlaková síť na světě. Z pákistánsko - indického přechodu (Wagah/Attari- otevřen pouze od 10-16 hodin) je vesnice vzdálena asi dva kilometry, odkud jezdí autobusy do města Amritsar.Jezdí tam z hranic cyklorikši za 10 rupií.Autobus do města Amritsar stojí 12 rupií,je možné jet na střeše autobusu.Cesta do Amritsaru je lemována komíny z pecí na výrobu cihel.

Pece se staví přímo na jílovém podloží, na domech u silnice je všude na střechách kravský trus na sušení, nebo vedle domků z hlíny jsou celé mohyly kravského trusu.Začínám cítit vůni Indie???Autobus přijede na terminál ve městě.Odtud je nejlepším dopravním prostředkem opět cyklorikša za 10 rupií až do Zlatého chrámu.Zlatý chrám (Golden Temple) je jednou z nejkrásnějších památek Indie.Je znám hlavně mezi cestovateli, protože je zde možné zadarmo tři dny přespat a najíst se ve zedejší jídelně.Do jídelny může přijít kdokoliv, jakékoliv víry a vyznání.Denně se tady nají přes deset tisíc lidí.Jidlo je jednoduché jen placky a pálivá omáčka.V celé Indii je důležité pít pouze balenou vodu v pet láhvi.Na 95% jsou v místní vodě paraziti(Améby) které se usídlí ve střevech.Sám jsem měl tu čest s těmito potvůrkami.Ztrácel jsem vědomí, vysoké horečky, třasavka, bolesti břicha, žlutý průjem.Měl jsem z domova tablety ENTIZOL, ale nezabíral.Musel jsem vyhledat zdejší pomoc v lékárnách, kde mají velké zkušenosti.Chodí tam mnoho turistů s těmito potížemi. V každém větším městě Vám v nemocnicích (soukromé jsou lepší nežli státní) udělají rozbor stolice (Stool Test) do 80-100 rupií. Stravování: Nejlevnější je přímo na ulici, nebo v malých zastčených uličkách jsou jídelny pro místní.Vodu kupovat pouze s neporušeným uzávěrem. Džusy jsou na ulici výborné, můžete si vybrat z jakého ovoce.Pozor aby nebyla voda v nádobě do které vymačkávají ovoce.Výborný osvěžující nápoj je Lassi 250ml/10rupií (rozmixovaný led s buvolím mlékem, nebo tvarohem).Nebezpečí průjmu.Ovoce a zelenina je všude na tržnicích.Maso visí na slunci i několik dnů,s velikými masařkami. Takže už při pohledu je z každého vegetarián.Jsou tady také evropské restaurace, potraviny, kde jsem viděl českou tyčinku Deli a jiné.

AMRITSARstát PŮNJAB. Ubytovna pro cizince ve zlatém chrámu je hned ze hlavní bránou po pravé straně.Jak už jsem psal na stránkách o Pákistánu, potkal jsem v poušti Marka a Martina z Čech (Valašské Klobouky) a cestovali jsme společně do Indie.V Indii jsme cestovali spolu 14 dnů, kdy se museli vrátit letecky domů.Ubytovna v chrámu pro cizince jsou tři místnosti s ventilátory a ještěrkami na zdech, které chytají moskyty. Tady je spousta cizinců z celého světa(nejvíce Čechů), vyměňují se informace, což je velice cenné, protože někteří už se vracejí z Indie a pokračují do Pákistánu. Golden Temple patří sektě Sikhů která patří k nejbohatším v celé Indii.Sikhové jsou snadno rozpoznat.Zastávají většinou ty nejdůležitější místa a funkce. Ženy mají mnohem více volnosti nežli ženy v ostatních kastách.Muž má pět symbolů sikhské víry:neostřihané vlasy, plnovous, hřeben na sepnutí vlasů, kripán (zahnutá dýka a ocelový náramek), krátké spodky(symbol připravenosti obhajovat víru).Uprostřed jezera je v chrámu nejposvátnější sikhská kniha GRANTH SAHIB.Nejvyšší guru z této knihy každý den zpívá ve verších.Každý den je posvátný rituál probouzení knihy(SUKÁSAN ve 4 hodiny ráno) a uspávání(PRAKÁŠ ve 22 hodin večer). Občas v chrámu ukazují mladí sikhové umění ovládání nejrůznějších zbraní. Dříve bývaly výborní bojovníci.

Je zde možné poslat e-mail přímo vchrámu nebo na ulici je mnoho tvz.Cyber Café.Hodina na netu stojí okolo 20-50 rupií. V chrámu je také místenkový systém přes počítač na rezervaci lístků na vlak.Je to budova před hlavním vchodem po pravé straně.Tady jsme poprvé vypisovali formulář pro rezervaci lístku na vlak do Dílí.Tento formulář se vyplňuje jestliže chcete jet druhou třídou ve spacím vagonu.Lístek stojí 240 rupií.Vlaky jsou občas vyprodány i na několik dnů dopředu, ale za příplatek (80 rupií) je možné koupit lístek ještě 4 hodiny před odjezdem.Někdy to, ale bohužel nejde.V chrámu jsem si konečně vypral oblečení. Muži se myjí ve sprchách v kalhotech(musí být zakrytá kolena).V chrámu se u jezera chodí bez bot a s pokrývkou hlavy.U vstupu jsou bedny s šátky.Moc Nám slušeli. Vlak z Amritsaru odjíždí ve 21:30 a do Dilí přijíždí druhý den ráno okolo půl osmé. NEW DELHIstát DELHI.Vlak přijíždí na New Railway Station v centru. Přes hlavní ulici před nádražím je ulička jménem Main Bazer. Tady a v přilehlých uličkách jsou nejlevnější hotýlky.Uličky jsou mezi domy úzké pro max. dva lidi vedle sebe.Náš hotýlek je známí mezi Českými cestovateli.Majiteli je pět bratrů, umí několik slov česky.Zde je vždy ubytováno několik čechů, kdykoliv jsem se tady zastavil.Jestliže cestujete jen na nějakou okružní cestu poblíž, můžete si zde nechat těžké věci nebo batohy které uschovají zdarma.Také zařídí odvoz taxíkem na letiště bez příplatku.V ostatních hotelech se za tyto služby platí.Hotel má dva domy v malé uličce.Ten první hned vedle recepce je levnější ,do 80 rupií/noc, ale sprcha a WC je na chodbě.

Ten druhý má evropské záchody, klimatizaci(větrák s oběhem vody přes slámu).Zde se musí usmlouvat cena.My jsme platili za pokoj pro tři 150 rupií/noc, takže Nás vyšel levněji nežli ten první. V obou jsou stropní ventilátory,většinou fungující jen na jednu polohu.Pokoje se musí opustit v létě do 12 hodin v poledne, v zimě do 11 hodiny odpolední.Adresa: DELHI GUEST HOUSE, Halwain Street, Main Bazar, Pahar Ganj, Phone:3676864, New Delhi 110055.Je vzdálen asi pět minut od nádraží.Na začátku ulice Main Bazar je to druhá nebo třetí úzká ulička do prava, asi 20 kroků touto uličkou je hotel.Teď je důležité navštívit českou ambasádu, kde při delším pobytu, nahlásíme kam se chceme podívat.Není to podmínkou, je to pro Naše dobro, kdyby Nás museli hledat.Na ambasádě Vám zdělí důležité info o místech které chcete navštívit.Můžete si tady vyzvednout poštu.Adresa České Ambasády: Embassy of the Czech Republic50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi 110 021.Stránky:www.mzv.cz/newdelhi Na ambasádu se dostanete MHD busem č.620 z CONNAUGT PLACE, což je v Dílí nejznámější čtvrť plná bank, obchodů, restaurací, je zde i McDonaldś.Tato čtvrť je postavena do několika kruhů.Jsou tady cestovky a letecké společnosti z celého světa i české aerolinky.Od hotelu u vlak. nádraží je to na Connaugt place(mezi čechy tvz.Koňák) dva kilometry, jezdí sem všechny MHD busy od nádraží, ale zastavují na různých místech.Do autobusů je možné naskakovat za jízdy i vystupovat kdekoliv, když zpomalí.

Cela lístku je podle vzdálenosti.Z nádraží na koňák za 2.50 rupií, na českou ambasádu za 12 rupií(asi 20 km).Jestliže jste nejméně tři vyplatí se na větší vzdálenosti motorikša o cenu se musí tvrdě smlouvat.Je tady vysoká konkurence takže se vždy najde někdo, kdo kývne na Vaši cenu.V celé Indii je důležité smlouvání o cenách za všechno, jinak Vás napálí. Např. cyklorikša řekne cenu 100 rupií, nechci, řeknu 50 rupií nebo nic, on jede vedle mě po chvíli souhlasí, já už nechci, teď řeknu za deset rupií.On se ošívá, ale nakonec kývne. To je skutečná cena za kterou jezdí místní.Také se vyplatí pro tři lidi zaplatit si motorikšu na celý den nebo i více. Je to levnější nežli MHD, nikde nečekáte, doveze Vás až na místo.Vyplatí se jim to Vás vozit celý den, protože podmínkou je, navštívit několik obchodů s opomínkovými předměty, luxusním zboží.Chce jen abychom tam vydrželi asi deset minut, on má za každého z Nás provize.My si nic nemusíme koupit.Ve většině obchodů je klimatizace, takže je to jen příjemné očumování!Navštívili jsme i ruční výrobu kašmírských koberců. Takto Vás zkoušejí všude!Pouze v autobusech, nebo MHD jsou poctivý prodavači lístků a vracejí i haléře.Na černo se nedá jezdit.Prodavači jsou většinou kluci kteří visí ve dveřich a najdou si každého.Jestliže chcete pokračovat do Pákistánu je pákistánská ambasáda blízko české ambasády.Íránská ambasáda je v centru blízko koňáku. Dílí je od roku 1911 hlavním městem Indie.Imigrační úřad:Foreignerś registration office, kde Vám prodlouží vízum, vastaví povolení pro vstup do Sikkimu a na Andamanské ostrovy. Adresa:Hans Bhavan, Tilak Bridge z koňáku rikšou za 20 Rupií. PAMÁTKY:Kutub Minar z 12 století, nejvyšší kamenná stavba v Indii(74 m), postaven muslimským sultánem, připomínající výtězství nad hinduistickým vládcem v Dílí v r.1192.Je na něm napsáno, že má vrhat stín na východ i západ.

Je tady tajemný dva tisíce let nerezavějící železný sloup, zbytky paláce.Vstup 5 dolarů. Bez problémů je možné přelézt plot v zadní části.Vojáci pouze hlídají ukázněnost.Doprava MHD, je na konci města.Vedle se nachází ruiny starého města Tughlakabad. Birla Temple(Lašmí Náráján) chrám ve tvaru lotosového květu, postaven nejmladší sektou (BAHAÍ)v Indii.Vstup zdarma.Uvnitř moderní betonové stanby pouze židle pro odpočinek a relaxaci. Lal Qila červená pevnost.Postavena Mughalským vládcem v r.1648.Dnes už pouze riuny obrovské pevnosti.Vstup 10 dolarů.Naproti pevnosti jsou ruiny hrobky Mughalského vládce (Khan Khanan), přístup volný. Jama Masjid Velká mešita pro 25 tisíc věřících.Minarety jsou vysoké 40 m.Mnoho uhledných parků,např. Raj Ghat.India Gate pomník vojákům ztraceným v první sv.válce. Na 42 metrů vysokém oblouku je napsáno 90 tisíc jmen.Královský palác Rashtrapati Bhavan má 340 pokojů.Národní muzeum Gandhi Móhandás Gándhí 1869-1948. Hlavní osoba při zrodu indické samostatnosti.30.1.1948 zastřelen hinduistickým fanatikem v Dílí.Chrám sekty Baháí v podobě obrovského lotosového květu.Observatoř Džantar Mantar, barevné tržiště CHandni CHowk. PUHSKARstát RAJASTHAN.Do města Ajmer jsem jel s Markem a Martinem vlakem ve slepeeru, cena 175 rupií. Vezli jsme pouze jeden batoh ve kterém byly spacáky, na spaní v noci v poušti. Ostatní batohy jsme nechali v hotelu v Dílí.Z města Ajmer jezdí autobusy za 12 rupií do Puškaru celý den.Poutní místo v poušti Thár.Bůh Brahma upustil lotosový květ z nebe a vzniklo posvátné jezero, okolo kterého jsou dnes chrámy a motlitebny.BohoslužbaPUDŽA zbaví 10 hříchů.Každoročně se zde konají největší trhy s velbloudy.Starý velbloud stojí 8-15 000 rupií,mladý jen 5000 rupií,unesou až 200 kilo ,ujdou okolo 60 km denně.Ve městě je restaurace evropského stylu. Za 40 rupií můžete jíst vše, několik chodů oběda(kaše, čočka, rýže, ...).Odtud jezdí autobusy přímo do města Jaisalmer za 200 rupií.Odjížděli jsme ve 23 hodin v noci a příjezd do města je druhý den v 10 hodin dopoledne.

JAISALMERstát RAJASTHAN.Žluté město na hoře opevněné zdí s 99 baštami bylo založeno roku 1156.Leží v poušti Thar která se táhne k hranicím Pákistánu. Z velké části je to kamenitá pláň, ale místy jsou masivní písečné duny.Žijí tady pastevci velbloudů v hliněných chatrčích.Pod hradbami pevnosti je mnoho levných hotelů a cestovek, které nabízejí výlet do pouště. V hotelovém pokoji jsou občas velicí pavouci,ale podle místních nejsou jedovatí.Také jsme tam našli veliké šváby.V hotelu jsme si zařídili třídenní výlet do pouště na velbloudech.ve všem Nám vyhověli.Chtěli jsme staráho průvodce, abychom se něco naučili a mladého, kdyby ten starší už nemohl, hlavně jsme chtěli jet sami. Všude je hodně turistů, kteří jezdí v karavanách.Večer jsme si prohlédli pevnost a ráno jsme nasedli do jeepu který Nás odvezl dále do pouště.Tam už na Nás čekali naši průvodci, přesně takový jaké jsme si přáli.Udělali jsme velkou chybu a nechtěli jsme koupit vodu na cestu.Abychom měli co nejnižší cenu za výlet. Tři dny stáli každého 800 rupií.Chtěli jsme pít vodu s místními v oázách.To byla chyba.Voda byla šedivá a smradlavá i po převaření.Nepoživatelná.Navíc u každé oázy jsou veliká plochá klíšťata, která se okamžitě přisají. Než jsme to zjistili měli jsme každý nejmémě tři.Udělali nam veliké fialové skvrny.Průvodci říkali,že je to dobrý?Jeden celý den jsme byli bez vody.Večer když jsme dorazili k velkým dunám,kde bylo více karavan, Nám přinesl místní kluk indickou coca colu a my bychom platili čímkoliv.Na noc jsme si dali vatu do uší, jak jsme ráno zjistili, byl to dobrý nápad.Není pravda, že na poušti není život.V noci nám lezli přes spacák skarabeové, lítali štípací mravenci.Ráno ležel naš mladší průvodce na boku a lil si vodu do ucha.Čekal až mu z ucha vylezl nějaký brouk!Na velbloudu je nejlepší jezdit v předu, neustále prdí a utrusují výkaly, což je na poušti v neuvěřitelném vedru vražedná kombinace.V písku jsem si zničil teploměr do 60°C.Okolo 11 hodiny dopoledne a ž do 15 hodiny jsme odpočívali ve stínu stromů v oázách.Naši průvodci se jmenovali Matar a Amin. Jeli jsme přes vesnici ve které měli rodiny.Hliněné chatrče, všude jen písečný prach.Upozornění:Cestovky nabízejí i výlet do pouště na 7 dnů,ukazují Vám skvěle nafocené duny písku, ale v této oblasti jsou pouze dvě místa s dunami.Tu větší jsme navštívili my, duny jsou jen asi 500m široké a dva km dlouhé, potom jen kamení a prach, v druhé oblasti jsou mnohem menší, a nestojí ani zato se tam ploužit několik dnů, jak Nám řekli naši průvodci.Dojeli jsme k vyprahlému korytu řeky za tři dny, tam Nás opět odvezli jeepem do města.Hned druhý den jsme jeli vlakem do města Agra.Lístek ve druhé třídě sleeper stojí 357 rupií. AGRAstát UTTAR PRADESH. V době Mughalských sltánů hlavní město indické říše. Město Agra a okolí určitě je na několik dnů.Z vlak.nádraží jsme jeli motorikšou, který Nám slíbil levný hotel.Vozil Nás tak dlouho než jsme byli spokojeni.V době Mughalských vládců hl.město indické říše. V Agře je neslavnější a nejnavštěvovaněší místo Indie, slavný Taj Mahal.(Chrám lásky) Nechal jej postavit sultán Šáhdžahán v r.1631, pro svou manželku Ardžamand banú Bégam přezdívanou Mumtázmahal (Vyvolená pro palác).Zemřela při porodu 14 dítěte.Palác z bílého mramoru byl dovezen z dnešního Pákistánu.Rada: Je možné jej vyfotit od řeky Jamuny, která teče pod hradbami.Kolem celého paláce jsou vysoké červené zdi a jedinná možnost je vylézt na střechu nějakého hotelu.Majitelům to vetšinou nevadí.Pro ty bohatší je vstupné 18 dolarů!Pět minut chůze od paláce je Šáhdžahán,červená pevnost pojmenovaná po sultánovi. Postavena v r.1565.V pevnosti se nachází Perlová mešita.Od pevnosti asi deset minut chůze je další zajímavá stavba Itmad-ud Daulahś Tomb hrobka byla postavena v r.1622-28.Dále stojí za návštěvu město Fatehpur Sikri vzdálené od Agry 37 km. Zde je největší vstupní brána na světě, je zde vidět hinduistická a muslimská architektura.Vlak z Dílí do Agry stojí 78 Rupií v nejlevnější třídě.Z Agry je možné jet přímo vlakem do Váránasí za 90 Rupií.Nebo vlakem do města Jhansi Odtud autobusem do městečka Orchha. zde jsou chrámy vytesané z piskovce,ale nejznámější je Khajuraho vzdálené asi pět hodin jízdy autobusem,při průměrné rychlosti 50 km/h. Info o KHAJURAHO zde z cesty po Indii v roce 2003. VÁRÁNASÍ (BENÁRES)stát UTTAR PRADESH z hlavního vlak.nádraží je centrum vzdáleno několik kilometrů.Nejlevnější hotely(okolo 70 Rupií)jsou přímo u řeky Gangy.Váránásí(BENÁRES) je nejdéle uctívané místo na světě, asi 600 let před kristem. Nazýváno KÁSÍ- město světla, nebo RUDRÁVASA - město kde přebývá Šiva.Město leží na západním břehu řeky Gangy.Každý hinduista chce vykonat ranní koupel v posvátné řece a tím smýt své hříchy.Kdo je po smrti spálen dosáhne vysvobození z koloběhu převtělování. Na břehu je okolo 89 Ghatů - schodovité kamenné stupně na nábřeží.Každý Ghat má své pojmenování a slouží k přesně vymezenému účelu(paraní prádla,koupání pro muže, ženy, dobytek, spalování mrtvých.Dnes je tady i spalovna, které je levnější,ale málo využívána.Dřevo je dnes neuvěřitelně drahé a dováží se z veliké vzdálenosti.Takže se stává, že nebožtík je jen zpola ohořen a už plave po řece.Východní břeh je považován za prokletý.Ganga přijímá i nesálená těla, která nespáchala žádný hřích a nebylo je třeba očistit ohněm, děti mladší 12 let,těhotné ženy, malomocní, uštknutí hadem, svaté muže, tělo se zatíží kamenem.Hubení lidé se spalují pět hodin, obézní jen dvě hodiny.Dnes je u ghatů mnoho tvz.svatých mužů, ale jsou to jen žebráci kteří otravují turisty!!! Svatý muž se nikdy nesníží k tomu aby žebral.Vždy mu někdo poskytne přístřešek nebo misku rýže.Dále je ve městě kostel sv.Pavla, Durga Mandir (Opičí chrám), Birla Mandir chrám je v části města kde jsou jen vysoké školy a univerzity izolované zdí a hlídané vojáky, kteří nepouštějí žebráky. 10km od města je komplex památek Sarnath. jezdí tam autobusy od hlavního nádraží za 6 Rupií každých 10 minut.V Sarnathu jsou:nová Japonská pagoda, Thajský, Barmský, Tibetský, Čínský klášter, archologické muzeum, Dharmarajika Stupa a další památky.Je to jednodenní výlet. Z Váránásí jsem jel do Nepálu, tam jsem cestoval dva měsíce.V Himalájích jsem nachodil přes 1000 kilometrů na trekových cestách v horách.Cesta z Váránásí na hranice s Nepálským královstvým je přes město Gorkhapur ,autobusem za 95 Rupií.Odtud na hraniční přechod Sonuli busem 60 Rupií.Vízum do Nepálu stojí 30 dolarů na dva měsíce, kupuje se na hranicích.Vstup na stránky o cestování po Nepálu. Z Nepálu jsem se vrátil zpět do Indie přes hraniční přechod Kakarbhita. Z hranic do města Siliguri jezdí od rána do půl osmé večer autobusy každých 15 minut, za 12 Rupií.Z tohoto města je nejrychlejší spojení do města Darjiling jeep za 60 Rupií/2,5 hodiny/80 km.Autobus tam jede 4 hodiny, stojí 50 Rupií a nejpomalejší je parní vláček 8 hodin.Úzkokolejnou železnici Toy Train do Darjilingu postavili Angličané.Je důležité říci v autobusu výběrčímu lístků, že chcete pokračovat do Darjilingu aby Vám řekl kdy vystoupit.Zastávka jeepů je jinde nežli autobusů.Tento bus jede okolo.

Zpět